Arthrotec - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Arthrotec to środek przeciwbólowy, który jednocześnie jest preparatem osłonowym na żołądek. Arthrotec występuje pod postacią tabletek, które przyjmuje się doustnie. Lek wykupuje się w aptece przed wcześniejszym okazaniem recepty. Arthrotec występuje w stężeniu 50 mg mizoprostolu oraz stężeniu 75 mg mizoprostolu i to lekarz decyduje o jakiej mocy przepisać pacjentowi lek. Każde opakowanie zawiera 60 tabletek preparatu.
1. Charakterystyka leku Arthrotec
Arthrotec to lek, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Arthrotec jest lekiem złożonym, ponieważ posiada w składzie dwie substancje czynne. Pierwszą jest diklofenak, który zaliczany jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wykazuje on działanie przeciwbólowe oraz hamuje rozwój stanu zapalnego, który powoduje gorączkę, obrzęki i zaczerwienienie. Drugą substancją czynną leku arthrotec jest mizoprostol, który wykazuje działanie osłonowe. Chroni żołądek przed wszelkimi niepożądanymi działaniami leku.
2. Wskazania do stosowania
Lekarze przepisują arthrotec osobom, które zmagają się z chorobami reumatycznymi takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów. Wskazaniem do przyjmowania arthrotecu jest także zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Lekarz może także przepisać w celach profilaktycznych arthrotec osobom, które zmagają się z wrzodami żołądka oraz dwunastnicy, które spowodowane są przez niesteroidowe leki przeciwzapalne, ponieważ arthrotec wykazuje działanie osłonowe.
3. Przeciwwskaznia do stosowania
Arthrotec nie należy do leków, który może stosować większość osób. Dla wielu osób nie będzie on odpowiednim preparatem. Najważniejszymi przeciwwskazaniami do stosowania arthrotecu są krwawienie z przewodu pokarmowego lub krwawienie śródczaszkowe oraz aktywna choroba wrzodowa lub perforacja żołądka. Kolejnymi przeciwwskazaniami są poważne choroby nerek lub wątroby lub problemy z krążeniem. Leku arthrotec nie mogą stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Jeśli cierpimy na jakieś inne dolegliwości lub choroby, należy poinformować o tym lekarza, ponieważ arthrotec wchodzi w interakcje z wieloma innymi lekami.
4. Bezpieczne dawkowanie leku
Dawkowanie leku arthrotec ustala indywidualnie dla każdego pacjenta lekarz. Ogólne zalecenia na ulotce to przyjmowanie dwa lub trzy razy dziennie po jednej tabletce o odpowiednio przypisanej mocy. Nie należy zwiększać dawkowania erthrotecu, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku, a wywoła jedynie groźne i niepożądane skutki.
Zobacz także:
- U otyłych ludzi trudniej wykryć reumatoidalne zapalenie stawów
- Leczenie biologiczne chorób reumatoidalnych
- Bakterie wywołujące choroby dziąseł mogą powodować reumatoidalne zapalenie stawów
5. Skutki uboczne stosowania leku Arthrotec
Podczas stosowania leku arthrotec mogą pojawić się działania niepożądane. Najczęstsze skutki uboczne stosowania arthrotecu to: biegunka, nudności i wymioty, zaparcia), bóle głowy, zawroty głowy oraz zaburzenia snu. Może pojawić się także wysypka na ciele, której czasami towarzyszy świąd. Kiedy działania niepożądane utrzymują się długo i są bardzo odczuwalne, należy zgłosić się do lekarza, który przepisywał lek, ponieważ może być konieczność odstawienia leku.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.