Trwa ładowanie...

Ani stres, ani demencja. Nietypowy objaw może zwiastować miażdżycę

 Karolina Rozmus
30.09.2023 17:31
Objaw wskazuje na chorobę, która zabija co roku 30 tys. Polaków
Objaw wskazuje na chorobę, która zabija co roku 30 tys. Polaków (Getty Images)

Zapominamy, gdzie położyliśmy klucze, mamy problem ze skoncentrowaniem się na obowiązkach w pracy, nie pamiętamy, kiedy nasi bliscy mają urodziny. Problem zrzucamy na karb przemęczenia czy stresu, niektórym na myśl przychodzi demencja. Niekiedy jednak pod tym objawem maskuje się podstępny zabójca.

spis treści

1. Problemy z pamięcią? To może być miażdżyca

Problemy z koncentracją czy zaburzenia pamięci zdarzają się każdemu z nas i jeśli mają charakter incydentalny, nie ma powodu do obaw. Jeśli jednak stają się rutyną, mogą wskazywać na określone problemy zdrowotne. Poczynając od ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej), przez depresję i choroby tarczycy lub zaburzenia w obrębie układu nerwowego, aż po demencję. Jest jeszcze jedno schorzenie, które po latach panoszenia się w organizmie może powodować dokuczliwe objawy ze strony pamięci.

Problemy z koncentracją? Nie zrzucaj na stres i zmęczenie
Problemy z koncentracją? Nie zrzucaj na stres i zmęczenie (Pixabay)
Zobacz film: "Objawy miażdżycy kończyn dolnych"

To miażdżyca. Powstaje wskutek odkładania się w ścianach naczyń krwionośnych lipidów i tworzenia się tzw. blaszki miażdżycowej. Latami narasta, sukcesywnie zmniejszając światło w tętnicach. To proces przebiegający niekiedy przez dekady niepostrzeżenie, nie dając niepokojących objawów czy dolegliwości bólowych. Te mogą pojawić się dopiero wówczas, kiedy światło naczyń jest zwężone o 75 proc. Skutkiem jest coraz mniejszy przepływ krwi przez naczynia, a w najgorszym przypadku całkowite jego zablokowanie.

Szacuje się, że miażdżyca każdego roku zabija nawet 30 tys. Polaków. Według raportu NIZP-PZH PIB w latach 2021-2022 była jedną z najczęstszych przyczyn zgonów Polaków. Nie ma w tym nic dziwnego, bo zmiany miażdżycowe przyczyniają się do arytmii, choroby niedokrwiennej i wreszcie zawału serca, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, chorób nerek i udaru mózgu.

2. Podstępna choroba. Długo nie daje żadnych objawów

Blaszki miażdżycowe mogą odkładać się w rozmaitych miejscach organizmu, także w tętnicach zaopatrujących w krew mózg. W takim wypadku jednym z objawów będą problemy z funkcjami poznawczymi, związanymi nie tylko z koncentracją, ale też np. z przyswajaniem nowych czy przypominaniem sobie przyswojonych już informacji.

W przypadku miażdżycy tętnic szyjnych mogą wystąpić także:

  • zawroty głowy,
  • zaburzenia widzenia,
  • szumy uszne,
  • zaburzenia chodu,
  • zaburzenia mowy,
  • chwilowe niedowłady.

Kiedy do tętnic nie przedostaje się prawidłowo natlenowana krew, mogą pojawić się także inne objawy, dotykające sfery psychicznej. Może wówczas rozwinąć się otępienie naczyniopochodne. Jego objawy obejmują:

  • chwiejność emocjonalną,
  • otępienie (apatię),
  • napady gniewu i irytacji,
  • majaczenie.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze