Alkohol wyniszcza wątrobę. Hepatolog mówi, jak ją reaktywować
Eksperci dobitnie podkreślają, że alkohol dla organizmu jest jak toksyna i w zasadzie nie ma bezpiecznych dawek, których spożycie nie odbijałoby się na naszym organizmie. Jednym z narządów, który najmocniej odczuwa skutki nadmiernego spożycia trunków z procentami - jest wątroba. Jak jej pomóc po nadmiernym spożyciu alkoholu?
1. Jak alkohol niszczy wątrobę?
Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do zaburzenia procesu rozbijania lipidów na kwasy tłuszczowe w wątrobie. To powoduje, że dochodzi do odkładania się tłuszczu w tkance tego narządu. Groźne jest nie tylko regularne picie, ale również okazjonalne, kiedy na przykład jednego wieczoru sięgniemy po kilka piw czy drinków.
Lekarze ostrzegają przed konsekwencjami. Choroby wątroby są siódmą najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce.
Nadużywanie alkoholu może prowadzić m.in. do rozwoju alkoholowego stłuszczenia wątroby, włóknienia i marskości. Jeżeli dochodzi do stanu marskości, w wielu przypadkach jedyną szansą na uratowanie pacjenta jest przeszczep.
Takie mogą być objawy chorób wątroby:
nadmierna męczliwość
pojawienie się rumieni na dłoniach i stopach oraz licznych pajączków naczyniowych, rzadziej wybroczyn czy wręcz siniaków na skórze;
zmiana koloru moczu lub stolca;
nniecenie, pobolewanie w prawym podżebrzu;
obrzęki rąk lub nóg.
2. Czy da się "zresetować" wątrobę? Konieczny pełen detoks
Wątroba jako w zasadzie jedyny narząd w naszym organizmie jest w stanie się zregenerowań. Kluczem jest odpowiednia dieta - jako najlepsza zawsze wymieniana jest śródziemnomorska, bogata w ryby, orzechy. Ważne jest też odstawienie alkoholu.
Trudno określić, jak długo trwa proces regeneracji, wiele zależy od wcześniejszych nawyków żywieniowych pacjenta, stylu życia, tego, jak często sięgał po alkohol. Dr Lindenmeyer przywołuje badania z 2021 r., z których wynika, że stan zapalny wątroby udaje się zmniejszyć już po dwóch-czterech tygodniach abstynencji.
- Prawdą jest, że przerwa od alkoholu na dowolny okres zawsze będzie korzystna. Niektóre badania pokazują, że funkcje wątroby zaczynają się poprawiać w ciągu dwóch-trzech tygodni, bo tyle czasu zazwyczaj potrzeba na jej regenerację. Ale by uzyskać największe korzyści potrzebny jest pełen detoks, a to, ile zajmie on czasu, to już kwestia indywidualna i zależy od tego, jak bardzo alkohol zniszczył wątrobę - tłumaczy dr Christina Lindenmeyer, hepatolog z Cleveland Clinic.
Ekspertka zaznacza jednak, że nie wszystkie zmiany da się cofnąć, zwłaszcza jeżeli choroba jest zaawansowana i nie zostanie w porę zdiagnozowana.
- Kilka tygodni przerwy na pewno pomoże, ale im dłużej będziemy rezygnować z alkoholu, tym lepiej. Jednak jeśli wątroba doświadczyła długotrwałych skutków picia, lekarz prawdopodobnie zaleci dożywotnią abstynencję od alkoholu, aby umożliwić jej pełny detoks i regenerację - podkreśla lekarka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.