Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Amalgamat – charakterystyka, zalety, wady, szkodliwość, amalgamat a kompozyt

Avatar placeholder
30.03.2021 20:08
Amalgamat – charakterystyka, zalety, wady, szkodliwość, amalgamat a kompozyt
Amalgamat – charakterystyka, zalety, wady, szkodliwość, amalgamat a kompozyt

W stomatologii jako wypełnienie ubytków w zębach stosowało się i nadal stosuje amalgamat. Ostatnio coraz częściej zwraca się uwagę na to, by wypełnienia zawierające amalgamat wymieniać. Czym zatem jest amalgamat? Jakie są jego właściwości?

spis treści

1. Co to jest amalgamat?

Amalgamat to stop rtęci ze srebrem lub innym pierwiastkiem – cyną, miedzią, cynkiem. Choć amalgamat stosuje się je od XIX wieku w wielu krajach odeszło się lub odchodzi od stosowania tego typu plomb, jak chociażby w Japonii czy Szwecji. W Polsce Narodowy Fundusz Zdrowia nadal refunduje wypełnienie plombami z amalgamatu zębów bocznych (od 4 do 8).

2. Zalety amalgamatu

Pomimo głosów podkreślających szkodliwość, toksyczność i defekty amalgamatu, nie da się zaprzeczyć, że amalgamat ma swoje zalety. Wytrzymałość i trwałość wypełnienia amalgamatowego to bez wątpienia największe plusy. Poza tym amalgamat łatwo się zakłada. Amalgamat to również wypełnienie nietoksyczne dla dziąsła i miazgi.

3. Wady plomb amalgamatowych

Zobacz film: "W twojej plombie może kryć się rtęć"

Jedną z ważniejszych wad amalgamatu jest to, że plomby te nie łączą się z zębiną i szkliwem. To z kolei powoduje, że w powstałe szczeliny mogą przenikać bakterie przyczyniające się do powstania próchnicy.

Amalgamat ma jeszcze jedną słabą stronę - względy estetyczne, a mianowicie metaliczny kolor, który wyraźnie kontrastuje z uzębieniem. Kolejną wadą jest zastosowana w tym wypełnieniu rtęć, powszechnie uważana za substancję szkodliwą. Ponadto amalgamat może powodować przebarwienia zębów. Wreszcie - amalgamat dobrze przewodzi ciepło, przez co przy spożywaniu gorących pokarmów możne być odczuwalny ból.

4. Szkodliwość amalgamatu

Amalgamat oparty na rtęci może być szkodliwy dla organizmu – zarówno pacjenta, jak i stomatologa – takie głosy są podnoszone co jakiś czas w dyskusji nad szkodliwością i toksycznością amalgamatu. W roku 2008 udowodniła to Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Dowiedziono wówczas, że rtęć, która zawiera amalgamat, może sprzyjać powstawaniu chorób autoimmunologicznych i neurologicznych. Wskazano też, że rtęć, którą ma amalgamat starych generacji, jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży i dla rozwijającego się płodu.

Dowiedziono również, że ilość uwalnianej rtęci rośnie wraz ze wzrostem temperatury – należy więc unikać spożywania gorących potraw, jeśli mamy amalgamat. Specjaliści wskazują też, że najwięcej rtęci uwalnia się podczas usuwania amalgamatów – jeśli więc nie zachodzi taka konieczność, nie trzeba tego robić. Trzeba podkreślić, że amalgamat starej generacji nie jest już w Polsce stosowany. Amalgamat nowszy, kapsułkowany, nie uwalnia rtęci i właśnie taki amalgamat jest refundowany przez NFZ.

Zobacz także:

5. Wypełnienie kompozytowe

Innym rodzajem wypełnienia stomatologicznego jest wypełnienie kompozytowe. Jest ono białe, światło utwardzalne. Charakteryzuje się ścisłym przyleganiem do tkanek zęba, po zastygnięciu można je zeszlifować – stomatolog może dlatego dopasować je do zgryzu. Mimo o wiele lepszych walorów estetycznych, wypełnienie kompozyt jest znacznie mniej trwałe niż amalgamat. Trwałość tego pierwszego wynosi od 3 do 10 lat, a amalgamat ma trwałość wynoszącą nawet do 30 lat.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze