Trwa ładowanie...

Adenomioza - co to jest, przyczyny, objawy, diagnozowanie i leczenie

Adenomioza jest pojęciem określającym ogniska endometrialne znajdujące się wewnątrz błony mięśniowej macicy (myometrium). Choroba u niektórych kobiet przebiega bezobjawowo, u innych pacjentek wywołuje z kolei krwawienia z dróg rodnych. Jakie są przyczyny tego schorzenia? W jaki sposób leczy się adenomiozę?

spis treści

1. Co to jest adenomioza?

Adenomioza to jednostka medyczna odnosząca się do ognisk endometrialnych znajdujących się wewnątrz błony mięśniowej macicy, czyli myometrium. Aby dokładnie zobrazować, na czym polega to schorzenie, warto w pierwszej kolejności przyjrzeć się jednostce chorobowej zwanej endometriozą.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Endometrioza, nazywana również gruczolistością błony śluzowej macicy lub wędrującą śluzówką jest rozrostem błony śluzowej macicy (endometrium), czyli tkanki, która wyścieła jamę macicy, poza macicą. Ogniska chorobowe występują zazwyczaj w jajowodach, jamie otrzewnej, pochwie, jelicie cienkim, jelicie grubym czy jajnikach. Endometrioza jest chorobą przewlekłą, która może prowadzić do problemów z płodnością. Jej objawy utrudniają codzienne funkcjonowanie .

Adenomioza jest typem endometriozy, z którym borykają się przede wszystkim pacjentki między czterdziestym, a pięćdziesiątym rokiem życia. Schorzenie to rzadziej dotyka kobiety w wieku rozrodczym. Etiologia adenomiozy nie została w pełni ustalona, wielu specjalistów przypuszcza jednak, że choroba może być spowodowana przewlekłym zapaleniem miednicy lub cesarskim cięciem.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Przyczyny adenomiozy

Przyczyny adenomiozy nie zostały w pełni wyjaśnione, specjaliści podają jednak kilka teorii na temat przyczyn powstawania choroby. Oto niektóre z prawdopodobnych czynników:

  • przebyte urazy oraz choroby zarówno zakaźne, jak i niezakaźne (np. przewlekłe zapalenie miednicy),
  • przebyte zabiegi chirurgiczne (miomektomia, częściowa histerektomia),
  • metaplazja komórkowa,
  • czynniki genetyczne,
  • poród przez cesarskie cięcie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Objawy adenomiozy

U niektórych pacjentek adenomioza nie daje żadnych objawów chorobowych. U innych z kolei powoduje nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych (występujące pomiędzy normalnymi miesiączkami). W trakcie miesiączki hormony płciowe stymulują komórki wrastające w ścianę macicy. Sytuacja ta sprawia, że kobiety dotknięte adenomiozą odczuwają silny ból w podbrzuszu oraz intensywne skurcze miesiączkowe. Dolegliwości bólowe nasilają się przed miesiączką i mogą być mylone z tzw. PMS (zespołem napięcia przedmiesiączkowego).

Krwawienia menstruacyjne są bardzo obfite i przedłużające się (mogą trwać nawet czternaście dni). W krwi miesiączkowej mogą występować również skrzepy. U wielu pacjentek z adenomiozą obserwuje się bladość skóry oraz niedokrwistość. Kobietom dotkniętym tym schorzeniem towarzyszy również przemęczenie i nadmierna senność. Wiele pacjentek uskarża się również na ból podczas stosunku seksualnego, ból podczas oddawania moczu lub stolca.

4. Diagnozowanie i leczenie

W przeszłości diagnozowanie adenomiozy odbywało się na podstawie badania histopatologicznego (zazwyczaj wykonywano je w trakcie histerektomii). Współcześnie w rozpoznaniu choroby pomocne są następujące metody:

Leczenie adenomiozy polega na stosowaniu środków farmakologicznych (zarówno leków przeciwzapalnych, jak i środków antykoncepcyjnych lub progesteronowych). Może opierać się również na stosowaniu wkładki wewnątrzmacicznej. Wkładka odpowiada za wydzielanie progesteronu i zmniejsza dolegliwości bólowe. Niektóre pacjentki z adenomiozą wymagają radykalnego leczenia. Wówczas niezbędne jest wykonanie histerektomii. Wśród innych metod wymienia się embolizację tętnicy macicznej. Ten zabieg łagodzi objawy adenomiozy.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza