Trwa ładowanie...

Antykoncepcja awaryjna z użyciem spirali wewnątrzmacicznej

Avatar placeholder
04.04.2019 14:21
Antykoncepcja awaryjna z użyciem spirali wewnątrzmacicznej
Antykoncepcja awaryjna z użyciem spirali wewnątrzmacicznej (iStock)

Antykoncepcja awaryjna – lepiej unikać sytuacji, w których musi być stosowana, gdyż jest mniej skuteczna, mniej przyjazna dla organizmu i wiąże się ze znacznie większym stresem, niż w przypadku innych sposobów zapobiegania ciąży. Co zrobić, gdy jednak taka sytuacja się wydarzy? Jaką awaryjną antykoncepcję zastosować, kiedy już zajdzie taka potrzeba? Popularne są tzw. tabletki hormonalne po stosunku. Okazuje się jednak, że są też inne sposoby na przeciwdziałanie ciąży w nagłych wypadkach, np. szybkie założenie spirali antykoncepcyjnej.

spis treści

1. Wybór metody antykoncepcyjnej

Aktywni seksualnie ludzie mają szeroki wachlarz środków antykoncepcyjnych do wyboru. Większość metod jest oparta na zapobieganiu przedostania się męskiej spermy do komórki jajowej, znajdującej się w ciele kobiety. Tzw. awaryjna antykoncepcja zakłada, że plemnik już znajduje się w ciele kobiety i należy zapobiec jego połączeniu z komórką jajową. Tradycyjna antykoncepcja po wymaga, by kobieta znalazła się pod opieką medyczną najpóźniej w ciągu 72 godzin od niezabezpieczonego stosunku. Tabletki po stosunku są skuteczne, tylko wtedy, gdy były bardzo szybko przyjęte.

2. Wkładka domaciczna a ciąża

Wkładki wewnątrzmaciczne także mogą chronić kobietę przed ciążą w sytuacjach awaryjnych. Jeśli wkładka jest założona w ciągu 5 dni po niezabezpieczonym seksie, kobieta w 99% jest chroniona przed ciążą. Wkładka okazuje się być najskuteczniejszą metodą antykoncepcji po. Działanie wkładki polega na zapobiegnięciu zagnieżdżania się zapłodnionej komórki. Wadą założenia wkładki jest zwiększone ryzyko wystąpienia zapalenia. Natomiast dużą zaletą wkładki jest to, że kobieta od chwili założenia wkładki jest stale chroniona przed ciąża, co nigdy nie dzieje się po wzięciu tzw. pigułek hormonalnych po. Wkładka nie powinna być stosowana, jeśli kobiecie zależy tylko na natychmiastowej antykoncepcji po, a potem chce z tej metody zrezygnować.

3. Spirala wewnątrzmaciczna

Pigułki hormonalne w sytuacjach awaryjnych muszą być przyjęte w ciągu 72 godzin od stosunku. Awaryjna antykoncepcja z użyciem wkładki domacicznej wydłuża ten czas aż do 5 dni po stosunku. Obie metody mogą być stosowane w każdym dniu cyklu hormonalnego. Do stosowania antykoncepcji awaryjnej są pewne przeciwwskazania. Nie jest zalecana dla kobiet po zawale czy wylewie lub z nowotworem piersi. Natychmiastowa antykoncepcja po nie chroni przed chorobami wenerycznymi i nie może być stosowana regularnie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze