Trwa ładowanie...

Arthrotec - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne

Arthrotec to środek przeciwbólowy, który jednocześnie jest preparatem osłonowym na żołądek. Arthrotec występuje pod postacią tabletek, które przyjmuje się doustnie. Lek wykupuje się w aptece przed wcześniejszym okazaniem recepty. Arthrotec występuje w stężeniu 50 mg mizoprostolu oraz stężeniu 75 mg mizoprostolu i to lekarz decyduje o jakiej mocy przepisać pacjentowi lek. Każde opakowanie zawiera 60 tabletek preparatu.

spis treści

1. Charakterystyka leku Arthrotec

Arthrotec to lek, który działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Arthrotec jest lekiem złożonym, ponieważ posiada w składzie dwie substancje czynne. Pierwszą jest diklofenak, który zaliczany jest do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Wykazuje on działanie przeciwbólowe oraz hamuje rozwój stanu zapalnego, który powoduje gorączkę, obrzęki i zaczerwienienie. Drugą substancją czynną leku arthrotec jest mizoprostol, który wykazuje działanie osłonowe. Chroni żołądek przed wszelkimi niepożądanymi działaniami leku.

Zobacz film: "Reumatoidalne zapalenie stawów jako choroba ogólnoustrojowa"

2. Wskazania do stosowania

Lekarze przepisują arthrotec osobom, które zmagają się z chorobami reumatycznymi takimi jak reumatoidalne zapalenie stawów i choroba zwyrodnieniowa stawów. Wskazaniem do przyjmowania arthrotecu jest także zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Lekarz może także przepisać w celach profilaktycznych arthrotec osobom, które zmagają się z wrzodami żołądka oraz dwunastnicy, które spowodowane są przez niesteroidowe leki przeciwzapalne, ponieważ arthrotec wykazuje działanie osłonowe.

Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna)
Reumatoidalne zapalenie stawów (prezentacja edukacyjna) [13 zdjęć]

Co to jest reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)? Jest to choroba autoimmunologiczna, która powoduje

zobacz galerię

3. Przeciwwskaznia do stosowania

Arthrotec nie należy do leków, który może stosować większość osób. Dla wielu osób nie będzie on odpowiednim preparatem. Najważniejszymi przeciwwskazaniami do stosowania arthrotecu są krwawienie z przewodu pokarmowego lub krwawienie śródczaszkowe oraz aktywna choroba wrzodowa lub perforacja żołądka. Kolejnymi przeciwwskazaniami są poważne choroby nerek lub wątroby lub problemy z krążeniem. Leku arthrotec nie mogą stosować kobiety w ciąży oraz karmiące piersią. Jeśli cierpimy na jakieś inne dolegliwości lub choroby, należy poinformować o tym lekarza, ponieważ arthrotec wchodzi w interakcje z wieloma innymi lekami.

4. Bezpieczne dawkowanie leku

Dawkowanie leku arthrotec ustala indywidualnie dla każdego pacjenta lekarz. Ogólne zalecenia na ulotce to przyjmowanie dwa lub trzy razy dziennie po jednej tabletce o odpowiednio przypisanej mocy. Nie należy zwiększać dawkowania erthrotecu, ponieważ nie zwiększy to skuteczności leku, a wywoła jedynie groźne i niepożądane skutki.

Zobacz także:

5. Skutki uboczne stosowania leku Arthrotec

Podczas stosowania leku arthrotec mogą pojawić się działania niepożądane. Najczęstsze skutki uboczne stosowania arthrotecu to: biegunka, nudności i wymioty, zaparcia), bóle głowy, zawroty głowy oraz zaburzenia snu. Może pojawić się także wysypka na ciele, której czasami towarzyszy świąd. Kiedy działania niepożądane utrzymują się długo i są bardzo odczuwalne, należy zgłosić się do lekarza, który przepisywał lek, ponieważ może być konieczność odstawienia leku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza