Alarmujące wyniki badań. Ryzyko zawału lub udaru dwukrotnie wzrasta
Najnowsze wyniki badań wskazują, że osoby palące marihuanę są narażone na zdarzenia sercowo-naczyniowe, jak zawał serca czy udar mózgu. Naukowcy z Francji nie mają wątpliwości.
1. Wyższe ryzyko zawału lub udaru
Badacze przeanalizowali dane ponad 1300 pacjentów przyjętych na 39 różnych oddziałów intensywnej terapii. 157 osób miało pozytywny wynik testu na narkotyki, w tym u 136 osób test wykazał obecność THC w organizmie. U 21 osób stwierdzono obecność heroiny, kokainy, amfetaminy lub MDMA, a u niemal 30 proc. osób wykryto obecność co najmniej dwóch substancji psychoaktywnych.
Okazało się, że już palenie marihuany dwukrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia zdarzenia sercowo-naczyniowego. Czterokrotnie wyższe ryzyko odnotowano w stosunku do MDMA, ponad trzykrotnie wyższe - w odniesieniu do heroiny.
- Zażywanie narkotyków w celach rekreacyjnych wiązało się z potrojeniem ryzyka ponownego wystąpienia poważnego zdarzenia sercowo-naczyniowego w ciągu roku - tłumaczy dr Raphael Mirailles, lekarz ze szpitala Lariboisiere w Paryżu i autor badania.
2. THC podnosi ciśnienie i tętno krwi
- Coraz więcej danych dotyczy najgorszych rokowań związanych z rekreacyjnym zażywaniem narkotyków, nie tylko na oddziałach intensywnej terapii kardiologicznej, ale także na konwencjonalnych oddziałach intensywnej terapii - alarmuje.
Ich zdaniem odpowiedzialna za to jest substancja THC, organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, główna substancja psychoaktywna obecna w marihuanie. Podczas palenia aktywuje w organizmie mechanizm walki i ucieczki. To fizjologiczna reakcja na silny stresor, która powoduje wyzwolenie hormonów tj. adrenalina i noradrenalina. Badacze wyjaśniają, że skutkiem tego jest wzrost tętna oraz ciśnienia krwi. Z czasem prowadzi to do nadmiernego obciążenia serca i może zwiększać ryzyko zaburzeń ze strony układu krążenia.
Poprzednie badania wskazywały, że używanie marihuany nawet pięciokrotnie może zwiększać ryzyko wystąpienia psychozy. Inne doniesienia naukowe wskazują, że używanie produktów konopnych w okresie dojrzewania zwiększa ryzyko raka jądra u młodych mężczyzn. Dowiedziono także powiązań między marihuaną a wyższym rozwojem glejaków, nowotworów prostaty i szyjki macicy.
Według ostatnich danych „Raportu o stanie narkomanii w Polsce 2020” do sięgania po marihuanę przyznaje się 12 proc. Polaków i jest to najczęściej używany narkotyk.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.