Abstynent - kim jest, powody zrezygnowania z picia alkoholu
Abstynent to osoba, która podejmuje świadomą decyzję o niespożywaniu napojów alkoholowych. Deklaracja ta może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami, zwykle jest wynikiem popadnięcia w nałóg lub skutkiem bliskiego kontaktu z osobą uzależnioną. Jakie są powody zostania abstynentem?
1. Kim jest abstynent?
Abstynent to osoba, która z własnej woli rezygnuje z picia wszystkich rodzajów napojów alkoholowych lub deklaruje, że nigdy nie spróbuje alkoholu. Najpopularniejsze powody zostania abstynentem to chęć wygrania z uzależnieniem, względy ideologiczne lub zdrowotne.
Życie w trzeźwości promuje wiele organizacji, takich jak Wesele Wesel, KWC czy Ruch Trzeźwości im. św. Maksymiliana Kolbego. Tematyką tą zajmowało się również wielu działaczy, jak Martin Butora, Danuta Serafin, Jan Starczewski, Wincenty Lutosławski, Karol Mikulski, Stanisław Pigoń, Józef Rybicki czy Albin Żyto.
Abstynencję promują również organizacje Kościoła, a także Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej i Związek Harcerstwa Polskiego, posiadający prawny zapis o zakazie picie alkoholu, palenia papierosów i stosowania używek.
2. Abstynent - rodzaje
Podstawowy podział wyróżnia abstynentów pierwotnych i wtórnych. Abstynent pierwotny nigdy nie pił alkoholu i deklaruje, że nawet go nie spróbuje. Abstynent wtórny w przeszłości spożywał alkohol, ale podjął decyzję o zaprzestaniu tej czynności. Istnieje również podział ze względu na przyczynę decyzji o zaprzestaniu picia alkoholu:
- abstynent traumatyczny - osoba, która osobiście doświadczyła trudnego przeżycia z powodu alkoholu lub ktoś z jej rodziny czy przyjaciół (wypadki komunikacyjne, DDA, napaść lub przemoc pod wpływem alkoholu),
- abstynent nonkonformista - rezygnuje z picia alkoholu, by przeciwstawić się panującym normom i zwyczajom,
- abstynent społeczny - nie spożywa alkoholu ze względu na zauważone problemy społeczne w tej tematyce,
- abstynent zdrowotny - skupia się na swoim zdrowiu i świadomie rezygnuje z alkoholu, który może mieć negatywny wpływ na organizm, a nawet doprowadzić do uzależnienia,
- abstynent woluntarystyczny - nie pije alkoholu, ponieważ chce mieć nad sobą pełną kontrolę,
- abstynent religijny lub patriotyczny - podejmuje decyzję o unikaniu alkoholu ze względu na wartości religijne, patriotyczne lub harcerskie.
3. Powody zostania abstynentem
Decyzja o zaprzestaniu picia lub nawet spróbowania alkoholu może być spowodowana wieloma różnymi czynnikami. Najczęstszą przyczyną jest nałóg alkoholowy, który doprowadził do problemów finansowych, rodzinnych, zawodowych czy zdrowotnych.
Osoba uzależniona orientuje się wówczas, że zrezygnowanie z sięgania po napoje wyskokowe jest jedynym dobrym rozwiązaniem. Zdarza się, że bliski kontakt z alkoholikiem jest czynnikiem prowadzącym do decyzji o rezygnacji z alkoholu.
Zwykle deklaracje o życiu w trzeźwości są poprzedzone trudnymi przeżyciami z osobą pijaną, która jest agresywna, stosuje przemoc, ma tendencje do niszczenia rzeczy. Najczęściej osoby z najbliższej rodziny zaczynają bać się, że popadną w nałóg i będą robić podobne rzeczy.
Odmawianie alkoholu może być spowodowane również dbałością o własne zdrowie i obawą przed skutkami picia. Kolejnym powodem jest chęć panowania nad własnym zachowaniem i emocjami, co może być utrudnione pod wpływem alkoholu.
Zdarza się również, że abstynentami zostają osoby, którym zależy na pokazaniu swojej odrębności i silnej woli, a także ludzie, którzy nie lubią żadnego rodzaju alkoholu. Pozostałe przyczyny abstynencji to dbanie o sylwetkę, względy religijne i patriotyczne.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
- Alkoholik - objawy uzależnienia od alkoholu. Kiedy można rozpoznać alkoholizm? Rozwój zespołu abstynencyjnego i fazy choroby alkoholowej
- Alkoholizm wśród młodzieży - przyczyny i skutki picia alkoholu przez młodzież
- Badaczka ostrzega przed uwielbianym przez Polaków napojem. "Więcej alkoholu niż w piwie"
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.