Akupunktura bez igieł
Istnieje taki rodzaj akupunktury, który wykonuje się bez użycia igieł. To japońska metoda shiatsu. Słowo to oznacza „naciskać kciukami” i nie jest zbyt precyzyjne dla tego sposobu akupunktury, bo shiatsu to rodzaj masażu nie tylko kciukami, ale także dłońmi, łokciami, kolanami, a także stopami.
1. Zalety i wady masażu shiatsu
Medycyna naturalna zna wiele technik masażu. Masaż shiatsu (masaż chiński/japoński) to masaż relaksujący i leczniczy. Nazywany jest również akupunkturą bez igieł. Akupunktura wykonywana za pomocą tej metody polega na szukaniu takich miejsc, po których przesuwa się energia naszego organizmu i uciskaniu ich. Zaletą jest to, że prawidłowy masaż może wykonywać osoba mająca podstawową wiedzę na ten temat. Wadą tej techniki jest ból towarzyszący masażowi. Nieprzyjemne odczucie bólu może obejmować uciskane miejsce lub całe ciało. Trzeba pamiętać, że ta metoda nie rozwiązuje problemów, tylko zmniejsza objawy chorób. Stosuje się wspomagająco przy leczeniu różnych dolegliwości. Poza tym po masażu pacjent może odczuwać takie dolegliwości, jak w czasie przeziębienia: napady kaszlu, bóle głowy, odczuwa ból mięśni i kości.
2. Ośrodki energii
Jest ich siedem. Są one położone wzdłuż środkowej osi ciała, czyli od czubka głowy do dolnej części kadłuba. Ośrodki energii położone są wzdłuż kanału duchowego (od czubka głowy do podstawy kadłuba). Energia wnika do tych kanałów z obu stron. Ośrodki energii nazywana są czakrami.
- Czakra korony – ten ośrodek energii ma bezpośredni związek z szyszynką. Wpływa na sferę duchową i jest odpowiedzialna za kontrolę prawego oka.
- Czarka czołowa – to tzw. „Trzecie Oko”. Kontroluje lewe oko, a także dolną część mózgu, ponadto nos, a co najważniejsze cały układ nerwowy. Ten ośrodek energii jest bardzo ważny, ponieważ wpływa na intelekt, percepcję, intuicję i zrozumienie.
- Czakra ekspresowa – odpowiada za tarczycę, nasze kończyny, struny głosowe, płuca i gardło. Kontroluje także układ limfatyczny. Wpływa na nasze twórcze myślenie i umiejętność wyrażania się.
- Czarka serca – ma pod swoją kontrolą cały układ krwionośny. Wpływa na świadomość, uczucia, dobre uczynki.
- Czarka osobowości – kontroluje układ pokarmowy, odpowiada za uczucie pożądania, osobistą siłę i źródła uczuć.
- Czarka płci – wpływa na gruczoły płciowe, kontroluje układ rozrodczy.
- Czarka podstawy – ostatni ośrodek energii kontroluje pęcherz moczowy i nerki, ponadto wpływa na rozrodczość i naszą wolę fizyczną.
3. Leczenie za pomocą akupunktury bez igieł
Akupunktura metodą shiatsu stosowana jest w leczeniu wielu dolegliwości:
- różnych bólów: głowy, pleców, kręgosłupa,
- zaburzeń ciśnienia,
- otyłości,
- reumatyzmu,
- stresów,
- napięć,
- stanów nerwowych.
Akupunktura „bez igieł” nie może być stosowana w przypadku osób cierpiących na choroby serca, stwardnienie rozsiane lub nowotwór. Kobiety w ciąży powinny zachować ostrożność w przystępowaniu do zabiegu. Jeśli trzeba wykonać masaż shiatsu, to warto wybrać doświadczonego terapeutę, który będzie wiedział, jakich miejsc na jej ciele należy unikać. Chodzi o takie powierzchnie jak m.in. okolice żołądka, nogi od kolan w dół.
4. Zasady masażu shiatsu
Podstawowe zasady masażu shiatsu dla pacjenta i terapeuty:
- terapeuta nie może uciskać miejsc zmienionych chorobowo, np. żylaków, skaleczeń, załamań,
- pacjent i terapeuta muszą zachować pełną higienę osobista ciała, terapeuta musi zadbać zwłaszcza o czyste ręce,
- strój terapeuty musi być wykonany z odpowiednich włókien,
- pokój do masażu powinien być odpowiednio przygotowany - chodzi o to, aby było w nim ciepło, cicho i czysto, musi być to przestronne miejsce,
- pacjent leży na materacu podczas zabiegu,
- kilka godzin przed zabiegiem pacjent ani terapeuta nie mogą nic jeść.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.