Trwa ładowanie...

Analiza pierwiastkowa włosa - charakterystyka, wskazania, przebieg i cena badania

Avatar placeholder
17.03.2021 14:49
Analiza pierwiastkowa włosa pozwala na sprawdzenie kondycji włosów.
Analiza pierwiastkowa włosa pozwala na sprawdzenie kondycji włosów. (123rf)

Analiza pierwiastkowa włosa to innowacyjna forma badania. Polega na dogłębnej analizie włosa pod różnym kątem. Dzięki temu badaniu pacjenci mogą poznać, z jakimi dolegliwościami zmagają się każdego dnia, a także mogą skutecznie zapobiegać chorobom. Czy analiza pierwiastkowa włosa to badanie dla każdego? Jak się przeprowadza zabieg oraz jaka jest jego cena?

spis treści

1. Czym jest analiza pierwiastkowa włosa?

Badanie analizy pierwiastkowej włosów jest metodą diagnostyki przedobjawowej, umożliwiającą ocenę stanu odżywienia naszego organizmu aż na przestrzeni roku!

Za pomocą tego badania można ocenić poziom 24 biopierwiastków niezbędnych do życia oraz 5 pierwiastków toksycznych, szkodzących naszemu zdrowiu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Badania diagnostyczne zatok"

Do prawidłowego działania mechanizmów odpowiadających za funkcjonowanie naszego organizmu niezbędne są pierwiastki, a ich niedobory zaburzając choćby jeden z procesów mogą narobić wiele szkód niczym efekt domina.

Dlaczego więc warto zbadać pierwiastki we włosach? W związku z tym, że włosy i paznokcie nie pełnią najważniejszych funkcji w naszym organizmie, zostają odżywione na samym końcu. Składniki mineralne dopiero po spełnieniu swojej roli w poszczególnych tkankach przedostają się do nich.

Dlatego kumulujące się we włosach pierwiastki pokazują nam, co ostatnio działo się w naszym organizmie. Jednak co najważniejsze, o potencjalnych zagrożeniach powiedzą nam dużo wcześniej niż krew!

Za pomocą tradycyjnych badań dostępnych w przychodniach, np. badania krwi, można ocenić stan funkcjonowania organizmu w obecnej chwili i poznać już występujące problemy zdrowotne. W przeciwieństwie do takiej standardowej diagnostyki, analiza pierwiastkowa włosów umożliwia poznanie przyczyn, które spowodowały lub mogą spowodować wystąpienie problemów zdrowotnych w przyszłości. Ponadto wiedza płynąca z badania pomaga skutecznie zapobiegać ich występowaniu lub zmniejszać dolegliwości już na bardzo wczesnym etapie.

Na podstawie poziomu poszczególnych pierwiastków oraz proporcji między nimi można określić stopień zmineralizowania i odżywienia organizmu. Oceniając stan odżywienia organizmu na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy specjalista jest w stanie precyzyjnie dobrać zmiany do wprowadzenia w diecie i stylu życia. Wbrew powszechnej opinii nie wystarczy duża ilość danego pierwiastka dostarczanego z dietą.

Procesy, przez jakie przechodzą one w naszym organizmie są skomplikowane oraz oddziałują wzajemnie na siebie. Ostateczny poziom minerałów warunkuje nie tylko ilość pochodząca ze spożytego jedzenia, ale także obecność innych składników, które sprzyjają lub ograniczają jego wchłanianie, transport oraz działanie.

Dlatego tak ważne jest zachowanie proporcji, w jakich znajdują się pierwiastki w naszym organizmie. Dzięki tym informacjom można określić jedną z ponad 3000 kombinacji metabolizmu, na którą składa się wiele cech takich jak tempo metabolizmu, szybkość trawienia pokarmu, a także bariera ochronna przed procesami starzenia.

Poznając procesy, jakie mają miejsce w naszym organizmie można określić przyczynę wielu pojawiających się, niespecyficznych dolegliwości. Interpretując odpowiednio wynik analizy pierwiastkowej włosa specjaliści mogą ocenić tendencje danego organizmu, do rozwinięcia w przyszłości takich chorób jak między innymi cukrzyca, niedoczynność tarczycy, osteoporoza, anemia, miażdżyca oraz wiele innych. Następnie dobierane są precyzyjne zmiany mające na celu odwrócenie złych tendencji na te, korzystne dla zdrowia oraz zapobieganie rozwinięciu choroby.

Jednym z rodzajów pierwiastków ocenianych w badaniu APW są pierwiastki toksyczne, takie jak rtęć, kadm, arsen, ołów oraz glin. Żyjąc w obecnych warunkach środowiska lub narażając się na pewne zagrożenia poprzez styl życia (np. przebywanie w dymie tytoniowym), sami stwarzamy sobie ryzyko nadmiernego poziomu metali ciężkich, który może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia.

2. Wskazania do wykonania analizy pierwiastkowej włosa

  • przewlekłe zmęczenie;
  • słaba odporność organizmu;
  • otyłość;
  • zaburzenia gastrologiczne;
  • wzmożona aktywność fizyczna (wyczynowy sport, ciężka fizyczna praca);
  • schorzenia kostno-stawowe;
  • miażdżyca;
  • przebyte zawały mięśnia sercowego;
  • autyzm;
  • choroba Parkinsona;
  • łuszczyca;
  • trądzik;
  • wypadanie włosów;
  • nadmierny stres;
  • złe samopoczucie.

3. Przebieg analizy pierwiastkowej włosa

Analizę pierwiastkowa włosa można wykonać samodzielnie odsyłając próbkę do laboratorium, albo tradycyjne udając się do laboratorium, gdzie badanie przeprowadzi specjalista. Jeżeli pacjent zdecyduje się na wykonanie badania samemu, to musi pamiętać o kilku istotnych czynnikach. Włosy do badania muszą obcięte na około 4 cm długości i muszą ważyć 0,3 grama.

Do badania nie można wysłać włosów z samych końców, ponieważ wynik będzie niemiarodajny. Końcówki włosów są najbardziej zniszczone, dlatego będą zawierały najwięcej toksyn. Kobiety muszą wiedzieć o tym, iż badanie nie będzie miało sensu, jeśli wyślemy włosy farbowane. Włosy muszą być w pełni naturalne. Na atrakcyjność analizy pierwiastkowej włosa wpływa fakt, że badanie można wykonać korespondencyjnie.

4. Cena analizy pierwiastkowej włosa

Cena analizy waha się w granicach 300 złotych, oczywiście koszt badania będzie zależny od danego laboratorium. Standardowy wynik zawiera oznaczenie aż 29 pierwiastków, które występują we włosach, opis metaboliczny, a także tendencje zdrowotne pacjenta.

W wyniku badania pacjent otrzymuje także programy mające na celu poprawę kondycji włosów, a także program żywieniowy i zalecenia dotyczące aktywności fizycznej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze