Acne-derm - charakterystyka, wskazania, stosowanie, bezpieczeństwo
Acne-derm to popularny krem stosowany w leczeniu trądziku i przebarwień powstających z jego powodu. Występuje w wygodnej tubce, która ułatwia aplikację. Produkt jest stosunkowo bezpieczny, dlatego chętnie stosuje się go w dermatologii. Jak działa, co zawiera lek Acne-derm i jak go stosować, aby był skuteczny?
1. Co to jest Acne-derm?
Acne-derm to lek dostępny bez recepty. Stosowany jest do leczenia trądziku oraz przebarwień. Dostępny jest w formie wygodnej tubki o pojemności 20 mg. Jego cena to zwykle 15-20 złotych, w zależności od apteki.
Substancją czynną Acne-derm jest kwas azelainowy, który wykazuje działanie przeciwbakteryjne, rozjaśniające i złuszczające.
1 gram kremu Acne-derm zawiera 200mg czystego kwasu azelainowego. Wśród pozostałych składników znajdują się: mieszanina glicerolu monostearynianu i makrogolu stearynianu; mieszanina glicerolu stearynianu, alkoholu cetostearylowego, cetylu palmitynianu i kokoglicerydów; mieszanina cetostearylu etyloheksanianu i izopropylu myrystynianu; glikol propylenowy; glicerol; kwas benzoesowy; woda oczyszczona.
2. Działanie Acne-derm
Kwas azelainowy, zawarty w kremie Acne-Derm, wykazuje przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne, szczególnie wobec bakterii Propionibacterium acnes. To ona w dużej mierze odpowiada za rozwój trądziku i późniejsze pojawianie się przebarwień. Dodatkowo produkt znacznie zmniejsza ilość widocznych zaskórników i normalizuje cerę, dzięki czemu wygląda zdrowo i świeżo.
Acne-derm wykazuje także działanie wybielające, więc skutecznie rozjaśnia przebarwienia - te które powstają po leczeniu trądziku, ale także te posłoneczne i hormonalne.
3. Wskazania do stosowania Acne-derm
Głównym wskazaniem do stosowania Acne-derm jest trądzik pospolity o różnym nasileniu. Produkt pomaga zwalczyć zarówno duże, ropne niedoskonałości, jak również niewielkie zmiany trądzikowe. Przeznaczony jest do stosowania dla młodzieży oraz osób dorosłych.
Acne-derm stosuje się bezpośrednio na skórę zmienioną chorobowo. Musi być ona oczyszczona i osuszona. Niewielką ilość kremu należy nanieść na chorobowo zmienione miejsca i delikatnie wklepać, a resztę pozostawić do wchłonięcia. Należy powtarzać tę czynność 2 razy w ciągu doby - rano i wieczorem. Po aplikacji należy dokładnie umyć ręce.
Cała kuracja może trwać do 6 miesięcy. Pierwsze rezultaty zwykle są widoczne po kilku tygodniach. W przypadku przebarwień czas ten może wydłużyć się do 3 miesięcy.
3.1. Przeciwwskazania
Kremu Acne-derm nie powinno się stosować u dzieci poniżej 12 roku życia, a także u osób, u których wcześniej stwierdzono uczulenie lub nadwrażliwość na kwas azelainowy lub którykolwiek składnik leku.
4. Możliwe działania niepożądane po stosowaniu Acne-derm
Wśród możliwych działań niepożądanych po stosowaniu Acne-derm pojawia się:
- podrażnienie skóry w miejscu aplikacji kremu
- świąd
- pieczenie
- łuszczenie
Zwykle objawy mijają samoistnie po jakimś czasie, ale jeśli są bardzo dokuczliwe, należy zmniejszyć dawkowanie kremu i nakładać go tylko raz na dobę.
Bardzo rzadko pojawiają się takie skutki uboczne jak:
- zapalenie mieszków włosowych
- alergiczne reakcje skórne
- kontaktowe zapalenie skóry.
U osób o ciemnej karnacji może dojść do nadmiernego rozjaśnienia skóry w miejscu aplikacji kremu. Dotyczy to także osób bardzo opalonych lub stosujących samoopalacze.
5. Środki ostrożności
Dzienna dopuszczalna dawka preparatu wynosi 10 mg w przypadku klatki piersiowej i pleców, a także 8 mg w przypadku twarzy i reszty ciała. 1 gram substancji czynnej to pasek kremu o długość ok. 4 cm. Osoby o bardzo wrażliwej, delikatnej i skłonnej do zaczerwienień skórze na początku kuracji powinny stosować krem Acne-derm raz dziennie, aby zobaczyć, jaka będzie reakcja organizmu.
Kwas azelainowy może przenikać do mleka matki, dlatego kobiety karmiące piersią powinny unikać stosowania kremu Acne-Derm. W przypadku kobiet w ciąży, decyzję o stosowaniu preparatu bądź jego odstawieniu podejmuje lekarz.
Podczas całej kuracji należy chronić skórę przed działaniem wiatru, mrozu i silnego słońca. Należy zabezpieczać skórę filtrami UVA i UVB. Podczas aplikacji kremu należy uważać, aby nie dostał się do ust lub oczu.
5.1. Interakcje z Acne-derm
Dotychczas nie stwierdzono żadnych szkodliwych interakcji kremu Acne-derm z innymi lekami. Niemniej jednak jeśli pacjent jednocześnie stosuje inne preparaty zewnętrznie na skórę, nie należy stosować ich jednocześnie. Pomiędzy kolejnymi dawkami powinien zostać zachowany odstęp czasowy ok. 2 godzin.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.