Angiokardiografia

Angiokardiografia to badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie i środek kontrastowy pochłaniający promienie RTG. Angikardiografia jest obrazowa metoda badania jam serca (wentrykulografia), aorty (aortografia) i naczyń wieńcowych (koronarografia). Jest to badanie inwazyjne, które umożliwia kardiologom ocenę kurczliwości mięśnia sercowego oraz zmian w tętnicach wieńcowych. Pozwala też ustalić stopień zaawansowania choroby niedokrwiennej serca. Dzięki temu, kardiolog wykonujący badanie może podjąć decyzję, jeśli są takie wskazania, by bezpośrednio po badaniu wykonać zabieg angioplastyki, czyli poszerzania zwężonych przez blaszkę miażdżycową tętnic wieńcowych.

Zobacz film: "Badania krwi - TSH"

Przebieg angiokardiografii

Badanie jest wykonywane w szpitalu w specjalnych oddziałach kardiologii inwazyjnej, które posiadają pracownie hemodynamiki. W celu zakwalifikowania pacjenta do angiokardiografii na oddziale wykonuje się mu EKG, RTG klatki piersiowej i ECHO serca.

Angiografia naczyń

Angiogram naczyń wieńcowych służy diagnozowaniu chorób układu naczyń krwionośnych.

Każdy pacjent powinien wyrazić zgodę na wykonanie badania, po zapoznaniu się z procedurą i możliwością ewentualnych powikłań. Podczas zabiegu leży się na specjalnym stole całkowicie rozebranym. Całość trwa kilkadziesiąt minut i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczula się miejsce nakłucia, czyli najczęściej okolice pachwiny. Kardiolog nakłuwa przeważnie tętnicę udową, do której wprowadza za pomocą koszulki tętniczej cewnik, który następnie przesuwa do jam serca i wychodzących z nich dużych naczyń. Następnie podawany jest środek cieniujący (kontrast). Całe badanie jest widoczne na ekranie monitora i nagrywane.

Wskazania i powikłania po angiokardiografii

Po badaniu w miejscu nakłucia tętnicy zakłada się opatrunek uciskowy, który powinien pozostać przez kilka godzin. Chory musi pozostać w szpitalu przynajmniej jeszcze przez kilkanaście godzin. Nie powinien wstawać z łóżka i wykonywać gwałtownych ruchów. Wszystko to ma zapobiec powstawaniu krwiaka w miejscu wprowadzenia cewnika do naczynia. U części chorych występują reakcje uczuleniowe na środek cieniujący (wysypka, rumień, nudności, wymioty, ból głowy). Objawy szybko mijają po podaniu leków.

Wskazaniem do wykonania angiokardiografii jest wyjaśnienie przyczyny bólu w klatce piersiowej, kwalifikacja chorego do leczenia inwazyjnego kardiologicznego, kardiochirurgicznego lub zachowawczego, ocena podjętego już leczenia, np. po wykonanej angioplastyce (PTCA). Badania nie wykonuje się u kobiet w ciąży.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Wicke L. Atlas anatomii radiologicznej, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-019-1
  • Chapman S., Nakielny R. Metody obrazowania radiologicznego, Medycyna Praktyczna, Kraków 2006, ISBN 83-89015-89-7
  • Pruszyński B. Wskazania do badań obrazowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011, ISBN 978-83-200-3525-4

Źródła zewnętrzne

Badania

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Angiokardiografia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Angiokardiografia
Badania

Cewnikowanie serca

-35-1, Poloński L., Wasilewski J. Elektrokardiografia i angiokardiografia w zawale serca, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-60-4, Nowak