Trwa ładowanie...

Amotaks - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Avatar placeholder
29.09.2021 11:37
Amotaks dostępny jest na receptę
Amotaks dostępny jest na receptę (123rf.com)

Amotaks to antybiotyk o szerokim spektrum działania, który dostępny jest jedynie na receptę. Amotaks wykazuje działanie bakteriobójcze i znajduje zastosowanie w takich dziedzinach jak gastroenterologia, urologia. Stosuje się go też w leczeniu chorób zakaźnych, pasożytniczych oraz schorzeniach płuc.

spis treści

1. Charakterystyka amotaksu

Amotaks jest antybiotykiem, którego substancją czynną jest amoksycylina, która działa silnie bakteriobójczo. Amotaks jest lekiem, który musi wypisać lekarz i który wykupimy w aptece tylko za wcześniejszym okazaniem recepty. Amoksycylina swoje największe stężenie wykazuje po około 2 godzinach od przyjęcia doustnego. Prawie cała dawka leku wydalana jest wraz z moczem.

2. Wskazania do stosowania leku

Amotak jest przeznaczony do stosowania zarówno u dorosłych, jak i u dzieci w takich chorobach jak: ostre zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego, ostre zapalenie migdałków i zapalenie gardła, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli. Wskazaniem do stosowania leku amotaks jest także zapalenie płuc, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie nerek i dur brzuszny. Osoby, które chorują na zapalenie wsiedzia, boleriozę oraz odmiedniczkowe zapalenie nerek, także mogą przyjmować amotaks.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli u niemowlęcia?"
Infekcje, które najczęściej atakują latem
Infekcje, które najczęściej atakują latem [7 zdjęć]

Anginę (bakteryjne zapalenie migdałków) wywołują paciorkowce,najczęściej przenoszone drogą kropelkową.

zobacz galerię

3. Przeciwwskazania do stosowania amotaksu

Nawet jeśli istnieją wskazania do stosowania antybiotyku, to nie każdy chory może go zażywać. Osoby, które sa uczulone na jakiś składnik leku lub wykazuja nadwrażliwość na substancję czynną nie mogą leczyć się amotaksem. Osoby, u których występowały ciężkie natychmiastowe reakcje nadwrażliwości na jakikolwiek antybiotyk beta-laktamowy, mają absolutny zakaz stosowania leku amotaks.

W okresie ciąży oraz karmienia piersią amotaks może być zażywany wyłącznie w sytuacjach koniecznych oraz wtedy, kiedy nie wystepuje żadne poważne ryzyko uszkodzenia płodu. Poinformuj także lekarza o wszystkich innych lekach, jakie zażywasz na stałe lub zażywałeś ostatnio, ponieważ amotaks może wchodzić w niebezpieczną interakcje z innymi substancjami.

4. Dawkowanie leku

Amotaks występuje w formie granulatu, z którego należy przyrządzić zawiesinę, tabletek oraz kapsułek. Amotaks należy stosować zgodnie z wytycznami lekarza, który indywidualnie dobiera odpowiednią dawkę oraz częstotliwość zażywania leku. Należy ściśle przestarzegać dawkowania amotaksu, podobnie jak wszystkich innych leków.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne po zażyciu amotaksu

Amotaks jest antybiotykiem silnie i szeroko działającym oraz wypisywanym na receptę, dlatego mogą występować po nim działania niepożądane. Najczęściej występującym skutkiem ubocznym po zażyciu amotaksu jest biegunka. Występuje ona dość często u znacznej liczby pacjentów. Do rzadziej wystepujących działań niepożądanych zaliczamy: wyspkę na ciele, świąd skóry, pokrzywka, nudności i wymioty.

Bardzo rzadko odnotowano występowanie kandydozy skóry i błon śluzowych, małopłytkowość, leukopenia, niedokrwistość hemolityczna, wydłużony czas krwawienia, obrzęki. Może występować jeszcze wiele innych skutków ubocznych w zależności od tego, czy osoba przyjmująca amotaks cierpi na chorbę przewlekłą.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze