Trwa ładowanie...

Aspargin – charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne

Aspargin to lek wspomagający pracę układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego. Aspargin zawiera magnez i potas, co pomaga w myśleniu, koncentracji oraz wspomaga pracę układu nerwowego. Czy są przeciwwskazania do stosowania asparginu? Jakie skutki uboczne może mieć Aspargin?

spis treści

1. Charakterystyka Asparginu

Aspargin to lek pomagający wspierać pracę układu sercowo-naczyniowego oraz układu nerwowego. Jedna tabletka asparginu zawiera wodoroasparaginian magnezu 0,25g, wodoroasparaginian potasu 0,25g i inne substancje czynne.

Zobacz film: "Jak dbać o serce?"

Aspargin bierze również udział w przewodzeniu mięśniowo-nerwowym. Dzięki odpowiedniej kompozycji potasu i magnezu aspargin stanowi substancję wspomagającą układy niezbędne do funkcjonowania organizmu. Magnez ma bowiem za zadanie wspomagać organizm do działania, dodawać mu energii, wspomaga pracę mięśnia sercowego, systemu nerwowego i tkanek mięśniowych.

Ponadto, magnez łagodzi problemy ze snem i niweluje zmęczenie. Co więcej, działanie magnezu ma również korzystny wpływ na dotlenienie serca oraz zmniejsza gromadzenie się wapnia na ściankach naczyń krwionośnych. Magnez bierze również czynny udział w budowie kości.

Jeżeli chodzi o potas w organizmie, to także odgrywa bardzo ważną rolę. Potas, zawarty w leku aspargin, wspiera układ nerwowy, układ krwionośny, a także pomaga w przewodzeniu nerwowo-mięśniowym.

2. Niedobór magnezu

Niedobór magnezu w organizmie charakteryzuje się szybszym starzeniem się kości, nadwrażliwością nerwowo-mięśniową.

Przy braku magnezu w organizmie możemy również zaobserwować drżenie mięśniowe, apatię, zaburzenia psychiczne (np. nerwice), osłabienie, zawroty głowy, jak również stany lękowe.

Osoby, u których poziom magnezu jest niewystarczający mogą również w większym stopniu odczuwać stres i być bardziej podatne na choroby, gdyż ich odporność jest mniejsza.

Niedobór magnezu może być związany z takimi chorobami jak:

Zapalenie nerek; • Ostra niewydolność nerek; • Nadczynność tarczycy; • Przerzuty nowotworowe; • Przedawkowanie witaminy D; • Nadczynność przytarczyc.

Utrata magnezu w organizmie może mieć związek również z wymiotami.

Aspargin dzięki zawartości pirydoksyny umożliwia transport magnezu w organizmie, a także zwiększa stężenie magnezu i zmniejsza wydalanie magnezu wraz z moczem. Dzięki temu magnezu dłużej utrzymuje się w organizmie.

3. Stosowanie leku Aspargin

Aspargin ma formę tabletek, które należy przyjmować doustnie. Osoby dorosłe mogą przyjmować od 2 do 6 tabletek na dobę. Zazwyczaj przyjmuje się aspargin 2 – 3 razy na dobę po 1 – 2 tabletce. Zaleca się stosowanie przez co najmniej 2 tygodnie. Lek wydaje się po konsultacji z lekarzem.

Stosowanie leku aspargin zaleca się przy zdiagnozowanej nadpobudliwości serca, przy chorobie wieńcowej, a także w trakcie rekonwalescencji po zawale serca.

4. Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do przyjmowania leku Aspargin są:

Zakażenie dróg moczowych; • Niewydolność nerek; • Niedociśnienie tętnicze w stopniu znacznym; • Blok przedsionkowo-komorowy.

Przyjmowanie asparginu w okresie ciąży i podczas karmienia piersią należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Nie stosuje się bowiem żadnych leku w tym okresie bez wiedzy lekarza.

5. Skutki uboczne

Aspragin może powodować takie skutki uboczne jak nudności, biegunka, bezsenność, zaczerwienienie skóry, osłabienie mięśniowe, zaburzenia w pracy przedsionkowo-komorowej.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza