Trwa ładowanie...

Aminotransferaza alaninowa

Avatar placeholder
05.05.2017 16:42

Aminotransferaza alaninowa (ALAT) jest enzymem wewnątrzkomórkowym, którego poziom określany jest podczas analiz biochemicznych krwi. Najwyższe stężenie tego enzymu występuje w wątrobie i w nerkach, natomiast mniejsze stężenia stwierdza się w mięśniach szkieletowych oraz w mięśniu sercowym. Poziom aminotransferazy alaninowej pozwala stwierdzić chorobę lub uszkodzenie wątroby. W przypadku schorzenia lub innego stanu skutkującego uszkodzeniem komórek wątroby, aminotransferaza alaninowa uwalniana jest do krwi, przez co rośnie jej stężenie w osoczu. Większość przypadków, w których stwierdza się podwyższony poziom aminotransferazy alaninowej we krwi, wiąże się ze stanami zapalnymi i uszkodzeniami miąższu wątroby.

spis treści

1. Charakterystyka badania poziomu aminotransferazy alaninowej (ALAT) we krwi

Badania krwi AIAT
Badania krwi AIAT

Aminotransferaza alaninowa (AlAT) to enzym wątrobowy, który bierze udział w przemianach białek. Badanie

zobacz galerię

Zobacz film: "Badania krwi - AIAT"

Badanie poziomu aminotransferazy alaninowej (ALAT) często przeprowadzane jest równocześnie z badaniem poziomu aminotransferazy asparaginianowej, fosfatazy alkalicznej, dehydrogenazy mleczanowej oraz bilirubiny. Wszystkie te wskaźniki pozwalają zdiagnozować uszkodzenie wątroby, a oznaczane są podczas badania biochemicznego krwi.

Badanie ALAT wykonuje się u osób, u których pojawiły się już objawy uszkodzenia wątroby. Zaliczamy do nich: zażółcenie skóry i błon śluzowych (żółtaczka), ciemno zabarwiony mocz, nudności, wymioty, szybki przyrost masy ciała, bóle brzucha. Objawy zapalenia wątroby mogą być nieco inne w przypadku postaci ostrej i przewlekłej tej choroby. Ostre zapalenie wątroby objawia się ogólnym osłabieniem, brakiem apetytu, wymiotami, często żółtaczką, ciemno zabarwionym moczem, a odbarwionym, jasnym kałem. Postać przewlekła zapalenia wątroby nie daje praktycznie objawów, może jedynie pojawić się osłabienie organizmu. Niewykryta postać choroby po kilku latach może rozwinąć się w niewydolność wątroby.

Test ALAT wykonuje się także w celu monitorowania uszkodzenia wątroby oraz u osób, u których w rodzinie występowały choroby wątroby, jak również nadużywających alkohol lub zażywających leki mogące uszkodzić wątrobę. Lekarze zlecają także badanie krwi, gdy pacjent mógł zostać zarażony WZW.

Przed pobraniem próbki krwi, z której ma być oznaczony poziom aminotransferazy alaninowej, należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach, gdyż mogą one wpłynąć na wynik badania. Kobiety będące w ciąży powinny powiedzieć o tym fakcie osobie przeprowadzającej badanie. Próbka krwi do badania pobierana jest zazwyczaj z żyły odłokciowej. Po pobraniu przekazywana jest do analizy w laboratorium.

2. Normy ilościowe aminotransferazy alaninowej (ALAT) we krwi

Prawidłowy poziom aminotransferazy alaninowej we krwi dla osób dorosłych wynosi 5-40 U/I, czyli 85-680 nmol/l.

Wartości aminotransferazy alaninowej u noworodków są nieco wyższe, niż u osób dorosłych i mogą mieścić się w granicach między 40, a 200 U/l . U osób dorosłych podniesienie poziomu aminotransferazy we krwi do wartości 200 - 400 U/l, a nawet wyższych, może występować w następujących stanach:

 • wirusowe zapalenie wątroby (WZW A, WZW B, WZW C);
 • toksyczne uszkodzenie wątroby, np. poalkoholowe uszkodzenie wątroby, przy zatruciu muchomorem sromotnikowym;
 • polekowe uszkodzenie wątroby, np. po zażyciu statyny, paracetamolu;
 • inne stany skutkujące uszkodzeniem miąższu wątroby;
 • cholestaza wątrobowa, czyli zastój żółci w wątrobie (może być wywołana różnymi przyczynami, np. kamicą żółciową, zapaleniem dróg żółciowych, nowotworem dróg żółciowych, uciskiem na drogi żółciowe przez guz sąsiednich struktur);
 • marskość wątroby (przy jednoczesnym wysokim poziomie aminotransferazy asparaginianowej);
 • uszkodzenie mięśni szkieletowych (uraz, zmiażdżenie, niedokrwienie);
 • zawał męśnia sercowego (równoczesny bardzo wysoki poziom aminotransferazy asparaginianowej);
 • mononukleoza zakaźna.

Obecnie aminotransferaza alaninowa, mimo że wzrost jej poziomu we krwi obserwujemy w licznych stanach patologicznych, wykorzystywana jest głównie jako wskaźnik uszkodzenia komórek wątroby. Dlatego jej poziom oznaczamy właśnie w razie podejrzenia uszkodzenia tego narządu. Pozawątrobowe przyczyny wzrostu poziomu aminotransferazy alaninowej we krwi, uważane są za "nieswoiste" i aktualnie nie są wykorzystywane w diagnostyce laboratoryjnej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Zapalenie wątroby
Aminotransferaza alaninowa
Aminotransferaza alaninowa
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza