Trwa ładowanie...

Adrafinil – działanie, zastosowanie, środki ostrożności i legalność

Avatar placeholder
20.08.2020 11:57
Adrafinil to substancja nootropowa o właściwościach pobudzających. Najczęściej zażywają ją osoby starsze bądź zmagające się z zaburzeniami snu.
Adrafinil to substancja nootropowa o właściwościach pobudzających. Najczęściej zażywają ją osoby starsze bądź zmagające się z zaburzeniami snu. (Pixabay)

Adrafinil to substancja nootropowa o właściwościach pobudzających. Po spożyciu związek w organizmie zostaje przekształcony w modafinil. Ma działanie podtrzymujące stan czuwania, redukuje przy tym uczucie senności. Co warto o nim wiedzieć? Kiedy się go stosuje?

spis treści

1. Co to jest adrafinil?

Adrafinil to organiczny związek chemiczny o właściwościach pobudzających, a także prekursor modafinilu oraz prolek, który jest metabolizowany w wątrobie do biologicznie aktywnego modafinilu. Dzięki temu ich profile działania są niemal takie same. Modafinil jest lekiem na narkolepsję, czyli chorobę polegającą na nadmiernej senności w ciągu dnia. Ponieważ wpływa na aktywność obszarów mózgu, które odpowiedzialne są za kontrolę rytmu snu i czuwania, sprzyja długiej i efektywnej pracy.

Adrafinil wpływa na aktywność neuroprzekaźników, klasyfikowany jest jako stymulant układu nerwowego. Wykazuje działanie prokognitywne, a także pobudzające, podtrzymujące stan czuwania, redukuje przy tym uczucie senności. Zalicza się go do tak zwanych nootropów – eugeroików. Eugeroiki to substancje, które stawiają w stan czuwania i czujności. Związek wykazuje również łagodne działanie stymulujące. Suplementacja tej substancji przyczynia się do znacznego wzrostu energii oraz redukcji zmęczenia. Adrafinil został odkryty w 1974 r. w laboratorium francuskiego koncernu farmaceutycznego Lafon. Najpierw sprzedawano go pod handlową nazwą „Olmifon” (do roku 2011).

2. Działanie adrafinilu

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Adrafinil był stosowany w leczeniu narkolepsji oraz jako środek pobudzający. Efekty kliniczne wynikające z jego stosowania mają związek z właściwościami agonistycznymi wobec receptorów α1-adrenergicznych. Ponadto adrafinil nasila uwalnianie neuroprzekaźników glutaminianu i kwasu γ-aminomasłowego.

Działanie Adrafinilu zapewnia:

  • poprawę koncentracji i klarowności myślenia,
  • lepszą pamięć i sprawniejsze przetwarzanie informacji,
  • długotrwały wzrost energii i motywacji,
  • redukcję uczucia zmęczenia,
  • poprawę czasu reakcji.

Efekty działania substancji są długotrwałe. Nie odnotowuje się spadku efektywności działania po dłuższym czasie.

3. Zastosowanie adrafinilu

Adrafinil jest stosowany w celu podniesienia uważności i redukcji uczucia zmęczenia. Ponadto stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, w efekcie podnosi czujność bez uczucia nerwowości, jakie prowokują inne środki pobudzające. Oprócz tego podnosi poziom hipokretyny, czyli neuroprzekaźnika wpływającego na koncentrację. Wpływa na zwiększoną produkcję dopaminy.

Po co stosuje się adrafinil?

Sięgają po niego osoby, które chcą zredukować potrzebę ilości snu. Dzieje się tak ze względu na pracę: chirurga, kierowcy ciężarówek czy pracownika nocnej zmiany. Zdarza się, że zażywają go osoby starsze bądź zmagające się z zaburzeniami snu. Udowodniono, że zażycie adrafinilu po nieprzespanej nocy prowadzi do usunięcia oznak niewyspania. Związek jest dostępny w postaci proszku. Przyjmuje się go doustnie, koniecznie wcześnie rano. Zalecana dzienna dawka w tym przypadku wynosi 300 mg (w celach terapeutycznych około 600 mg). Substancja ta odznacza się długim działaniem, którego efekty mogą być odczuwalne nawet przez 16 godzin.

4. Przeciwwskazania i skutki uboczne

Suplementacja adrafinilu zgodnie z zaleceniami rzadko prowadzi do efektów ubocznych. W niektórych przypadkach pojawiają się takie działania niepożądane, takie jak:

  • ból głowy,
  • zmęczenie,
  • nerwowość,
  • problemy żołądkowe,
  • zaburzenia ruchowe o typie dyskinez okolicy głowy i twarzy.

Znaczne przekroczenie dawki może prowadzić także do dużego wzrostu ciśnienia krwi, w efekcie czego pojawiają się zaburzenia pracy serca. Ponieważ adrafinil zwiększa aktywność enzymatyczną wątroby, dłuższe stosowanie może skutkować uszkodzeniem tego narządu. Bardzo ważne jest by pamiętać, że substancja może prowadzić do uzależnienia. Nie zaleca się przyjmowania preparatu codziennie ani przez okres dłuższy niż 6 miesięcy, jeśli nie stosuje się przerw w zażywaniu. Adrafinil nie jest polecany osobom, u których stwierdzono alergię bądź nadwrażliwość na adrafinil oraz cierpiącym na zaburzenia funkcjonowania wątroby.

5. Legalność adrafinilu

Z uwagi na ograniczenie narzucone ustawą antydopingową, w Polsce dystrybucja adrafinilu nie jest oficjalnie możliwa. Związek ten znalazł się na liście substancji zakazanych, ponieważ został uznany za substancję dopingującą z grupy stymulantów. Jednocześnie nie jest zakazane ani spożywanie, ani posiadanie adrafinilu. Z tego względu można go kupić online na zagranicznych portalach. Nie trzeba posiadać recepty lekarskiej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze