Trwa ładowanie...

Adipocyty - charakterystyka, działanie, wpływ na zdrowie

 Kinga Olchowy
17.02.2021 14:03
Adipocyty to po prostu komórki tłuszczowe, obecne we wszystkich organizmach
Adipocyty to po prostu komórki tłuszczowe, obecne we wszystkich organizmach (123rf)

Adipocyty to po prostu komórki tłuszczowe, obecne we wszystkich organizmach. Odpowiadają za magazynowanie energii, a ich nadmierna ilość przyczynia się do rozwoju otyłości. Jakie role spełniają w organizmie i jak utrzymać ich ilość pod kontrolą?

spis treści

1. Co to są adipocyty?

Adipocytami nazywa się główne komórki, z których zbudowana jest tkanka tłuszczowa. Wiadomo, że rozwijają się w organizmie już na etapie prenatalnym - występują już w 14 tygodniu życia płodu.

W momencie narodzin u zdrowego organizmu tkanka tłuszczowa stanowi ok. 13% składu ciała. Rok później jest to już 28%. Ogólna liczba adipocytów u dorosłego człowieka wynosi około 25-30 miliardów. Wartość ta może wzrosnąć na skutek prowadzenia złego stylu życia i niezdrowej diety.

Zobacz film: "Trening pozwalający na spalenie tłuszczu. Eksperci dzielą się przydatnymi wskazówkami"

Po 20 roku życia stopniowo zaczyna zanikać procent mięśni w ciele (z 40 nawet do 20%), a na ich miejsce wstępuje tkanka tłuszczowa. To dlatego z wiekiem zaczynamy przybierać na wadze, a nasz metabolizm zaczyna spadać.

Adipocyty mogą się rozrastać na dwa sposoby: na skutek zwiększenia ich liczby komórek lub ich rozmiaru.

2. Fazy życia adipocytów

Adipocyty kształtują się w trzech fazach życia organizmu. Faza pierwsza obejmuje trzy ostatnie miesiące życia płodowego. Na kształt, rozmiar i ilość komórek tłuszczowych ma wówczas wpływ sposób, w jaki odżywia się przyszła mama.

Kolejna faza obejmuje pierwszy i drugi rok życia dziecka. W tym czasie komórki tłuszczowe osiągają liczbę i rozmiar, który utrzymuje się do około 8 roku życia - do tego momentu większość dzieci pozostaje szczupła.

Dopiero w ostatniej fazie dochodzi do ewentualnego nadmiernego tycia - w okolicy 8-10 roku życia adipocyty zaczynają się rozrastać. W tym okresie to czynniki zewnętrzne mają wpływ na ostateczny skład ciała. Trwa on około 10 lat.

Jeśli w kluczowych etapach zaniedbamy swoją dietę i zdrowy tryb życia, to znaczy będziemy się nadmiernie objadać lub głodzić, nasze komórki tłuszczowe nie będą wzrastać prawidłowo. Może to doprowadzić do zaburzeń metabolicznych i otyłości.

3. Rola adipocytów w organizmie

Adipocyty i cała tkanka tłuszczowa odpowiadają za magazynowanie energii i sprawiają, że cały materiał energetyczny człowieka "aktualizuje się" na bieżąco.

Komórki gromadzą energię, kiedy jest jej dużo, aby zużywać ją w czasie deficytu. To dlatego człowiek może wytrzymać jakiś czas bez jedzenia. Ma to związek z ewolucją i historią - dawniej regularne spożywanie posiłków nie było ani tak oczywiste, ani możliwe, wobec czego organizm musiał dostosować się do bieżących potrzeb.

Adipocyty powodują rozrost tkanki tłuszczowej w nieco inny sposób w przypadku kobiet i mężczyzn. To również w dużej mierze wiąże się z czynnikami natury. Kobiecy organizm stale jest gotowy na zachowanie prawidłowego zużywania energii w czasie ciąży, dlatego "na wszelki wypadek" magazynuje go więcej w okolicy brzucha, bioder oraz pośladków.

Równowaga, czyli homeostaza energetyczna to sytuacja, w której dostarczamy organizmowi mniej więcej tyle tłuszczów każdego dnia, ile później zużywamy.

3.1. Adipocyty a tycie

Jeśli przez dłuższy czas odkłada się więcej energii, niż zużywa, dochodzi do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji - do nadwagi i otyłości. Dzieje się tak przede wszystkim na skutek ograniczenia aktywności fizycznej lub jako konsekwencja objadania się.

Ciekawostką jest fakt, iż u dorosłego człowieka za rozwój otyłości nie odpowiada zwiększenie ilości adipocytów, ale rozszerzenie ich rozmiaru. Liczba komórek może być więc prawidłowa, ale ich wielkość znacznie przekraczać dopuszczalne normy.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze