Trwa ładowanie...

Alergik i jego mieszkanie

Avatar placeholder
22.07.2024 11:49
Alergik i jego mieszkanie
Alergik i jego mieszkanie (123RF)

Kichanie, załzawione oczy, uczucie drapania w gardle – każdy alergik rozpozna te objawy. Do najczęstszych należą alergia na kurz i alergia na roztocze. Najsilniejsze alergeny to substancje zawarte w kurzu, pyłki, grzyby, pleśń i sierść zwierząt. Przed nimi alergik nie uchroni się nawet w domu. Jednak może zmniejszyć ich oddziaływanie. Wystarczy, że zastosuje się do kilku rad dotyczących przygotowania pomieszczeń w domu tak by było w nim jak najmniej alergenów.

spis treści

1. Co zrobić, by wyeliminować alergeny?

  • Zacznijmy od wycieraczki. To pierwszy element, z którym się stykamy wchodząc do domu. Wycieraczka powinna być wykonana z syntetycznego materiału. Szczególnie powinny zadbać o to osoby, którym dokucza alergia na roztocze.
  • Kurz – dbaj o to by było go jak najmniej. Wycieraj wszystkie powierzchnie w domu. Nie zapominaj o łóżku, szafach, miejscach pod meblami oraz o żyrandolu. Do sprzątania używaj mokrej ściereczki, w przeciwnym razie kurz tylko rozniesie się po pokoju.
  • Niestety, alergik nie może mieć wielu elementów w mieszkaniu. Dzięki temu uniknie ataków alergii. Zrezygnuj więc z rzeczy, w których gromadzą się alergeny, tj. tapet, zasłon, firan, puchowych kołder, wypchanych zwierząt. Podczas sprzątania pamiętaj, by wietrzyć kołdry i poduszki oraz aby często prać pościel i koce.
  • Zwierzęta nie powinny przebywać w domu alergika. Sierść zwierząt to silny alergen. Dzięki temu unikniesz wystąpienia objawów alergii.
  • Ubrania powinny być przechowywane w plastikowych pokrowcach, a buty w pudełkach. Dzięki temu zapobiegniesz osiadaniu na nich kurzu.
  • Zapobiegaj powstawaniu pleśni i grzybów. Sprawdzaj miejsca w pobliżu muszli klozetowej. Bardzo często wyciekająca woda tworzy warunki dla rozwoju pleśni. Co najmniej raz w tygodniu czyść matę łazienkową. Grzyby i pleśń lubią tworzyć się w miejscach, gdzie mata styka się z podłogą. Po kąpieli otwórz drzwi łazienki, żeby zlikwidować wilgoć. Alergia na pleśń to poważne zagrożenie dla naszego zdrowia.
  • Jeżeli twoja kanapa jest już stara i wysłużona, wyrzuć ją. Przez lata na pewno nagromadziło się w niej mnóstwo kurzu i roztoczy. Kupują meble zwracaj uwagę by były raczej wykonane ze skóry, w której alergeny się nie gromadzą.
  • Dywan to kolejne miejsce, w którym rozwijają się alergeny. Jeżeli już go masz, to pamiętaj by dokładnie go trzepać. Jednak osoby, którym dokucza alergia na kurz powinny z niego zrezygnować.

Mieszkanie alergika powinno być wolne od alergenów, ale taki stan jest nieosiągalny. Dzięki częstym porządkom i zmianom w wystroju można jednak znacząco zmniejszyć ilość alergenów w domu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze