Antykoncepcja a tycie - jak to naprawdę jest?
Tabletki antykoncepcyjne chronią przed niechcianą ciążą niemal w 100%, ale nie są najpopularniejszą metodą zapobiegania ciąży ze względu na ryzyko przybrania na wadze. Wiele kobiet otwarcie przyznaje, że argumentem za wyborem innej metody antykoncepcji była dla nich gwarancja braku wpływu danych środków antykoncepcyjnych na masę ciała. Warto jednak zadać sobie pytanie: czy pigułki hormonalne naprawdę powodują tycie?
Jeśli dopiero zaczynasz życie seksualne, stoisz przed ważnym wyborem metody zapobiegania ciąży. Być może – jak wiele kobiet – skłaniasz się w kierunku doustnej antykoncepcji, która przy prawidłowym stosowaniu jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Jeśli po rozmowie z koleżankami, które stosowały preparaty hormonalne masz mieszane uczucia, nie jesteś wyjątkiem.
Wiele kobiet zniechęca się do przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, słysząc o wzroście łaknienia, jaki mogą powodować. W trosce o zachowanie szczupłej sylwetki wolą wypróbować inne, nierzadko mniej skuteczne, metody zapobiegania ciąży. Pytanie nasuwa się samo: czy wszystkie panie stosujące tabletki antykoncepcyjne tyją? Oczywiście, nie. Skąd więc bierze się wzrost wagi u niektórych kobiet?
Tabletki same w sobie nie są w stanie spowodować wzrostu masy ciała – zbędne kilogramy to wynik błędów żywieniowych oraz zbyt niskiej aktywności fizycznej. Jeśli kobieta odżywia się prawidłowo i uprawia sport, a po rozpoczęciu kuracji hormonalnej jej waga zaczyna rosnąć, najprawdopodobniej mamy do czynienia nie tyle z tyciem, co z zatrzymaniem wody w organizmie.
W tej sytuacji warto odczekać 3-4 cykle, by dać ciału czas na przyzwyczajenie się do zmian w układzie hormonalnym. Jeśli po tym okresie masa ciała będzie nadal zbyt wysoka, wskazana jest konsultacja z ginekologiem. Być może niezbędna będzie zmiana tabletek na inne lub wykonanie badań poziomu hormonów, jeżeli kobieta nie wykonała ich przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej.
1. Przyczyny tycia podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych
Pierwszą przyczyną przybrania na wadze jest powstanie obrzęków w tkance podskórnej. Dzieje się tak, ponieważ tabletki antykoncepcyjne powodują zatrzymanie wody i sodu w organizmie. Dlatego przez pierwsze tygodnie zażywania tabletek antykoncepcyjnych nasza waga może podskoczyć o 2-3 kg. Należy pamiętać, że tabletki powinny być odpowiednio dobrane do pacjentki, więc jeśli zauważysz u siebie puchnące ręce, a zginanie palców zacznie sprawiać ci trudność - porozmawiaj z lekarzem o zmianie tabletek na inne.
W czasie zażywania tabletek antykoncepcyjnychmusimy pamiętać o odpowiedniej diecie - aby znalazły się w niej odpowiednie ilości wody, a ograniczone były produkty zawierające sól, czyli chipsy, białe pieczywo, gotowane zupy i sosy, słone przekąski i żółte sery.
Drugą przyczyną tycia podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych jest wpływ estrogenów na proces spalania tkanki tłuszczowej. Udowodniono, że estrogeny ułatwiają magazynowanie tłuszczu, a utrudniają jego spalanie. Trzecia przyczyna tycia leży w zwiększonym apetycie u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Niektóre badania udowodniły, że jeden ze składników tabletki antykoncepcyjnej, a mianowicie drospirenon, może powodować zwiększony apetyt. Pocieszający jest jednak fakt, że takie sytuacje zdarzają się w rzeczywistości bardzo rzadko.
1.1. Wzrost masy ciała to częściej skutek zaniedbania niż antykoncepcji
Oczywiście wzrost masy ciała w trakcie kuracji hormonalnej jest dla kobiety problemem, nie zapominaj jednak, że poważniejsze ryzyko wiąże się z obciążeniem organizmu, zwłaszcza układu krążenia. Na taki stan składa się nie tylko stosowanie leków hormonalnych, ale też otyłość, niezbilansowana dieta, palenie tytoniu i stres. Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych zapewniają ochronę przed zapłodnieniem, ale nie pozostają obojętne dla organizmu. Do skutków ubocznych doustnej antykoncepcji należą: spadek libido, bóle piersi, plamienia międzymiesiączkowe, bóle głowy, nudności, a także wzrost ryzyka powstania zatorów i zakrzepów krwi, nadciśnienia, schorzeń układu krążenia oraz chorób nowotworowych. Problemów tego typu możesz uniknąć, stosując preparat osłonowy.
Utrzymanie prawidłowej wagi podczas kuracji hormonalnej jest możliwe, ale wymaga samodyscypliny. Jeśli chcesz uniknąć wzrostu masy ciała w trakcie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, kontroluj swoją dietę i regularnie wykonuj ćwiczenia fizyczne.
2. Jak utrzymać prawidłową wagę podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych?
Jeśli zaczęłaś stosować doustną antykoncepcję i chcesz zachować wagę w normie, pamiętaj o następujących wskazówkach:
- Spróbuj żyć zdrowo – idź na spacer, jedz więcej warzyw, kup karnet do najbliższego klubu fitness lub zacznij ćwiczyć w domu, pij więcej wody, zastąp czekoladę i chipsy suszonymi owocami i migdałami, ogranicz ilość przyjmowanych leków przeciwbólowych – takie drobne zmiany w sposobie życia podczas stosowania pigułek hormonalnych pomagają uniknąć nadwagi i poprawiają samopoczucie.
- Jeśli przyjmujesz dwuskładnikowe środki antykoncepcyjne, zapewne doświadczasz wzrostu łaknienia – im częściej ulegasz żywieniowym kaprysom, tym większe jest prawdopodobieństwo, że utyjesz. Możesz uchronić się przed nadwagą, nie rezygnując przy tym ze smakołyków, ale nie obejdzie się bez poświęceń.
- Spożywaj różnorodne produkty spożywcze – hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych „wypłukują” witaminy z organizmu, dlatego urozmaicona dieta to konieczność, by uchronić się przed niedoborem witamin i minerałów. Nie przesadzaj przy tym z ilością nabiału w diecie – jeśli spożywasz dużo białka, a nie masz zbilansowanej gospodarki mineralnej i witaminowej, możesz doprowadzić do osłabienia naczyń krwionośnych, serca i nerek. Skutecznym sposobem na uzupełnienie niedoboru składników odżywczych jest suplementacja diety odpowiednimi preparatami.
2.1. Dieta przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej
Rzeczywiście, niektóre kobiety zaczynają tyć po rozpoczęciu zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Najczęściej dotyczy to kobiet mających skłonności do tycia. Można tego uniknąć, zmieniając swoją dietę. Oto pewne wskazówki:
- Należy zwiększyć spożywanie błonnika - czyli zadbaj o to, żeby w twojej diecie znalazły się:
- pieczywo pełnoziarniste: kasze, ryż brązowy, płatki owsiane,
- warzywa - posiadają dużo witamin i błonnika i zarazem mało kalorii, jak np. papryka, brokuły, marchewka, rzodkiewka, kapusta,
- owoce, ale w umiarkowanej ilości, ponieważ mają dużo cukrów prostych.
- Spożycie cukrów prostych należy ograniczyć, ponieważ są one odpowiedzialne za przyrost masy ciała, np. jedna łyżeczka cukru dostarcza aż 40 kcal. Niskocukrowe desery na pewno nie zaszkodzą w utrzymaniu zgrabnej sylwetki.
- Pełnotłuste produkty mleczne i tłuste mięsa powinny pójść w odstawkę. Produkty o zawartości tłuszczu 0,5-1,5 proc. są jak najbardziej wskazane. Tłustą śmietanę i majonez zastąp jogurtem naturalnym. Chude gatunki mięsa na pewno nie sprawią, że przybędzie Ci kilogramów.
- Zrezygnuj z potraw smażonych. Rezygnacja ze smażonych potraw równa się 200 kcal mniej! Zastąp smażenie gotowaniem na parze, gotowaniem klasycznym, pieczeniem, duszeniem.
- Woda urody Ci doda. 1,5-2 litry wody dziennie - konieczne musisz tyle wypijać, ponieważ woda zmniejsza apetyt i jest niezbędna do przeprowadzania wielu procesów biochemicznych zachodzących w naszym organizmie.
Pamiętaj, aby woda była z niską zawartością sodu.
- Ćwiczenia - zawsze aktualne. Wystarczy 30 minut aktywności dziennie, aby nasz organizm poczuł się lepiej. Spacer, pływanie - to dobry początek. Ćwiczenia pozwolą spalić Ci nadmiar kalorii, poprawią krążenie i przyspieszą przemianę materii.
Warto pamiętać, że pigułki antykoncepcyjne bezpośrednio nie powodują tycia, mogą mu co najwyżej sprzyjać przez zwiększenie apetytu. To, czy kobieta po nich przytyje, zależy bezpośrednio od tego, czy jest łakomczuchem, czy też ma silną wolę i potrafi odmówić sobie smakołyków.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.