Trwa ładowanie...

Alergiczne zapalenie ucha

Alergia jest podłożem różnych schorzeń. Na zapalenie ucha mogą wpłynąć alergeny pokarmowe i, w mniejszym stopniu, wziewne. Choroby alergiczne nie powinny być leczone antybiotykami. Takie leczenie nie daje szans na całkowite wyleczenie. W przypadku alergii, należy pomyśleć nad leczeniem przyczynowym i objawowym. Leczenie przyczynowe wiąże się z eliminacją alergenów. Zapalenie ucha nie powinno zostać zlekceważone.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Najczęstsze choroby dzieci"

spis treści

1. Na czym polega zapalenie ucha?

Zdrowe ucho środkowe to pusta przestrzeń wypełniona powietrzem i odrobiną płynu surowiczego. Płyn surowiczy powinien móc bez przeszkód spływać przez trąbkę słuchową do gardła. Alergia powoduje, że trąbką słuchowa staje się obrzęknięta. Wówczas płyn surowiczy zatrzymuje się w uchu. Nadmiar płynu powoduje zapalenie ucha, wywołuje ból i zaburza słuch.

2. Przyczyny alergicznego zapalenia ucha

Alergiczne zapalenie ucha to dolegliwość pojawiająca się najczęściej u najmłodszych. Dorośli chorują znacznie rzadziej. Najczęstsze przyczyny zapalenie ucha u dzieci to: alergia wziewna (wywoływana przez alergeny wziewne), alergia pokarmowa i nietolerancja pokarmowa. Alergiczne zapalenie ucha uważa się za pierwsze objawy alergii. Niemowlęta karmione mlekiem sztucznym, a nie matki, są bardziej narażone na wystąpienie alergii pokarmowej.

Alergiczne zapalenie ucha może wystąpić też u starszych dzieci. Dzieje się tak w przypadku, gdy u dziecka, alergia jest przyczyną stan przewlekłego stanu zapalnego. Długo trwający obrzęk śluzówki nosa i przerost trzeciego migdałka wywołuje utrudnienia w komunikacji między uchem a gardłem.

3. Rozpoznanie alergicznego zapalenia ucha

Zapalenie ucha u dzieci nie jest jedynym objawem. Dzieci cierpiące na alergiczne zapalenie ucha cierpią też na sapkę, biegunkę, wymioty, objawy alergii lokalizujące się w drogach oddechowych (zapalenie krtani, oskrzeli, duszność, zapalenie płuc) oraz na pogarszający się słuch.

4. Leczenie alergicznego zapalenia ucha

Zapalenie ucha zazwyczaj jest leczone antybiotykami, wdrażane zostaje leczenie zachowawcze, a jeżeli istnieje taka konieczność - chirurgiczne. Jeżeli nie przynosi ono rezultatów, wówczas należy wziąć pod uwagę alergiczne podłoże choroby. Alergia może być odpowiedzialna za to schorzenie.Dlatego istotny jest sczegółowy wywiad lekarski.

Jeżeli rozmowa wskazuje na to, że za wszystko odpowiadają alergeny, wówczas należy rozpocząć inną terapię. Choroby alergiczne leczone są zarówno objawowo, jak i przyczynowo. Najpierw należy usunąć pierwotną przyczynę. Alergia pokarmowa wymaga zmiany diety, a alergia wziewna przeprowadzenia odpowiedniej immunoterapii.

Następny artykuł: Objawy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.