Trwa ładowanie...

Adipocyty - charakterystyka, działanie, wpływ na zdrowie

Adipocyty to po prostu komórki tłuszczowe, obecne we wszystkich organizmach. Odpowiadają za magazynowanie energii, a ich nadmierna ilość przyczynia się do rozwoju otyłości. Jakie role spełniają w organizmie i jak utrzymać ich ilość pod kontrolą?

Zobacz film: "Trening pozwalający na spalenie tłuszczu. Eksperci dzielą się przydatnymi wskazówkami"

spis treści

1. Co to są adipocyty?

Adipocytami nazywa się główne komórki, z których zbudowana jest tkanka tłuszczowa. Wiadomo, że rozwijają się w organizmie już na etapie prenatalnym - występują już w 14 tygodniu życia płodu.

W momencie narodzin u zdrowego organizmu tkanka tłuszczowa stanowi ok. 13% składu ciała. Rok później jest to już 28%. Ogólna liczba adipocytów u dorosłego człowieka wynosi około 25-30 miliardów. Wartość ta może wzrosnąć na skutek prowadzenia złego stylu życia i niezdrowej diety.

Po 20 roku życia stopniowo zaczyna zanikać procent mięśni w ciele (z 40 nawet do 20%), a na ich miejsce wstępuje tkanka tłuszczowa. To dlatego z wiekiem zaczynamy przybierać na wadze, a nasz metabolizm zaczyna spadać.

Adipocyty mogą się rozrastać na dwa sposoby: na skutek zwiększenia ich liczby komórek lub ich rozmiaru.

2. Fazy życia adipocytów

Adipocyty kształtują się w trzech fazach życia organizmu. Faza pierwsza obejmuje trzy ostatnie miesiące życia płodowego. Na kształt, rozmiar i ilość komórek tłuszczowych ma wówczas wpływ sposób, w jaki odżywia się przyszła mama.

Kolejna faza obejmuje pierwszy i drugi rok życia dziecka. W tym czasie komórki tłuszczowe osiągają liczbę i rozmiar, który utrzymuje się do około 8 roku życia - do tego momentu większość dzieci pozostaje szczupła.

Dopiero w ostatniej fazie dochodzi do ewentualnego nadmiernego tycia - w okolicy 8-10 roku życia adipocyty zaczynają się rozrastać. W tym okresie to czynniki zewnętrzne mają wpływ na ostateczny skład ciała. Trwa on około 10 lat.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Jeśli w kluczowych etapach zaniedbamy swoją dietę i zdrowy tryb życia, to znaczy będziemy się nadmiernie objadać lub głodzić, nasze komórki tłuszczowe nie będą wzrastać prawidłowo. Może to doprowadzić do zaburzeń metabolicznych i otyłości.

3. Rola adipocytów w organizmie

Adipocyty i cała tkanka tłuszczowa odpowiadają za magazynowanie energii i sprawiają, że cały materiał energetyczny człowieka "aktualizuje się" na bieżąco.

Komórki gromadzą energię, kiedy jest jej dużo, aby zużywać ją w czasie deficytu. To dlatego człowiek może wytrzymać jakiś czas bez jedzenia. Ma to związek z ewolucją i historią - dawniej regularne spożywanie posiłków nie było ani tak oczywiste, ani możliwe, wobec czego organizm musiał dostosować się do bieżących potrzeb.

Adipocyty powodują rozrost tkanki tłuszczowej w nieco inny sposób w przypadku kobiet i mężczyzn. To również w dużej mierze wiąże się z czynnikami natury. Kobiecy organizm stale jest gotowy na zachowanie prawidłowego zużywania energii w czasie ciąży, dlatego "na wszelki wypadek" magazynuje go więcej w okolicy brzucha, bioder oraz pośladków.

Równowaga, czyli homeostaza energetyczna to sytuacja, w której dostarczamy organizmowi mniej więcej tyle tłuszczów każdego dnia, ile później zużywamy.

3.1. Adipocyty a tycie

Jeśli przez dłuższy czas odkłada się więcej energii, niż zużywa, dochodzi do nadmiernego gromadzenia tkanki tłuszczowej, a w konsekwencji - do nadwagi i otyłości. Dzieje się tak przede wszystkim na skutek ograniczenia aktywności fizycznej lub jako konsekwencja objadania się.

Ciekawostką jest fakt, iż u dorosłego człowieka za rozwój otyłości nie odpowiada zwiększenie ilości adipocytów, ale rozszerzenie ich rozmiaru. Liczba komórek może być więc prawidłowa, ale ich wielkość znacznie przekraczać dopuszczalne normy.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza