Angina u dzieci – objawy i leczenie
Angina u dzieci jest jedną z częściej występujących chorób i ma nieprzyjemny przebieg. Objawia się bólem gardła osłabieniem i wzrastającą temperaturą. Angina jest dla dzieci bardzo groźna i może powodować poważne powikłania dlatego w przypadku jakichkolwiek podejrzeń trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.
1. Przyczyny anginy u dzieci
Angina u dzieci jest chorobą, która ma podłoże bakteryjne i powodowana jest przede wszystkim przez gronkowce i paciorkowce. Te bakterie występują przede wszystkim w nosie i w gardle. W warunkach fizjologicznych nie powodują one poważnych dolegliwości ponieważ są ciągle zwalczane przez [kład immunologiczny oraz migdałki. Angina u dzieci pojawia się wtedy gdy dochodzi do spadku odporności na skutek na przykład szoku termicznego. Tą chorobą można też się łatwo zarazić poprzez picie z tego samego kubka co chory. Angina u dzieci może też być powodowana przez wirusy ale wtedy jej przebieg jest łagodniejszy i nie ma konieczności wdrażania leczenia.
2. Objawy anginy u dzieci
Angina u dzieci, jako choroba bardzo powszechna, kojarzy się przede wszystkim z takimi objawami jak:
- gorączka dochodząca nawet do 40 stopni, której towarzyszą dreszcze,
- ból gardła,
- kaszel,
- biały nalot w obrębie gardła,
- zaczopowane migdały,
- trudności z przełykaniem,
- uczucie rozbicia, apatia,
- często spadek masy ciała na skutek niechęci do przyjmowania pokarmów,
- w poważniejszych przypadkach mogą też pojawić się problemy z oddychaniem.
3. Sposoby leczenia anginy
Leczenie anginy u dzieci jest prowadzone przede wszystkim z zastosowaniem antybiotyku. Jako, że jest to choroba dla dzieci groźna nie należy leczyć jej domowymi sposobami ponieważ takie postępowanie nie przyniesie oczekiwanego efektu a wręcz może zaszkodzić . Żadne symptomy anginy u dzieci nie powinny być bagatelizowane a gdy pojawia się już nalot na migdałach i gardle to wizyta u lekarza jest nieodzowna.
Lekarze pediatrzy zwykle zalecają stosowanie antybiotyków, które powinny być podawane dziecku zgodnie z zalecaną dawką i czasem stosowania. Nie wolno kończyć leczenia gdy dziecko zaczyna się czuć lepiej ponieważ może dojść do nagłego pogłębienia choroby. Antybiotykoterapia w anginie u dzieci powinna być wspomagana lekami przeciwgorączkowymi, przeciwkaszlowymi oraz witaminam.
Ponadto ważne jest aby mały pacjent spożywał duże ilości płynów ponieważ gorączka może powodować odwodnienie. Ważne jest też żeby po jej ustąpieniu dziecko nabrało sił także konieczne jest dopilnowanie spożywania posiłków a także zalecany jest odpoczynek pomimo stabilizacji temperatury. Bóle gardła towarzyszące anginie u dzieci mogą być łagodzone poprzez stosowanie różnorodnych pastylek czy cukierków do ssania. Można też stosować u starszych dzieci płukanki solne, które mają właściwości przeciwzapalne.
4. Powikłania wywołane nieleczoną anginą
Nieleczona angina u dzieci lub też wykryta zbyt późno choroba może prowadzić do poważnych konsekwencji jakimi są:
- ropień okołomigdałkowy - powodujący ból w okolicy ucha, może prowadzić do zapaleń w obrębie czaszki ale też uogólnionych reakcji zapalnych organizmu,
- zapalenie stawów, nerek i skóry,
- zapalenie mięśnia sercowego,
- nawroty anginy u dzieci,które mogą być związane z przerostem migdałków w związku z czym często zaleca się ich usuwanie ponieważ nie stanowią one już dobrej bariery ochronnej.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.