Przejdź na WP

Alfa 1 antytrypsyna — charakterystyka, wskazania, opis badania, norma, interpretacja wyników, leczenie

Alfa 1 antytrypsyna jest białkiem znajdującym się w osoczu krwi i syntezowanym przez wątrobę. Badanie alfa-1-antytrypsyny (AAT) ma na celu pomiar aktywności białka we krwi człowieka. Niedobory tego białka mogą prowadzić do poważnych zaburzeń w organizmie człowieka, dlatego bardzo ważne jest, aby osoby, u których istnieją wskazania do badania, po prostu je wykonały. Czy badanie alfa-1-antytrypsyny jest bolesne? Ile kosztuje przeprowadzenie badania?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

spis treści

1. Alfa 1 antytrypsyna — charakterystyka

Białko alfa 1 antytrypsyna jest bardzo silnym inhibitorem proteaz osocza, produkowane jest w wątrobie i wydzielane do krwiobiegu. Alfa 1 antytrypsyna spełnia w organizmie bardzo ważną rolę — blokuje aktywność enzymów proteolitycznych. Pacjenci cierpiący na niedobór alfa 1 antytrypsyny zazwyczaj obciążeni są chorobą genetyczną. Chorobę tę wywołuje mutacja genu w chromosomie 14.

10 produktów, które uratują twoją wątrobę
10 produktów, które uratują twoją wątrobę [11 zdjęć]

To jeden z najważniejszych organów. Wątroba neutralizuje toksyny, usuwa szkodliwe substancje, wytwarza...

zobacz galerię

2. Alfa 1 antytrypsyna – wskazania

Badanie alfa 1 antytrypsyny powinno być wykonane u dzieci i dorosłych, u których występuje:

  • przewlekła żółtaczka;

  • obrzęk nóg;

  • szybsze męczenie się;

  • brak apetytu;

  • opuchnięty brzuch;

  • obfite krwawienie z ran;

  • ciemniejsze zabarwienie gałek ocznych.

3. Alfa 1 antytrypsyna – opis badania

Badanie alfa 1 antytrypsyny nie wymaga specjalnego przygotowania od pacjentów. Jedyne, o czym pacjent musi pamiętać, to o przyjściu na badanie na czczo. Specjalista pobiera próbkę krwi z żyły łokciowej i wysyła ją do laboratorium. Cena badania alfa-1-antytrypsyny jest wysoka i czasami może wynosić nawet 600 złotych.

4. Alfa 1 antytrypsyna – norma

Wykonując badanie alfa 1 antytrypsyny ważne jest, aby ustalić jego wartość. Prawidłowa norma alfa 1 antytrypsyny powinna mieścić się w przedziale 85-213 mg/dl. Prawidłowy wynik zależy między innymi, od płci i wieku pacjenta. Z wynikiem badania alfa 1 antytrypsyna należy zgłosić się do lekarza prowadzącego.

5. Alfa 1 antytrypsyna – interpretacja wyników

Podwyższony poziom alfa 1 antytrypsyny można zaobserwować u osób nałogowo palących papierosy, a także u wcześniaków. Podwyższenie tego czynnika może zwiastować poważne zmiany nowotworowe oraz ostre stany zapalne.

Z kolei obniżony poziom alfa-1-antytrypsyny może sugerować, że pacjent:

6. Alfa-1-antytrypsyna – leczenie

W związku z tym, że alfa-1-antytrypsyna ma związek z wątrobą, to zaleca się jak najmniejsze jej obciążanie. Chodzi o to, aby pacjent pozbył się nawyków i przyzwyczajeń, które źle wpływają na wątrobę. Dobrze jesr zaprzestać palenia papierosów, zrezygnować z alkoholu oraz z jedzenia tłustych potraw. Specjalista może przepisać środek farmakologiczny w formie zastrzyku, który pacjent powinien przyjmować raz w tygodniu. Aby poprawić swój stan chory może także korzystać z preparatów wziewnych.

Musisz to wiedzieć

Oczywiście lekarz zaleci najlepsze leczenie zależne od dolegliwości i poziomu czynnika alfa-1-antytrypsyny konkretnego pacjenta. Wytłumaczy jak przyjmować dane leki i jaki czas leczenie należy stosować.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy