Aspargin – charakterystyka, stosowanie, przeciwwskazania, skutki uboczne
Aspargin to lek wspomagający pracę układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego. Aspargin zawiera magnez i potas, co pomaga w myśleniu, koncentracji oraz wspomaga pracę układu nerwowego. Czy są przeciwwskazania do stosowania asparginu? Jakie skutki uboczne może mieć Aspargin?
1. Charakterystyka Asparginu
Aspargin to lek pomagający wspierać pracę układu sercowo-naczyniowego oraz układu nerwowego. Jedna tabletka asparginu zawiera wodoroasparaginian magnezu 0,25g, wodoroasparaginian potasu 0,25g i inne substancje czynne.
Aspargin bierze również udział w przewodzeniu mięśniowo-nerwowym. Dzięki odpowiedniej kompozycji potasu i magnezu aspargin stanowi substancję wspomagającą układy niezbędne do funkcjonowania organizmu. Magnez ma bowiem za zadanie wspomagać organizm do działania, dodawać mu energii, wspomaga pracę mięśnia sercowego, systemu nerwowego i tkanek mięśniowych.
Ponadto, magnez łagodzi problemy ze snem i niweluje zmęczenie. Co więcej, działanie magnezu ma również korzystny wpływ na dotlenienie serca oraz zmniejsza gromadzenie się wapnia na ściankach naczyń krwionośnych. Magnez bierze również czynny udział w budowie kości.
Jeżeli chodzi o potas w organizmie, to także odgrywa bardzo ważną rolę. Potas, zawarty w leku aspargin, wspiera układ nerwowy, układ krwionośny, a także pomaga w przewodzeniu nerwowo-mięśniowym.
2. Niedobór magnezu
Niedobór magnezu w organizmie charakteryzuje się szybszym starzeniem się kości, nadwrażliwością nerwowo-mięśniową.
Przy braku magnezu w organizmie możemy również zaobserwować drżenie mięśniowe, apatię, zaburzenia psychiczne (np. nerwice), osłabienie, zawroty głowy, jak również stany lękowe.
Osoby, u których poziom magnezu jest niewystarczający mogą również w większym stopniu odczuwać stres i być bardziej podatne na choroby, gdyż ich odporność jest mniejsza.
Niedobór magnezu może być związany z takimi chorobami jak:
• Zapalenie nerek; • Ostra niewydolność nerek; • Nadczynność tarczycy; • Przerzuty nowotworowe; • Przedawkowanie witaminy D; • Nadczynność przytarczyc.
Utrata magnezu w organizmie może mieć związek również z wymiotami.
Aspargin dzięki zawartości pirydoksyny umożliwia transport magnezu w organizmie, a także zwiększa stężenie magnezu i zmniejsza wydalanie magnezu wraz z moczem. Dzięki temu magnezu dłużej utrzymuje się w organizmie.
3. Stosowanie leku Aspargin
Aspargin ma formę tabletek, które należy przyjmować doustnie. Osoby dorosłe mogą przyjmować od 2 do 6 tabletek na dobę. Zazwyczaj przyjmuje się aspargin 2 – 3 razy na dobę po 1 – 2 tabletce. Zaleca się stosowanie przez co najmniej 2 tygodnie. Lek wydaje się po konsultacji z lekarzem.
Stosowanie leku aspargin zaleca się przy zdiagnozowanej nadpobudliwości serca, przy chorobie wieńcowej, a także w trakcie rekonwalescencji po zawale serca.
4. Przeciwwskazania
Przeciwwskazaniami do przyjmowania leku Aspargin są:
• Zakażenie dróg moczowych; • Niewydolność nerek; • Niedociśnienie tętnicze w stopniu znacznym; • Blok przedsionkowo-komorowy.
Przyjmowanie asparginu w okresie ciąży i podczas karmienia piersią należy bezwzględnie skonsultować z lekarzem. Nie stosuje się bowiem żadnych leku w tym okresie bez wiedzy lekarza.
5. Skutki uboczne
Aspragin może powodować takie skutki uboczne jak nudności, biegunka, bezsenność, zaczerwienienie skóry, osłabienie mięśniowe, zaburzenia w pracy przedsionkowo-komorowej.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.