Trwa ładowanie...

Anestezjolog - rola, cechy, zarobki, jak zostać anestezjologiem

 Paula Komendarczuk
Paula Komendarczuk 30.03.2021 07:49
Anestezjolog dobiera najlepszą metodę znieczulenia do operacji.
Anestezjolog dobiera najlepszą metodę znieczulenia do operacji. (gettyimages)

Anestezjolog to lekarz rzadko doceniany przez pacjentów. Większość osób sądzi, że jego rola polega wyłącznie na podaniu znieczulenia w czasie operacji. Nic bardziej mylnego, to właśnie anestezjolog jest odpowiedzialny na zdrowie i życie chorych. Bywa określany mianem zastępcy anioła stróża. Co warto wiedzieć o pracy anestezjologa?

spis treści

1. Kim jest anestezjolog?

Anestezjolog to lekarz, specjalizujący się w podawaniu znieczulenia, a także w opiece nad pacjentami przed, w trakcie i po operacji. Często słyszy się, że anestezjolodzy to zastępcy anioła stróża, ponieważ czuwają nad bezpieczeństwem i życiem chorych.

Praca anestezjologa ma ogromne znaczenie, to dzięki niej chirurg może skupić się na polu operacyjnym i wykonać konieczny zabieg. Anestezjolog nieustannie czuwa nad tym, by wszystko skończyło się pomyślnie.

2. Jaką rolę pełni anestezjolog?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • zebranie szczegółowych informacji o pacjencie,
  • ocena ryzyka konkretnego znieczulenia,
  • dostosowanie najlepszej metody znieczulenia,
  • przygotowanie pacjenta do zabiegu,
  • dbanie o komfort psychiczny pacjenta,
  • wykonanie znieczulenia,
  • czuwanie nad pacjentem w czasie operacji,
  • kontrola parametrów życiowych,
  • udzielanie pomocy w czasie zagrożenia życia,
  • wybudzanie pacjenta,
  • opieka nad pacjentem po operacji,
  • zwalczanie bólu.

Praca anestezjologa nie jest ograniczona do oddziałów zabiegowych, lekarz może być członkiem pogotowia ratunkowego, a także dużuruje na oddziałach intensywnej terapii. Specjalista zajmuje się leczeniem bólu, pojawiającego się na skutek operacji, urazu, ale również chorób przewlekłych czy nowotworów.

Anestezjolog dba o pacjentów w ciężkim stanie i monitoruje ich funkcje życiowe, również w przypadku śpiączki. Jest członkiem zespołu resuscytacyjnego szpitala. Udziela pierwszej pomocy na wszystkich oddziałach i izbie przyjęć.

3. Jakie cechy musi posiadać lekarz anestezjolog?

Anestezjolog musi mieć wysoką odporność na stres, duże pokłady zrozumienia, cierpliwości i empatii. Specjalista odpowiada za życie człowieka, to on dobiera najlepszy rodzaj znieczulenia, kontroluje procesy życiowe, a także wybudza chorego po zabiegu.

Anestezjolog powinien potrafić ze spokojem odpowiadać na zadane pytania, dbać o komfort i poczucie bezpieczeństwa pacjentów. Co ważne, lekarz musi stale się dokształcać i nadążać za nowinkami w świecie medycyny.

Najbardziej istotne jest jednak to, że anestezjolog musi działać szybko, ale w sposób przemyślany, ponieważ każda decyzja może mieć ogromne konsekwencje.

4. Jak zostać anestezjologiem?

Pierwszym krokiem jest ukończenie jednolitych studiów medycznych, które trwają sześć lat. Następnie studenci rozpoczynają obowiązkowy staż, a później 6-letnią specjalizację.

Przez 3 lata trwa staż z anestezjologii, następnie 2-letnie przygotowanie z intensywnej terapii oraz miesięczne staże z intensywnej terapii dziecięcej, neuroanestezji, diagnostyki i leczenia bólu oraz kardioanestezji.

Obowiązkowe kursy to na przykład:

  • wprowadzenie do specjalizacji w anestezjologii i intensywnej terapii,
  • anestezja i analgezja regionalna,
  • anestezja w położnictwie,
  • anestezjologia w onkologii.

Ostatnim krokiem jest Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Jest on złożony z części ustnej, pisemnej oraz praktycznej.

5. Ile zarabia anestezjolog?

Średnie zarobki anestezjologa w Polsce wynoszą 2900-3000 złotych netto. Kwota ta jest zależna od posiadanych lat doświadczenia, miasta i konkretnej placówki. Szacuje się, że najlepsi anestezjolodzy mogą zarabiać powyżej 4000 złotych netto, a osoby świeżo po zakończeniu nauki około 2000 złotych netto.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze