Trwa ładowanie...

Angiokardiografia - przebieg, wskazania i powikłania

Avatar placeholder
02.06.2023 14:42
Angiokardiografia
Angiokardiografia

Angiokardiografia to badanie wykorzystujące promienie rentgenowskie i środek kontrastowy pochłaniający promienie RTG. Angikardiografia jest obrazowa metoda badania jam serca (wentrykulografia), aorty (aortografia) i naczyń wieńcowych (koronarografia). Jest to badanie inwazyjne, które umożliwia kardiologom ocenę kurczliwości mięśnia sercowego oraz zmian w tętnicach wieńcowych. Jaki jest przebieg badania? Jakie sa wskazania i powikłania po angiokardiografii?

spis treści

1. Przebieg angiokardiografii

Angiokardiografia pozwala ustalić stopień zaawansowania choroby niedokrwiennej serca. Dzięki temu, kardiolog wykonujący badanie może podjąć decyzję, jeśli są takie wskazania, by bezpośrednio po badaniu wykonać zabieg angioplastyki, czyli poszerzania zwężonych przez blaszkę miażdżycową tętnic wieńcowych.

Badanie jest wykonywane w szpitalu w specjalnych oddziałach kardiologii inwazyjnej, które posiadają pracownie hemodynamiki. W celu zakwalifikowania pacjenta do angiokardiografii na oddziale wykonuje się mu EKG, RTG klatki piersiowej i ECHO serca.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Każdy pacjent powinien wyrazić zgodę na wykonanie badania, po zapoznaniu się z procedurą i możliwością ewentualnych powikłań. Podczas zabiegu leży się na specjalnym stole całkowicie rozebranym. Całość trwa kilkadziesiąt minut i wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Znieczula się miejsce nakłucia, czyli najczęściej okolice pachwiny. Kardiolog nakłuwa przeważnie tętnicę udową, do której wprowadza za pomocą koszulki tętniczej cewnik, który następnie przesuwa do jam serca i wychodzących z nich dużych naczyń. Następnie podawany jest środek cieniujący (kontrast). Całe badanie jest widoczne na ekranie monitora i nagrywane.

2. Wskazania i powikłania po angiokardiografii

Po badaniu w miejscu nakłucia tętnicy zakłada się opatrunek uciskowy, który powinien pozostać przez kilka godzin. Chory musi pozostać w szpitalu przynajmniej jeszcze przez kilkanaście godzin. Nie powinien wstawać z łóżka i wykonywać gwałtownych ruchów. Wszystko to ma zapobiec powstawaniu krwiaka w miejscu wprowadzenia cewnika do naczynia. U części chorych występują reakcje uczuleniowe na środek cieniujący (wysypka, rumień, nudności, wymioty, ból głowy). Objawy szybko mijają po podaniu leków.

Wskazaniem do wykonania angiokardiografii jest wyjaśnienie przyczyny bólu w klatce piersiowej, kwalifikacja chorego do leczenia inwazyjnego kardiologicznego, kardiochirurgicznego lub zachowawczego, ocena podjętego już leczenia, np. po wykonanej angioplastyce (PTCA). Badania nie wykonuje się u kobiet w ciąży.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze