Trwa ładowanie...

”Najtrudniejsza jest świadomość, że moja córka jest chora” - Anna Dereszowska o podwójnej walce z Hashimoto

Aktorka Anna Dereszowska od 5 lat zmaga się z chorobą Hashimoto.
Aktorka Anna Dereszowska od 5 lat zmaga się z chorobą Hashimoto. (Instagram)

O Hashimoto słyszymy coraz częściej, bo przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy dotyka coraz większą grupę osób. To już prawdziwa plaga. Diagnoza potwierdziła się również w przypadku Anny Dereszowskiej. Okazuje się, że aktorka prowadzi podwójną walkę, bo z chorobą walczy i ona i jej 11-letnia córka.

1. Wiele gwiazd cierpi na Hashimoto

Monika Pyrek, Aneta Zając, Karolina Szostak, Kayah, Agnieszka Włodarczyk, Maffashion, Dominika Ostałowska, to tylko niektóre z gwiazd, które borykają się z chorobą tarczycy. W Polsce na Hashimoto cierpi ponad 700 tys. osób, a liczba chorych rośnie lawinowo. Częstość występowania choroby jest 10-12 razy większa u kobiet niż u mężczyzn.

Hashimoto jest uwarunkowana przede wszystkim genetycznie, a to powoduje, że liczba chorych systematycznie się zwiększa, wyjaśnia endokrynolog prof. Janusz Nauman.

- Przyczyny tej choroby są złożone i zależą od czynników genetycznych, tworzących podatność na zachorowanie i wielu czynników środowiskowych i endogennych, które wywołują chorobę u osób podatnych na zachorowanie – tłumaczy prof. Janusz Nauman.

2. Anna Dereszowska i jej córka Lenka walczą z Hashimoto

Zobacz film: "Nietypowe objawy Hashimoto"

Chociaż trudno w to uwierzyć patrząc na zgrabną i wiecznie uśmiechniętą aktorkę Annę Dereszowską, ona również od 5 lat zmaga się z tą przypadłością. Chorobę zdiagnozowano podczas rutynowych badań krwi.

Anna Dereszowska cierpi na Hashimoto.
Anna Dereszowska cierpi na Hashimoto. (Instagram)

- To było kilka lat temu, jeszcze zanim pojawił się Maks. Myślałam o drugim dziecku. Wtedy mój ginekolog zalecił mi badania hormonów. Nie miałam wtedy żadnych typowych objawów. Nie miałam problemów ani z wagą, ani nie byłam ospała czy nadpobudliwa – przyznaje Anna Dereszowska w rozmowie z WP abcZdrowie.

Chora tarczyca
Chora tarczyca [6 zdjęć]

Wahania TSH stają się coraz powszechniejsze. Czym ono tak naprawdę jest? TSH to skrót odnoszący się

zobacz galerię

Czujność lekarki okazała się kluczowa także w przypadku córki Anny Dereszowskiej, u której dwa lata temu również zdiagnozowano Hashimoto.

- Moja lekarka popatrzyła na Lenkę i mówi: "jesteś taka podobna do mamy, oby nie dotyczyło to też chorób, ale lepiej to sprawdźmy". I zleciła nam usg tarczycy. Okazało się, że tarczyca Lenki jest dziurawa niczym ser szwajcarski - mówi Dereszowska.

3. Choroba tarczycy bardzo często na początku nie daje żadnych objawów.

Córka Anny Dereszowskiej dziś ma 11 lat. Jest pod opieką lekarza i co pół roku musi odbywać kontrolne wizyty. -To jest najtrudniejsze, mieć świadomość, że moja córka jest chora i że już do końca życia będzie musiała brać leki – przyznaje artystka.

Hashimoto to choroba dziedziczna.
Hashimoto to choroba dziedziczna. (Instagram)

Co ciekawe także w przypadku dziewczynki organizm nie dawał wcześniej żadnych sygnałów ostrzegawczych.

- Lenusia jest wysoka. Nie narzekała na zmęczenie, nie była nadmiernie senna, a wyniki miała bardzo złe. Hashimoto to jest choroba cywilizacyjna, mam wrażenie, że ciągle spotykam jakąś koleżankę, która mi mówi, że ma problemy z tarczycą – podkreśla Anna Dereszowska.

4. Leczenie trwa całe życie

Świadomość życia z diagnozą nie jest łatwa, bywają momenty trudne, zwłaszcza gdy choroba dotyka dziecka.

- Hormonów nie unikniemy, ale funkcjonuję w miarę normalnie. Stosujemy się po prostu do zaleceń lekarza, ale bywają stresujące momenty. Dwa miesiące temu, kiedy w aptekach zabrakło Euthyroxu był strach, co będzie. My miałyśmy na szczęście zapas, ale bardzo mnie to stresowało. Zresztą ten lek nadal nie jest dostępny we wszystkich aptekach - opowiada Dereszowska.

Niestety nie ma skutecznej metody leczenia Hashimoto, dlatego chorzy muszą na stałe przyjmować preparaty hormonalne. Leczenie trwa całe życie. Profesor Nauman tłumaczy, że leczenie polega na uzupełnianiu niedoboru hormonów tarczycy, zwykle pacjenci otrzymują tyroksyny. Bardzo ważna jest również odpowiednia dieta, która łagodzi przebieg choroby.

- Staram się, żeby córka nie przyjmowała glutenu, ani laktozy. Nie ma potwierdzonych badań, czy to ma rzeczywiście wpływ na przebieg tej choroby, ale ja na swoim przykładzie zaobserwowałam, że odpowiednie odżywianie pomaga. Oczywiście czasami zdarza mi się zgrzeszyć. Życie jest za krótkie, żeby ze wszystkiego rezygnować – dodaje Anna Dereszowska.

Aktorka przez dwa miesiące korzystała też z diety pudełkowej. To bardzo wygodny sposób żywienia, który nauczył ją jak odpowiednio łączyć określone składniki. Jej zdaniem dieta pudełkowa to świetne rozwiązanie dla osób dbających o dietę, ale wyłącznie na krótki czas. Na dłuższą metę jest nie przyjęcia, głównie ze względów ekologicznych. Razem z posiłkami trafiają do nas tony plastikowych opakowań.

5. Pierwsze objawy choroby Hashimoto

Co nas powinno niepokoić? Zwiększenie masy ciała, problem ze zrzuceniem zbędnych kilogramów, mimo odpowiedniej diety i ćwiczeń. To mogą być pierwsze sygnały. Kolejne: senność, zmęczenie, ciągłe uczucie zimna, suchość skóry, problemy z koncentracją. Pierwsze, co powinniśmy zrobić to wizyta u internisty, który skieruje nas na badania poziomu TSH i poziomu wolnej tyroksyny.

- Jeśli wyniki badań potwierdzą niedoczynność tarczycy (również subkliniczną, a więc bezobjawową czy ubogo objawową), istotne będzie ustalenie przyczyn niedoczynności. Obecność choroby Hashimoto potwierdzą patologiczne stężenie przeciwciał anty tyreoglobulinie (ATg) i peroksydazie tarczycowej (ATPO) oraz charakterystyczny obraz USG tarczycy – wyjaśnia prof. Nauman.

Rozpoznanie choroby jest ważne zwłaszcza u młodych kobiet, które planują ciążę. Niedobór hormonów tarczycy może urudniać zarówno zajście w ciążę, jak również prawidłowy rozwój płodu.

Nazwa "Hashimoto" wzięła się od nazwiska pochodzącego z Japonii lekarza, który opisał pierwsze przypadki choroby.

Hashimoto jest jedną z chorób autoimmunologicznych, czyli takich, w których nasz układ przestaje tolerować część naszego ciała. Wiele chorób ma taki przebieg, jak np. choroba glutenowa, czy bielactwo. W przypadku Hashimoto przestaje być tolerowana własna tarczyca.

Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Większość chorych to kobiety, najczęściej po 50 roku życia. Może pojawić się również u osób młodych, a nawet u dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze