Trwa ładowanie...

Aby zmniejszyć ryzyko raka piersi, wystarczy przerwać hormonalną terapię zastępczą

Według ostatnich badań hormonalna terapia zastępcza dwukrotnie zwiększa ryzyko raka piersi u kobiet, ale zagrożenie to spada po tym, jak zaprzestają stosowania HTZ.

spis treści

  Nie ma dowodów na wzrost ryzyka u wcześniej stosujących HTZ, nawet jeśli od ostatniego użycia nie minęło pięć lat – potwierdzają autorzy pierwszego australijskiego badania dotyczącego HTZ.

  Zobacz film: "Co to jest menopauza?"

  Badania The Cancer Council określiły, że kobiety długo stosujące HTZ są narażone na wyższe ryzyko wystąpienia raka piersi oraz że dotyczy to w większym stopniu terapii złożonej niż samego stosowania estrogenu.

  Hormonalna terapia zastępcza stosowana jest przez kobiety w wieku postmenopauzalnym w celu kontrolowania uderzeń gorąca, pocenia nocnego, bezsenności, bólów stawowych i mięśniowych oraz innych.

  Pomimo że hormonalna terapia zastępcza jest efektywna w leczeniu symptomów przekwitania, ważne jest, aby kobiety zrozumiały wiążące się z nią ryzyko, obejmujące wzrost przypadków raka piersi, jajnika, udaru i zakrzepów – powiedziała profesor Karen Canfell, która kierowała badaniami.

  Zalecamy, aby hormonalna terapia zastępcza była zawsze dokładnie omawiana z lekarzem pod względem ryzyka i korzyści – dodała specjalistka. Jeżeli kobieta zdecyduje się ją zastosować, powinna przeprowadzać badania kontrolne co 6 miesięcy.

  Profesor Australijskiego Uniwersytetu Narodowego Emily Banks powiedziała, że kobiety powinny mieć przesłanki do stosowania HTZ. – Nasze spostrzeżenia umacniają obecne zalecenia z agencji regulujących obrót lekami, mówiące, że hormonalna terapia zastępcza powinna być stosowana przez możliwie najkrótszy czas i tylko w przypadku symptomów menopauzy, a nie w celu ochrony przed chorobą przez kobiety, które są dokładnie poinformowane o ryzyku i korzyściach.

  Badania opublikowane w magazynie “The International Journal of Cancer” obejmowały 1236 kobiet po menopauzie z rakiem piersi i 862 zdrowych uczestniczek w latach 2006-2014. Stwierdzono, że ryzyko zachorowania było większe u kobiet przyjmujących złożoną terapię hormonalną z estrogenem i progesteronem niż u tych, które przyjmowały tylko pierwszy hormon.

  Dziesięć na tysiąc kobiet, które nie stosowało HTZ, zapadło na raka piersi w ciągu pięciu lat. To ryzyko wzrosło do 16 w przypadku stosowania złożonej terapii estrogen-progesteron przez pięć lat.

  Tylko dwanaście na tysiąc kobiet stosujących terapię składającą się wyłącznie z estrogenu zachorowało na raka piersi. Badania wykazały również, że u uczestniczek, które zakończyły przyjmowanie HTZ, ryzyko uległo zmniejszeniu i było takie samo jak u tych, które nigdy jej nie stosowały.

  Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza