Aparat bezligaturowy – charakterystyka, zakładanie, zalety, cena
W dzisiejszych czasach dbanie o ładny i biały uśmiech stało się bardzo ważne. Ludzie zdają sobie sprawę, że zęby są wizytówką człowieka. Wady zgryzu są często występującymi problemami szczęki. Aby je wyleczyć, pacjenci decydują się na zakup aparatu ortodontycznego. Aparat bezligaturowy jest jednym z kilku typów aparatów ortodontycznych. Ile kosztuje? I czy jest skuteczny?
1. Charakterystyka aparatu bezligaturowego
Aparat bezligaturowy jest aparatem stałym i znacznie się różni od aparatu tradycyjnego. W aparacie tradycyjnym do łuku metalowego przyczepione są specjalne zamki. Aparat bezligaturowy jak sama nazwa wskazuje jest bez ligatur, czyli bez gumek podtrzymujących zamki. Na łuku znajdują się klapki, dzięki którym łuk ma możliwość swobodnego poruszania się po linii zębów. Tego typu rozwiązanie daje możliwość wyeliminowania tarcia, a także eliminację niepożądanych sił działających na zęby. Niestety zamki ligaturowe są narażone na działania tego typu.
Zredukowanie tarcia w aparacie bezligaturowym znacznie przyśpiesza proces leczenia zębów. Ilość wizyt kontrolnych jest zmniejszona, dlatego pacjent czuje się bardziej komfortowo. Brak zamków ligaturowych umożliwia szybsze czyszczenie aparatu bezligaturowego. Aparat bezligaturowy jest bezpieczny w stosowaniu, gdyż nie występują w nim ostre krawędzie tak jak w aparacie z zamkami.
2. Założenie aparatu bezligaturowego
Decydując się na założenie aparatu bezligaturowego pacjent musi wybrać się do ortodonty. Lekarz zbada stan uzębienia i zleci dobór odpowiedniego aparatu i zamków, a także zaleci najlepszy plan leczenia. Oczywiście przed założeniem aparatu stałego należy dokładnie wyleczyć wszystkie zęby z kamienia nazębnego oraz próchnicy.
Na pierwszej wizycie u stomatologa pobierany jest wycisk górnej i dolnej szczęki. Wycisk wysyłany jest do protetyka, który wykonuje odlewy. Kolejno, stomatolog przymierza aparat do stanu uzębienia pacjenta, jeżeli nic nie uwiera i nie przeszkadza może być założony na stałe. Po założeniu aparatu bezligaturowego ortodonta tłumaczy pacjentowi jak z niego korzystać, co ile zgłaszać się na wizyty kontrolne i jak dbać o jego higienę.
3. Zalety aparatu na zęby
Użytkowanie aparatu bezligaturowego przynosi wiele zalet:
- wysoki komfort użytkowania;
- krótsze leczenie;
- zmniejszona ilość wizyt kontrolnych;
- wysoka estetyka.
4. Ile kosztuje aparat na zęby
Aparaty bezligaturowe są droższe niż aparaty ligaturowe. Za jeden łuk zębowy zapłacimy od 2000 do 3500 złotych. Dodatkowo należy pamiętać o cenach wizyt kontrolnych, które również nie należą do tanich i kosztują od 100 do 200 złotych.
Należy pamiętać, iż o aparat bezligaturowy, jak i o zęby należy dbać każdego dnia. Zęby i aparat należy dokładnie szczotkować, najlepiej po każdym posiłku. Dodatkowo można korzystać z nici dentystycznych oraz płynu do płukania jamy ustne. Do trudno dostępnych miejsc w aparacie bezligaturowym można dostać się specjalną szczoteczką, która jest przeznaczona właśnie do tego celu. Dbajmy o zęby, ponieważ podczas noszenia aparatu stałego są bardziej narażone na zmiany próchnicze i kamień nazębny.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.