Trwa ładowanie...

Alkohol może być przyczyną rozwoju 7 nowotworów. Najnowsze badania nie pozostawiają złudzeń

Częste picie alkoholu nie jest dobre dla naszego zdrowia – to wiemy wszyscy. Zaburza pracę układu nerwowego, niszczy system pokarmowy i prowadzi do impotencji. Najnowsze badania Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej ostrzegają przed kolejnymi zagrożeniami. Picie nawet umiarkowanych ilości alkoholu może być przyczyną rozwoju 7 nowotworów.

1. Rzadko, ale dużo

Urodziny kolegi, imieniny cioci, wesele przyjaciół czy po prostu odpoczynek po ciężkim dniu to powody, dla których najczęściej sięgamy po alkohol. I choć Polacy piją stosunkowo rzadko, to piją dużo. Aż 85 proc. polskiego społeczeństwa deklaruje, że regularnie pije alkohol.

Według statystyk przedstawionych przez Światową Organizację Zdrowia, mieszkaniec naszego kraju wypija prawie 11 litrów czystego alkoholu każdego roku, co odpowiada 26 litrowym butelkom wódki, 450 butelkom piwa czy 120 butelkom wina. Ilość spożywanego w naszym kraju alkoholu jest najwyższa od końca XIX wieku.

Zobacz film: "Piłeś? Zobacz, kiedy możesz wsiąść za kierownicę"

Polska nie przoduje jednak wśród narodowości, które najchętniej sięgają po napoje wysokoprocentowe. Na 191 krajów ujętych w rankingu WHO, zajmujemy dopiero 21. miejsce. Więcej od nas piją chociażby Australijczycy, Czesi, Rumuni, Litwini i Mołdawianie. Biorąc te dane pod uwagę, opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (ASCO) dane powinny nas zaniepokoić.

2. Ogranicz procenty do minimum

Według nich nawet umiarkowane picie alkoholu wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania m.in. na raka przełyku, jamy ustnej, wątroby, trzustki, żołądka, jelita grubego czy piersi. Zdając sobie jednak sprawę z tego, że całkowita rezygnacja z alkoholu wydaje się być niemożliwa, ASCO zaleca ograniczenie go do minimum i uchronienie się w ten sposób przed groźnymi chorobami.

"Związek między piciem alkoholu a ryzykiem zachorowania na raka obserwowano niezależnie od rodzaju wypijanego alkoholu" - mówi współautorka badania dr Noelle LoConte i dodaje: "W przypadku nowotworów przełyku czy jamy ustnej, za rozwój raka odpowiedzialny jest produkt rozkładu alkoholu znany jako aldehyd octowy."

Zobacz także:

Rak wątroby związany jest z wywołaną piciem marskością. Ponieważ alkohol zaburza wchłanianie kwasu foliowego, przyczynia się do rozwoju raka jelita grubego. Ponadto alkohol wpływa na zwiększenie poziomu estrogenu w organizmie, a to z kolei przyczynia się do rozwoju raka piersi.

Wstrząsający jest też fakt, że chociaż sięganie po alkohol deklarują najczęściej dorosłe osoby pomiędzy 20. a 40. rokiem życia, to coraz częściej sięgają po niego też dzieci i młodzież poniżej 15 lat. "Jeśli nie pijesz, nie zaczynaj. Ale jeśli pijesz, staraj się nie robić tego codziennie i ograniczaj ilość spożywanego alkoholu do minimum" - podsumowuje LoConte.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza