Alkoholizm wśród młodzieży

Alkoholizm pozostaje ciągle największym nałogiem w Polsce. Polacy piją wskutek panującej obyczajowości. Alkohol towarzyszy nam przy okazji większości imprez towarzyskich i uroczystości rodzinnych – chrzcin, wesel, komunii. Dla jednych alkohol to przyjemność, dla innych – niebezpieczny nałóg. Spożywanie alkoholu samo w sobie nie jest niczym zagrażającym. Ryzyko pojawia się wówczas, gdy po etanol sięga się coraz częściej i w coraz młodszym wieku. Statystyki podają, że wiek inicjacji alkoholowej z roku na rok obniża się. Po alkohol nie sięgają już dwunasto- i trzynastolatki, ale nawet dzieci poniżej dziesiątego roku życia. Czy alkoholizm wśród młodzieży staje się plagą XXI wieku? Dlaczego nastolatki sięgają po alkohol i jakie konsekwencje dla młodego organizmu ma częsta konsumpcja napojów wysokoprocentowych?

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

Przyczyny picia alkoholu przez młodzież

Dlaczego młodzież sięga po alkohol? Przyczyn może być wiele. Jednym ze źródeł nadużywania alkoholu przez nastolatki są doświadczenia rodzinne. Dziecko alkoholika ma bardzo duże szanse, by samemu zostać alkoholikiem. Badania sugerują, że potomstwo wychowywane w domach, w których panuje alkohol, jest 4 razy bardziej narażone na rozwój choroby alkoholowej. Pijący alkohol rodzice stają się dla dzieci pierwszymi modelami zachowań. Nastolatek wychodzi z założenia: „Skoro ojciec pije, ja również mogę”. Widząc pijanych rodziców, młodzież przyjmuje, że alkohol jest normalnym składnikiem życia i obyczajowości. Alkoholizujący się opiekunowie powodują, że dzieci nie mają zaspokojonych podstawowych potrzeb fizycznych i psychicznych, co eskaluje inne problemy natury wychowawczej i edukacyjnej, np. problemy w szkole, wyczyny chuligańskie, wagary, kradzieże.

Innym powodem, dla którego młodzież sięga po alkohol, jest presja grupy rówieśniczej. Młodemu człowiekowi bardzo zależy na akceptacji ze strony kolegów i z obawy przed wyśmianiem, za namową rówieśników, sięga po pierwsze piwo czy drinka. Inicjacja alkoholowa jest tym łatwiejsza, że współcześnie praktycznie każda impreza nastolatków jest suto zakrapiana napojami alkoholowymi. Wzrost spożycia alkoholu wśród młodzieży to także konsekwencja łatwego dostępu do alkoholu. Alkohol można kupić praktycznie bez żadnych ograniczeń – ciągle naruszane są przepisy zabraniające sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. Postawy wobec alkoholu kształtują także media i spoty reklamowe, które promują filozofię życia koncentrującą się na maksymalizowaniu uczucia przyjemności. Alkohol zaczyna się kojarzyć młodym ludziom z zabawą, radością, fajnym sposobem na spędzenie wolnego czasu i brakiem jakichkolwiek problemów.

Czas dorastania to przede wszystkim czas kształtowania się tożsamości. Na okres adolescencji przypada bunt i chęć kontestacji zastanego świata. Na ogół bunt ten przejawia się próbą odrzucenia tego, co proponują starsze pokolenia. Skoro rodzice mówią, że alkohol szkodzi i zabraniają napojów wyskokowych, to młody człowiek, na przekór dorosłym, chce sam przekonać się, jak smakuje „zakazany owoc”. Wzrost spożycia alkoholu przez młodzież w ostatnich latach to jednak nie tylko wynik dojrzewania. Młodzi ludzie bardzo często traktują alkohol jako panaceum na swoje smutki i problemy. Skoro jestem nieśmiały, dodam sobie odwagi i pewności siebie, wypijając piwo. Alkohol rozluźnia, daje poczucie swobody i radości, dlatego wiele nastolatków sięga po etanol w przypadku kłopotów z rodzicami bądź trudności szkolnych. Alkohol jednak nie tylko nie ułatwia rozwiązania problemowych sytuacji, co dodatkowo je jeszcze bardziej komplikuje, piętrząc nowe kłopoty.

Skutki spożywania alkoholu przez młodzież

Najpoważniejszym skutkiem nadużywania alkoholu przez młodzież jest fakt, że osoba nieletnia o wiele szybciej uzależnia się od alkoholu niż osoba dorosła. Rodzice niejednokrotnie pozwalają własnym dzieciom próbować trunków przed ukończeniem przez nie 18 roku życia, wierząc, że w ten sposób unikną sytuacji, że młodzież będzie sięgała po alkohol poza domem. Polskie nastolatki stykają się z alkoholem po raz pierwszy najczęściej w przedziale 13-17 lat. Największą popularnością wśród młodzieży cieszy się piwo, potem wódka, a na końcu – wino. Wiele nastolatków uważa, że od piwa nie można się uzależnić. Piwo stało się praktycznie stałym elementem spędzania wolnego czasu przez młodzież – na biwakach, na prywatkach, na dyskotekach. Konsumpcja piwa jest swego rodzaju modą.
Mówiąc o skutkach spożycia etanolu przez nastolatki, najczęściej uwypukla się psychologiczne konsekwencje nadużywania alkoholu, wynikające z trującego wpływu substancji psychoaktywnej na ośrodkowy układ nerwowy. Do negatywnych skutków picia alkoholu przez młodzież zalicza się między innymi:

 • brak sprawności intelektualnej,
 • zaburzenia koncentracji uwagi,
 • zaburzenia pamięci,
 • zwiększoną męczliwość,
 • wzmożoną drażliwość,
 • pobudliwość,
 • skłonność do irytacji,
 • agresywność,
 • obniżenie aktywności psychicznej,
 • problemy w nauce,
 • niezdyscyplinowanie,
 • problemy wychowawcze.

Alkohol upośledza kształtowanie się u młodzieży zdrowej i dojrzałej osobowości. Etanol hamuje rozwój uczuciowości wyższej i sprzyja zachowaniom popędowym. Pijąca młodzież bardzo często zasila szeregi marginesu społecznego – wszczyna bójki, dopuszcza się kradzieży i napadów rabunkowych oraz demonstracyjnie lekceważy wszelkie normy społeczne. Eksperymentując z alkoholem i innymi używkami, młodzież dopuszcza się często zachowań ryzykownych, które mogą zagrażać zdrowiu i życiu ich samych oraz innych osób. Picie alkoholu przez młodzież sprzyja wypadkom komunikacyjnym, kiedy nastolatki siadają za kierownicą, będąc w stanie upojenia. Alkohol ma swój udział również w przenoszeniu wirusa HIV. Brak hamulców moralnych i osłabiona zdolność podejmowania racjonalnych decyzji sprawia, ze przypadkowe kontakty seksualne pod wpływem alkoholu kończą się niechcianą ciążą albo chorobą AIDS.

Nałóg alkoholowy uniemożliwia zdobycie przez młodzież odpowiedniego wykształcenia i zawodu. Tak naprawdę wyklucza jednostkę z udziału w życiu społecznym czy politycznym. Alkohol spożywany w nadmiernych ilościach dla młodych ludzi oznacza najczęściej całkowitą degradację życia. Niepokojący jest fakt, iż po alkohol zaczynają sięgać coraz młodsze dziewczęta, co sprawia, że działania impulsywne zaczynają dominować nad działaniami kontrolowanymi i myśleniem. Bez wykształcenia, bez poczucia sensu życia, bez celu dziewczyny nadużywające alkoholu nierzadko wnikają w środowiska patologiczne, np. wchodzą w świat przestępczy i zarabiają na prostytucji.

Badania na temat spożycia alkoholu przez młodzież

Wyniki ogólnopolskich badań ankietowych ESPAD (Europejski Program Badań Ankietowych w Szkołach na Temat Używania Alkoholu i Narkotyków), przeprowadzonych w III klasach gimnazjum i II klasach szkół średnich, pokazują, że alkohol jest najbardziej rozpowszechnioną wśród młodzieży substancją psychoaktywną. Po alkohol sięga ponad 92% 15- i 16-latków oraz 96% 17- i 18-latków. Najczęściej wybierany trunek przez młodzież to piwo. Do upicia się przyznała się niemal połowa piętnastolatków i ponad 65% siedemnastolatków. Raport „Wzory konsumpcji alkoholu w Polsce”, przygotowany przez PARPA, wskazuje, że około 21% kobiet i 26% mężczyzn wyraziłoby zgodę na to, by ich dziecko spróbowało alkoholu przed ukończeniem 18 urodzin.

Mimo świadomości negatywnych konsekwencji picia, takich jak szkody zdrowotne, kac czy obawa przez zrobieniem czegoś, czego się będzie potem żałowało, młodzież nadal sięga po alkohol i to w coraz większych ilościach. Główne przyczyny, dla których nastolatki sięgają po alkohol, to: nadzieja na udaną zabawę, chęć odprężenia się, pragnienie bycia bardziej towarzyskim, zapomnienie o problemach i oczekiwanie poczucia szczęścia. Mimo iż eksperymentowanie z alkoholem w wieku dorastania jest wpisane w ten okres rozwojowy, to warto pamiętać, że nawet najlepszy program profilaktyczny nie zastąpi odpowiedzialnego wychowania przez rozsądnych rodziców, którzy będą świecić własnym przykładem. Spożycie alkoholu nie może być rytuałem wprowadzającym w dorosłe życie. Problem alkoholizmu wśród młodzieży jest poważnym problemem społecznym, tym bardziej, że ilość spożywanego przez młodych ludzi alkoholu systematycznie wzrasta, obniża się wiek inicjacji alkoholowej i rośnie ilość pijących dziewcząt.

psycholog Kamila Krocz, ponad rok temu

Bibliografia

 • Anderson P., Baumberg B., Alkohol a młodzież, Parpamedia, Warszawa 2007, ISBN 978-83-89566-54-6.
 • Cierpiałkowska L., Alkoholizm: przyczyny, leczenie, profilaktyka, Wydawnictwo Naukowe UAM, Poznań 2000, ISBN 83-232-1022-5.
 • Gaś Z., Profilaktyka uzależnień, WSiP, Warszawa 1993, ISBN 83-02-04982-4.

Uzależnienie od alkoholu

Komentarze (5)
~Ela
~Ela 6 miesięcy temu

To czas burzy hormonów i buntu. Dzieciaki chcą być wtedy na topie, pokazać jacy są wyluzowani, jacy "dorośli". Chyba wszyscy próbują alkoholu po raz pierwszy jako nastolatkowie. Niektórzy zbyt wcześnie. A potrzeba pokazania się jest niestety zbyt silna. Widziałam takie zachowanie u swojego siostrzeńca. W pewnym momencie już żadne rozmowy nie pomagały. Siostra była załamana, bo widać już było objawy uzależnienia a chłopak miał dopiero 18 lat. Poprosiła mnie o pomoc, więc zorganizowałyśmy interwencję. Chłopak musiał zadecydować, co ze sobą zrobić. Miał do wyboru usamodzielnić się i radzić sobie sam albo pójść na terapię. I chyba dopiero wtedy do niego dotarło, że ma problem i zabawa się skończyła. Dostał trochę czasu na przemyślenie sprawy. Na szczęście zdecydował się na terapię. Siostra zawiozła go do Koszalina do Wsparcia. Wybrałyśmy ośrodek, w którym czułby się jak w domu, żeby to nie było takie drastyczne. Oprócz niego było tam kilka innych osób z podobnymi problemami. Jak dokładnie wyglądała terapia, nie wiem. Ale wiem, że mój siostrzeniec zmienił się po niej na lepsze. Wydoroślał, wziął odpowiedzialność za swoje zachowanie. I zrozumiał, że życie nie może wyglądać tak jak do tej pory. Całe szczęście, że udało się zareagować zanim doszło do jakiejś tragedii.

Odpowiedz
~licealistka po imprezie
~licealistka po imprezie ponad rok temu

Nie każdy pijący na imprezie ma ku temu podłoże leżące w problemach osobistych lub presji otoczenia. Można zwyczajnie lubić stan upojenia. Sama dobrze rozumiem negatywne skutki spożywania alkoholu, szczególnie zdrowotne, ale czy naprawdę kilka mocniej zakrapianych nocy to już alkoholizm? Ludzie nie dzielą się na "pije patologicznie" i "alkohol to zło" Większość młodzieży faktycznie pije. W weekendy. Może nawet w każdy. Ale na następny dzień wstają rano, odorabiają zadania domowe, idą do swojej szkoły (często jeden z lepszych w mieście ) i to co zrobili na imprezie nie ma wpływu na jakąkolwiek patologie w ich życiu. Tez maja rozum i potrafią odróżnić wyjęte z życia przyjęcie od rzeczywistości z którą mierzą się na co dzień.

Odpowiedz
~Szymon P.
~Szymon P. ponad rok temu

Wszystko jest dla ludzi, wszystko ma swoje granice. Zostało powiedziane że zakazany owoc smakuje najlepiej. Mówiąc nie wolno jedynie podsycamy chęć próbowania alkoholu wśród młodzieży. Autor nie wspomina nic o odpowiedzialnym piciu alkoholu, a jedynie o patologicznych sytuacjach. Pamiętajmy żeby zachować umiar, bądźmy odpowiedzialni!

Odpowiedz
~Roman Nn
~Roman Nn ponad rok temu

"Alkoholizm pozostaje ciągle największym nałogiem w Polsce. " I widzicie co robicie? Sami sugerujecie, że alkoholizm to nic groźnego, tylko "nałóg". Nałogiem to można nazwać jedzenie czekolady lub rozwiązywanie krzyżówek. Pozdrawiam

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Alkoholizm wśród młodzieży
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Alkoholizm wśród młodzieży
Alkoholizm wśród młodzieży

Nadużywanie alkoholu przez nastolatki

Nadużywanie alkoholu przez nastolatki

Coraz młodsze nastolatki sięgają po alkohol, szczególnie w okresie wakacyjnym. Jest to tym bardziej niepokojące, gdyż to właśnie mózg młodych ludzi, będący w ciągłym rozwoju, cierpi najmocniej wskutek picia. Okazuje się, że alkohol wpływa w największej...

Uzależnienie od alkoholu

Alkoholizm

Alkoholizm

Wykres przedstawiający spożycie alkoholu na świecie. Uzależniony, mimo świadomości szkodliwego działania alkoholu, sięga po alkohol, doprowadzając do coraz poważniejszych skutków picia.

Uzależnienie od alkoholu

Zapobieganie alkoholizmowi

Alkoholizm stanowi jeden z najpoważniejszych problemów społecznych. Wzrasta spożycie alkoholu wśród młodzieży, z roku na rok obniża się wiek (...) inicjacji alkoholowej, alkoholizm grozi utratą zdrowia,...

Zaburzenia widzenia

Polacy widzą coraz gorzej

Polacy widzą coraz gorzej

, że coraz częściej rozwijają się one u dzieci i młodzieży. GUS szacuje, że wśród grupy liczącej tysiąc dzieci, u połowy stwierdza się zaburzenia tego typu, przy czym

Bieganie - profilaktyka zawału, wpływ na zdrowie, zalety

Women's Run - plakat

Women's Run - plakat

Program Women's Run ma na celu propagowanie biegania wśród kobiet.