Trwa ładowanie...

Anestezjolog - rola, cechy, zarobki, jak zostać anestezjologiem

Anestezjolog to lekarz rzadko doceniany przez pacjentów. Większość osób sądzi, że jego rola polega wyłącznie na podaniu znieczulenia w czasie operacji. Nic bardziej mylnego, to właśnie anestezjolog jest odpowiedzialny na zdrowie i życie chorych. Bywa określany mianem zastępcy anioła stróża. Co warto wiedzieć o pracy anestezjologa?

spis treści

1. Kim jest anestezjolog?

Anestezjolog to lekarz, specjalizujący się w podawaniu znieczulenia, a także w opiece nad pacjentami przed, w trakcie i po operacji. Często słyszy się, że anestezjolodzy to zastępcy anioła stróża, ponieważ czuwają nad bezpieczeństwem i życiem chorych.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Praca anestezjologa ma ogromne znaczenie, to dzięki niej chirurg może skupić się na polu operacyjnym i wykonać konieczny zabieg. Anestezjolog nieustannie czuwa nad tym, by wszystko skończyło się pomyślnie.

2. Jaką rolę pełni anestezjolog?

 • zebranie szczegółowych informacji o pacjencie,
 • ocena ryzyka konkretnego znieczulenia,
 • dostosowanie najlepszej metody znieczulenia,
 • przygotowanie pacjenta do zabiegu,
 • dbanie o komfort psychiczny pacjenta,
 • wykonanie znieczulenia,
 • czuwanie nad pacjentem w czasie operacji,
 • kontrola parametrów życiowych,
 • udzielanie pomocy w czasie zagrożenia życia,
 • wybudzanie pacjenta,
 • opieka nad pacjentem po operacji,
 • zwalczanie bólu.

Praca anestezjologa nie jest ograniczona do oddziałów zabiegowych, lekarz może być członkiem pogotowia ratunkowego, a także dużuruje na oddziałach intensywnej terapii. Specjalista zajmuje się leczeniem bólu, pojawiającego się na skutek operacji, urazu, ale również chorób przewlekłych czy nowotworów.

Anestezjolog dba o pacjentów w ciężkim stanie i monitoruje ich funkcje życiowe, również w przypadku śpiączki. Jest członkiem zespołu resuscytacyjnego szpitala. Udziela pierwszej pomocy na wszystkich oddziałach i izbie przyjęć.

Zobacz także:

3. Jakie cechy musi posiadać lekarz anestezjolog?

Anestezjolog musi mieć wysoką odporność na stres, duże pokłady zrozumienia, cierpliwości i empatii. Specjalista odpowiada za życie człowieka, to on dobiera najlepszy rodzaj znieczulenia, kontroluje procesy życiowe, a także wybudza chorego po zabiegu.

Anestezjolog powinien potrafić ze spokojem odpowiadać na zadane pytania, dbać o komfort i poczucie bezpieczeństwa pacjentów. Co ważne, lekarz musi stale się dokształcać i nadążać za nowinkami w świecie medycyny.

Najbardziej istotne jest jednak to, że anestezjolog musi działać szybko, ale w sposób przemyślany, ponieważ każda decyzja może mieć ogromne konsekwencje.

4. Jak zostać anestezjologiem?

Pierwszym krokiem jest ukończenie jednolitych studiów medycznych, które trwają sześć lat. Następnie studenci rozpoczynają obowiązkowy staż, a później 6-letnią specjalizację.

Przez 3 lata trwa staż z anestezjologii, następnie 2-letnie przygotowanie z intensywnej terapii oraz miesięczne staże z intensywnej terapii dziecięcej, neuroanestezji, diagnostyki i leczenia bólu oraz kardioanestezji.

Obowiązkowe kursy to na przykład:

 • wprowadzenie do specjalizacji w anestezjologii i intensywnej terapii,
 • anestezja i analgezja regionalna,
 • anestezja w położnictwie,
 • anestezjologia w onkologii.

Ostatnim krokiem jest Państwowy Egzamin Specjalizacyjny w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii. Jest on złożony z części ustnej, pisemnej oraz praktycznej.

5. Ile zarabia anestezjolog?

Średnie zarobki anestezjologa w Polsce wynoszą 2900-3000 złotych netto. Kwota ta jest zależna od posiadanych lat doświadczenia, miasta i konkretnej placówki. Szacuje się, że najlepsi anestezjolodzy mogą zarabiać powyżej 4000 złotych netto, a osoby świeżo po zakończeniu nauki około 2000 złotych netto.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza