Trwa ładowanie...

Alergik i jego mieszkanie

Kichanie, załzawione oczy, uczucie drapania w gardle – każdy alergik rozpozna te objawy. Do najczęstszych należą alergia na kurz i alergia na roztocze. Najsilniejsze alergeny to substancje zawarte w kurzu, pyłki, grzyby, pleśń i sierść zwierząt. Przed nimi alergik nie uchroni się nawet w domu. Jednak może zmniejszyć ich oddziaływanie. Wystarczy, że zastosuje się do kilku rad dotyczących przygotowania pomieszczeń w domu tak by było w nim jak najmniej alergenów.

1. Co zrobić, by wyeliminować alergeny?

 • Zacznijmy od wycieraczki. To pierwszy element, z którym się stykamy wchodząc do domu. Wycieraczka powinna być wykonana z syntetycznego materiału. Szczególnie powinny zadbać o to osoby, którym dokucza alergia na roztocze.
 • Kurz – dbaj o to by było go jak najmniej. Wycieraj wszystkie powierzchnie w domu. Nie zapominaj o łóżku, szafach, miejscach pod meblami oraz o żyrandolu. Do sprzątania używaj mokrej ściereczki, w przeciwnym razie kurz tylko rozniesie się po pokoju.
 • Niestety, alergik nie może mieć wielu elementów w mieszkaniu. Dzięki temu uniknie ataków alergii. Zrezygnuj więc z rzeczy, w których gromadzą się alergeny, tj. tapet, zasłon, firan, puchowych kołder, wypchanych zwierząt. Podczas sprzątania pamiętaj, by wietrzyć kołdry i poduszki oraz aby często prać pościel i koce.
 • Zwierzęta nie powinny przebywać w domu alergika. Sierść zwierząt to silny alergen. Dzięki temu unikniesz wystąpienia objawów alergii.
 • Ubrania powinny być przechowywane w plastikowych pokrowcach, a buty w pudełkach. Dzięki temu zapobiegniesz osiadaniu na nich kurzu.
 • Zapobiegaj powstawaniu pleśni i grzybów. Sprawdzaj miejsca w pobliżu muszli klozetowej. Bardzo często wyciekająca woda tworzy warunki dla rozwoju pleśni. Co najmniej raz w tygodniu czyść matę łazienkową. Grzyby i pleśń lubią tworzyć się w miejscach, gdzie mata styka się z podłogą. Po kąpieli otwórz drzwi łazienki, żeby zlikwidować wilgoć.
 • Jeżeli twoja kanapa jest już stara i wysłużona, wyrzuć ją. Przez lata na pewno nagromadziło się w niej mnóstwo kurzu i roztoczy. Kupują meble zwracaj uwagę by były raczej wykonane ze skóry, w której alergeny się nie gromadzą.
 • Dywan to kolejne miejsce, w którym rozwijają się alergeny. Jeżeli już go masz, to pamiętaj by dokładnie go trzepać. Jednak osoby, którym dokucza alergia na kurz powinny z niego zrezygnować.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Mieszkanie alergika powinno być wolne od alergenów, ale taki stan jest nieosiągalny. Dzięki częstym porządkom i zmianom w wystroju można jednak znacząco zmniejszyć ilość alergenów w domu.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza