Trwa ładowanie...

Arthryl – skład, wskazania, dawkowanie i stosowanie

Arthryl to lek wydawany na receptę, stosowany w leczeniu objawów łagodnej lub umiarkowanej choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych
Arthryl to lek wydawany na receptę, stosowany w leczeniu objawów łagodnej lub umiarkowanej choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych (Obraz <a href="https://pixabay.com/photos/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=828693"> Free-Photos</a> z <a href="https://pixabay.com/pl/?utm_source=link-attribution&amp;utm_medium=referral&amp;utm_campaign=image&amp;utm_content=828693"> Pixabay</a>)

Arthryl to lek wydawany na receptę, stosowany w leczeniu objawów łagodnej lub umiarkowanej choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Ponieważ zawiera siarczan glukozaminy, wykazuje działanie zapobiegające degeneracji chrząstki stawowej. Jakie są przeciwwskazania i środki ostrożności? Co warto wiedzieć o dawkowaniu i stosowaniu leku?

spis treści

1. Co to jest Arthryl?

Arthryl to preparat leczniczy wskazany do stosowania w leczeniu objawowym łagodnej lub umiarkowanej choroby zwyrodnieniowej stawów kolanowych. Jego substancją czynną jest glukozamina, aminocukier naturalnie występujący w ludzkim organizmie.

Glukozamina wchodzi w skład cząsteczek glikozaminoglikanów, związków o charakterystycznej budowie, które w połączeniu z białkami tworzą tzw. proteoglikany. Są one istotnym składnikiem tkanki łącznej, w tym substancji podstawowej chrząstki. Zapobiega degeneracji chrząstki stawowej.

2. Skład leku Arthryl

Zobacz film: "Ból kolana może być objawem wielu chorób. Czy to borelioza?"

Arthryl ma postać proszku do sporządzania roztworu doustnego (saszetki) lub roztworu do wstrzykiwań (ampułki). Należy go stosować zgodnie z zaleceniami lekarza.

Każda saszetka leku Arthryl zawiera 1500 mg glukozaminy siarczanu (Glucosamini sulfas) w postaci 1884 mg glukozaminy siarczanu krystalicznego (zawierającego 384 mg sodu chlorku). Substancje pomocnicze o znanym działaniu: aspartam i sorbitol.

Substancjami czynnymi leku w postaci roztworu do wstrzykiwań są: glukozaminy siarczan i lidokainy chlorowodorek. Ampułka A zawiera substancję czynną preparatu, a ampułka B rozpuszczalnik.

Każda ampułka A (koloru brązowego) zawiera glukozaminy siarczan 400 mg w postaci glukozaminy siarczanu z sodu chlorkiem 502,5 mg i lidokainy chlorowodorek 10 mg. Pozostałe składniki leku to woda do wstrzykiwań, kwas siarkowy (do regulacji pH). Ampułka B (bezbarwna) zawiera takie substancje jak dietanoloamina i woda do wstrzykiwań.

Lek należy do grupy leków zwanych innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi i przeciwreumatycznymi. Jest wydawany z apteki na podstawie recepty. Nie jest refundowany.

3. Dawkowanie i stosowanie preparatu Arthryl

Jak stosować i dawkować lek:

  • Arthryl proszek do sporządzania roztworu doustnego: jedną saszetkę trzeba rozpuścić w szklance wody, dobrze wymieszać i wypić. Przyjmować raz na dobę podczas posiłku,
  • Arthryl w postaci roztworu do wstrzykiwań podaje się domięśniowo. 1–2 ampułki (400–800 mg) stosuje się 3 razy na tydzień, przez 4–6 tygodni.

Przed zastosowaniem należy zawartość ampułki A (zawartość koloru brązowego) połączyć w strzykawce z zawartością ampułki B (zawartość bezbarwna).

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Preparatu Arthryl nie można stosować w przypadku nadwrażliwości na jakikolwiek składnik preparatu oraz skorupiaki Ponieważ proszek do sporządzania roztworu doustnego zawiera aspartam, nie może być zażywany przez osoby chore na fenyloketonurię.

To rzadka choroba genetyczna, w której fenyloalanina gromadzi się w organizmie, z powodu jej nieprawidłowego wydalania.

W Arthrylu obecny jest także sorbitol (E 420), będący źródłem fruktozy. Jeśli stwierdzono wcześniej u pacjenta nietolerancję niektórych cukrów lub dziedziczną nietolerancję fruktozy, rzadką chorobę genetyczną, w której organizm nie rozkłada fruktozy, przed przyjęciem leku należy skontaktować się z lekarzem.

Preparat w ampułkach roztworu do wstrzykiwań zawiera lidokainę. To dlatego nie może być wykorzystywany w terapii osób z zaburzeniami czynności układu przewodzącego serca oraz u chorych z nieleczoną lub nie reagującą na leczenie niewydolnością serca.

Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci. Nie ma danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w okresie ciąży ani w okresie karmienia piersią, dlatego nie zaleca się stosowania leku Arthryl w tych okresach.

Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek Arthryl:

  • w przypadku stosowania leku przez pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek,
  • u osób chorych na astmę, gdyż może dojść do zaostrzenia objawów chorobowych,
  • u pacjentów chorych na cukrzycę; w początkowym etapie leczenia może być konieczna ścisła kontrola stężenia glukozy we krwi.

5. Działania niepożądane

Jak każdy lek, również Arthryl może powodować działania niepożądane. Te nie pojawią się one u wszystkich osób stosujących ten preparat. Często występuje:

Arthryl nie wpływa istotnie na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Zaleca się ostrożność w przypadku wystąpienia bólu głowy, senności, zmęczenia, zawrotów głowy lub zaburzenia widzenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze