Trwa ładowanie...

Alpragen – skład, działanie, wskazania i stosowanie

Avatar placeholder
30.01.2023 16:24
Alpragen stosowany jest w leczeniu zaburzeń psychiatrycznych
Alpragen stosowany jest w leczeniu zaburzeń psychiatrycznych (Adobe Stock)

Alpragen to lek przeciwlękowy z grupy pochodnych benzodiazepiny, którego substancją czynną jest alprazolam. Stosuje się go krótkotrwale u osób dorosłych w przypadku ciężkich zaburzeń lękowych. Preparat ma postać tabletek. Przeznaczony jest do stosowania doustnego. Na czym polega jego działanie? Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne?

spis treści

1. Co to jest Alpragen?

Alpragen to lek stosowany w leczeniu zaburzeń psychiatrycznych. Główne wskazania to nasilone objawy zespołu lęku uogólnionego, epizody depresyjne, ataki paniki, ataki agresji oraz napady drgawek wywołane nadpobudliwością mięśniową. Preparat jest wskazany wyłącznie w przypadku ciężkich zaburzeń, w których objawy są bardzo uciążliwe i nasilone na tyle, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie.

Lek występuje w postaci tabletek. Jest wydawany wyłącznie na podstawie recepty jako Alpragen, 0,25 mg, Alpragen, 0,5 mg i Alpragen, 1,0 mg. Jego substancją jest należący do grupy benzodiazepin alprazolam. Można go zażywać jedynie przez krótki okres, traktując jako doraźną pomoc. Działa szybko i skutecznie, już po pierwszej dawce.

Zobacz film: "Leczenie depresji"

Czy Alpragen a Xanax to to samo?

Tak, obydwa leki – Alpragen i Xanax – zawierają tę samą substancję czynną (alprazolam). Xanax jest lekiem oryginalnym, a Alpragen jego generykiem (alprazolam po raz pierwszy został dopuszczony do obrotu w leku Xanax).

Inne preparaty na rynku polskim zawierające alprazolam to Afobam, Alprazolam Aurovitas, Alprox, Neurol czy Zomiren.

2. Alpragen – stosowanie, działanie i efekty

Jak działa Alpragen? Obecna w leku substancja czynna zwiększa aktywność receptorów GABA w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN). Nasila działanie kwasu gammaaminomasłowego (GABA), co w efekcie prowadzi do wyciszenia nadmiernej aktywności OUN.

Alprazolam – w porównaniu do innych benzodiazepin – wywiera silniejsze działanie przeciwlękowe przy zachowaniu działania zmniejszającego napięcie mięśniowe, przeciwdrgawkowego oraz uspokajająco-nasennego. Efektem działania Alpragenu jest:

W większości przypadków zalecana dawka leku Alpragen wynosi od 0,25 mg do 0,5 mg 3 razy na dobę. W wyjątkowych przypadkach są to 4 mg na dobę w dawkach podzielonych. U osób w podeszłym wieku dobowa dawka preparatu nie powinna przekraczać 0,75 mg do 1,5 mg na dobę.

Po jakim czasie działa Alpragen? Pierwsze efekty jego działania pojawiają się zwykle po około 30 minutach po zażyciu preparatu i utrzymują się nawet kilkanaście godzin. Najwyższe stężenie alprazolamu we krwi występuje po godzinie lub dwóch od przyjęcia leku.

Co ważne, rozpoczynając terapię preparatem należy zaczynać od możliwie najmniejszej dawki. Ponieważ alprazolam wykazuje silne działanie uzależniające, czas trwania leczenia powinien być możliwie jak najkrótszy (nie powinien przekraczać kilku tygodni: 2-4). Po tym czasie Alpragen należy odstawiać, stopniowo zmniejszając dawkę (ze względu na możliwość wystąpienia objawów odstawienia).

3. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności

Leku Alpragen nie należy stosować w przypadku rozpoznania u pacjenta:

Stosowanie leku Alpragen nie jest zalecane u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat, kobiet w ciąży oraz w czasie karmienia piersią.

Dużą ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów w podeszłym wieku oraz osób, które:

  • stosują inne leki na zaburzenia lękowe czy bezsenność,
  • zmagają się z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek,
  • wykazywały skłonności samobójcze,
  • mają długotrwałe problemy z płucami,
  • chorują na depresję lub mają zaburzenia lękowe związane z depresją,
  • przyjmują leki działające na ośrodkowy układ nerwowy (np. benzodiazepiny, neuroleptyki),
  • nadużywały w przeszłości środków odurzających lub alkoholu.

Ze stosowaniem Alpragenu związane jest ryzyko pojawienia się działań niepożądanych. Możliwe skutki uboczne to: drażliwość, agresja, niepokój, pobudzenie, urojenia, napady złości, psychozy, niepamięć następcza, koszmary senne i omamy.

Z uwagi na to, że lek upośledza sprawność psychomotoryczną, nie wolno po nim prowadzić samochodu i obsługiwać maszyn.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze