Altacet - wskazania, zastosowanie, przeciwwskazania
Altacet jest lekiem o działaniu ściągającym, przeciwobrzękowym i miejscowo łagodzącym ból. To bezbarwny żel lub tabletki do stosowania miejscowego na skórę, które są dostępne bez recepty. Jak działa Altacet? Jakie są wskazania i przeciwwskazania?
1. Co to jest Altacet?
Altacet to lek, który po zastosowaniu wykazuje działanie ściągające i przeciwobrzękowe. Łagodzi również dolegliwości bólowe. Preparat stosuje się miejscowo na skórę. Można go kupić jako Altacet żel czy Altacet tabletki, które są przeznaczone do sporządzania roztworu stosowanego na skórę.
Altacet stosuje się:
- przy stłuczeniach tkanek i stawów,
- przy obrzękach stawowych i pourazowych,
- w obrzękach spowodowanych oparzeniami I stopnia.
Substancją czynną produktu jest octanowinian glinu, który po nałożeniu na skórę prowadzi do denaturacji białek w obrębie sączących i zapalnych zmian skóry, co prowadzi do zmniejszenia wysięku i stanu zapalnego. Dzięki temu Altacet zmniejsza obrzęk tkanek, redukuje opuchliznę, działa ściągająco, ale i powoduje zmniejszenie bólu w obrębie ogniska zapalnego.
Jeden gram produktu Altacet żel zawiera 10 miligramów glinu octanowinianu (Aluminii acetotartras). Pozostałe składniki to: etanol 96%, lewomentol, metylu parahydroksybenzoesan, karbomer, sodu wodorotlenek, woda oczyszczona. Jedna tabletka Altacet zawiera 1 gram octanowinianu glinu. Substancje pomocnicze to kwas borowy, krospowidon, stearylofumaran sodu.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
2. Zastosowanie i wskazania
Altacet w postaci bezbarwnego żelu o zapachu mentolu przeznaczony jest do stosowania na czystą, suchą skórę. Należy nanosić go 3-4 razy na dobę, w kilkugodzinnych odstępach, najlepiej w postaci okładów (nie okluzyjnych, a wysychających). Nie należy owijać okładów folią.
Z kolei tabletkę Altacet przed użyciem należy rozpuścić w 50 ml (około ¼ szklanki) ciepłej, przegotowanej wody. Roztwór można stosować do okładów, kompresów i opatrunków.
U dzieci powyżej 3. roku życia można zastosować Altacet Junior. To żel opracowany specjalnie dla dzieci. Dzięki temu, że zawiera mentol, łagodzi ból pojawiający się po stłuczeniu, zmniejsza obrzęki i przyspiesza wchłanianie się siniaków. Ponieważ jego składniki działają odkażająco, można go stosować również łagodząco po ukąszeniach owadów.
Z kolei Altacet Ice, wskazany jako środek pomocniczy przy urazach i mikrourazach tkanek miękkich i stawów, jest polecany sportowcom oraz osobom prowadzącym aktywny tryb życia.
Altacet należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń. W razie wątpliwości jakichkolwiek należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
3. Przeciwwskazania do stosowania Altacetu
Kiedy nie stosować Altacetu? Nie należy go używać:
- jeśli występuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
- u dzieci przed ukończeniem 3. roku życia,
- w przypadku rozległych ran,
- na uszkodzoną skórę, na miejsca na skórze z widocznym wypryskiem,
- na zakażoną skórę.
4. Środki ostrożności
Choć Altacet uznaje się za lek bezpieczny, należy pamiętać, że niektóre choroby i okoliczności medyczne wymagają zastosowania szczególnych środków ostrożności, a i mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub zmiany dawkowania produktu.
Kiedy zachować ostrożność stosując Altacet?
- Nie należy stosować preparatu dłużej niż przez 3–5 dni.
- Altacet stosuje się zewnętrznie. Nie można aplikować go doustnie. Należy unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi. Jeśli produkt dostania się do oczu lub na błony śluzowe, należy go usunąć, obficie spłukując wodą.
- Jeśli pojawią się zmiany na skórze lub inne objawy podrażnienia, należy zakończyć stosowanie produktu. Jeśli objawy się utrzymują, należy zgłosić się do lekarza.
- Choć nie są znane interakcje Altacetu z innymi lekami, przed zastosowaniem go należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o innych stosowanych lekach.
- W ciąży i okresie karmienia piersią Altacet można stosować wyłącznie w razie zdecydowanej konieczności i tylko po konsultacji z lekarzem.
Bardzo ważne jest, by lek przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 stopni Celsjusza. Nie należy zamrażać go lub wkładać do lodówki. Nie wolno stosować zarówno po upływie terminu ważności zamieszczonego na tubie i kartoniku, jak i wówczas, gdy obserwuje się zmianę jego wyglądu zewnętrznego lub zapachu.
5. Działania niepożądane
Altacet, jak każdy inny preparat lub lek, może wywołać działania niepożądane. Mogą pojawić się takie skutki uboczne jak: reakcje alergiczne, rozmiękczenie skóry, odczyny grudkowe, rumieniowe lub ziarninowe. Miejscowe reakcje skórne (rumień, świąd, pieczenie) zwykle ustępują po zaprzestaniu stosowania leku.
Ponadto długotrwałe stosowanie preparatu u osób z ciężką niewydolnością nerek może prowadzić do obniżenia stężenia fosforanów nieorganicznych w surowicy krwi i zwiększenia ilości albumin w osoczu krwi. W przypadku stosowania leku na duże powierzchnie skóry, stosowania długotrwałego lub zbyt częstego, Altacet może powodować macerację skóry.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.