Trwa ładowanie...

Antykoncepcyjne absurdy, od których jeżą się włosy na głowie

Avatar placeholder
22.12.2022 13:08
Domowe metody antykoncepcyjne zwykle skutkują... nieplanowaną ciążą
Domowe metody antykoncepcyjne zwykle skutkują... nieplanowaną ciążą (123rf.com)

Jak zapobiegać niechcianej ciąży? Pomysłowość kobiet nie zna granic. Są zwolenniczki ”naturalnych” metod, jak gorąca kąpiel, czarna malwa lub owoce jałowca. Inne sięgają po bardziej ”nowoczesne” rozwiązania, jak np. napoje typu cola. Jakie są konsekwencje stosowania babcinych metod antykoncepcyjnych? Mogą być tragiczne.

spis treści

1. Domowa antykoncepcja

Fora internetowe to dla wielu młodych osób podstawowe źródło informacji i odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Darzą większym zaufaniem anonimowych komentujących niż specjalistów. Mimo że świadomość skąd biorą się dzieci jest już powszechną wiedzą, wciąż popularne są przesądy i ”babcine” metody antykoncepcyjne lub wczesnoporonne.

Dla wielu z internautów najlepszą metodą zapobiegania niechcianej ciąży jest ”kalendarzyk”, stosunek przerywany lub seks analny. Żadna z tych metod nie stanowi skutecznej ochrony przed zapłodnieniem ani chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Niektóre pomysły internatutów mogą jednak stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

Ci najbardziej aktywni na forach sugerują, że zapobiec ciąży można przez zachowanie odpowiedniej pozycji podczas stosunku. Uprawianie seksu na stojąco ma rzekomo zmniejszać szanse zapłodnienia. Podobnie działać ma oddanie moczu tuż po stosunku lub, jak piszą internauci - "wytrysk w stronę kręgosłupa".

Zobacz też: Środek przeciwbólowy na problemy z wytryskiem

Niektórzy zalecają irygację. Obok gorącej wody do płukania pochwy po stosunku pojawiają się pomysły na przerażające płukanki - z wykorzystaniem produktów spożyczych, takich jak napoje typu cola albo ocet, w którym należy zamoczyć tampon. Niektórzy polecają jeszcze bardziej drastyczne i niebezpieczne sposoby, mp. rozpylenie dezodorantu wewnątrz ciała. "Rozcieńcz sól z wodą, wstrzyknij sobie głęboko w pochwę" - czytamy w jednym z postów. Włos jeży się na głowie.

Gdy już dojdzie do zapłodnienia, niektórzy szukają sposobów awaryjnych na "naturalne" usunięcie niechcianej ciąży. Na forach pojawiają się niepokojące porady. Popularna jest "metoda 3 na 3" czyli przyjmowanie 3 tabletek popularnego leku rano, po południu i wieczorem. "Koleżanka tak usuwała. Po tygodniu poroniła, ale wylądowała w szpitalu" - pisze jedna z forumowiczek. Polecana jest także gorącą kąpiel w wannie, wypicie filiżanki kawy i energetyka z kieliszkiem wódki. Popularnością cieszą cię również napary z ziół. "Polecam czarną malwę. Piłam codziennie po 3-4 szklanki przez prawie 2 tygodnie i dostałam miesiączki" - oznajmia internautka.

Kobiety sięgają po środki, które są odradzane ciężarnym, jak olej rycynowy lub preparaty zawierające szafran. Sporo na forach informacji o owocach jałowca, jednak nie wszyscy są zgodni, jak je stosować - dopochwowo czy doustnie? Aż trudno uwierzyć, że w XXI wieku wciąż zdarzają się osoby skłonne poddać swoje ciało potencjalnie niebezpiecznym eksperymentom.

2. Nieplanowane ciąże

- Oczywiście, że się zdarzają - przyznaje ginekolog-położnik dr Iwona Szaferska. - Pomimo, że wzrasta świadomość, wciąż mamy takie pacjentki, bo ten wzrost wcale nie oznacza, że wyeliminowane zostały metody antykoncepcyjne naszych babć, domowe, stare i o znacznie mniejszej skuteczności.

- Skutki stosowania takich metod to najczęściej nieplanowane ciąże. Czasem pacjentka nie mówi o tym, ale jeśli przychodzi w ciąży, której nie planowała, to znaczy, że nie stosowała skutecznej antykoncepcji. Do mnie nie trafiają pacjentki z powikłaniami stricte pozabiegowymi. Chociaż obecnie jest większa ilość środków antykoncepcyjnych, to dostępność jest taka sama. Wciąż są to preparaty wydawane na receptę, a w związku z tym trzeba iść do ginekologa, aby je potem kupić - tłumaczy dr Szaferska.

Dostępne w Polsce środki antykoncepcyjne to coraz szersza gama tabletek hormonalnych, plastry antykoncepcyjne, spirale wewnątrzmaciczne, zatrzyki antykoncepcyjne, żele plemnikobójcze, globulki dopochwowe oraz będące niemal wszędzie w sprzedaży prezerwatywy. Choć nie wszyscy są ich zwolennikami, warto pamiętać, że prezerwatywy są dostępne bez recepty i jest to ochrona zarówno przed niechcianą ciążą, jak i przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i wirusem HIV.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze