Trwa ładowanie...

Artroskopia nadgarstka – charakterystyka, przebieg, wskazania, zalecenia po zabiegu, cena

Artroskopia jest inaczej nazywana zabiegiem „przez dziurkę od klucza”. Artroskopia nadgarstka to zabieg wykonywany, jeżeli pacjent ma problem z niestabilnością nadgarstka, cierpi na choroby reumatoidalne lub jego kości uległy złamaniu. Dzięki zabiegowi możliwe jest odzyskanie pełnej sprawności w nadgarstku. Ile kosztuje artroskopia nadgarstka? Jak przeprowadzany jest zabieg?

spis treści

1. Artroskopia nadgarstka – charakterystyka

Artroskopia nadgarstka to zabieg z dziedziny ortopedii. Przeprowadzany jest bez konieczności wykonywania rozległego nacięcia skóry, jednak lekarze dostają się do wewnątrz kości za pomocą specjalnego sprzętu medycznego – artroskopu.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

Artroskop zbudowany jest z kamery (dzięki której lekarz widzi wnętrze stawu) oraz profesjonalnych narzędzi chirurgicznych, które dostają się do wnętrza stawu za pomocą dwóch małych nacięć na skórze.

Co szkodzi naszym stawom?
Co szkodzi naszym stawom? [5 zdjęć]

Myślisz, że bóle stawów mogą pojawić się tylko w przebiegu poważnej choroby lub są wynikiem urazu fizycznego?

zobacz galerię

2. Przebieg zabiegu

Artroskopia nadgarstka wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym bądź odcinkowym. W zależności od pacjenta.

Skóra jest nacinana w dwóch odpowiednich miejscach, a w nacięcia wprowadzana jest optyka. Następnie wnętrze stawu wypełniane jest solą fizjologiczną. Następnie oceniane są wszystkie części stawu. Ortopeda ma możliwość dokładnej oceny struktur. Po ocenie może wykonywać właściwy zabieg, który odbywa się za pomocą specjalistycznych narzędzi chirurgicznych.

3. Zalety artroskopii nadgarstka

Artroskopia nadgarstka to zabieg operacyjny posiadający bardzo wiele zalet. Można do nich zaliczyć:

 • wysoka skuteczność zabiegu;
 • mniej powikłań, niż podczas tradycyjnej operacji;
 • krótki pobyt w szpitalu;
 • praktycznie brak blizn, jedynie dwa małe ślady;
 • krószy okres rehabilitacyjny i szybsze wracanie do pełnej sprawności.

4. Wskazania do zabiegu

Artroskopię nadgarstka wykonuje w ściśle określonych sytuacjach. Można ją wykonać tylko wtedy, kiedy:

 • pacjent złamał rękę w końcu najdalszej części przedramienia;
 • pacjent cierpi na choroby reumatoidalne objawiające się rwącym bólem w obrębie stawu promieniowo — nadgarstkowego;
 • pacjent ma problemy z niestabilnością nadgarstka.

Każdy przypadek powinien być zdiagnozowany przez ortopedę. Lekarz kwalifikuje pacjentów do zabiegów, dlatego swoją sytuację należy skonsultować, aby dobrać najodpowiedniejszą formę leczenia.

5. Artroskopia nadgarstka – zalecenia po zabiegu

Po zabiegu artroskopii nadgarstka pacjent musi stosować się do zaleceń lekarza. Nadgarstek nie potrzebuje unieruchomienia, a jedynie noszenia przez okres dwóch tygodni temblaku. Dzięki niemu ręka nie będzie obrzęknięta, a ból znacznie mniej odczuwalny. Jeżeli ból jest silny, pacjent może zastosować środku przeciwbólowe.

Musisz to wiedzieć

Rehabilitację po artroskopii nadgarstka można zaczynać stopniowo. Wspólnie z rehabilitantem należy ćwiczyć rękę, aby mogła jak najszybciej wrócić do dawnej sprawności.

6. Artroskopia nadgarstka – cena

Artroskopia nadgarstka jest zabiegiem drogim. Ceny różnią się od siebie i w każdym mieście są inne, niewątpliwie ich cena wynika także z doświadczenia lekarza i renomy gabinetu. Cena artroskopii nadgarstka zaczyna się od 2500 złotych, a kończy nawet na 7 tyś.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza