Aspiryna ochroni przed udarem mózgu

Popularny lek na ból głowy nie tylko pomoże poradzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością, ale także ochroni przed udarem mózgu. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przedstawili swoje analizy na łamach czasopisma "Lancet". Aspiryna hamuje w erytrocytach związek, który wpływa na ich zlepianie, co prowadzi do powstawania skrzepów. Czy kwas acetylosalicylowy to panaceum na wszystko?

30 tys. Polaków umiera rocznie z powodu udaru

Aspiryna od lat stosowana jest w celu złagodzenia bólu głowy. Ale liczne badania naukowe potwierdzają, że ta mała, biała tabletka, niesie ze sobą wiele innych korzyści zdrowotnych, w tym przede wszystkim chroni przed nowotworami i chorobami układu krążenia.

#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "Lancet" sugerują, że aspiryna potrafi zapobiec udarowi mózgu, a także przydatna jest w leczeniu przemijającego ataku niedokrwiennego (w skrócie z ang. TIA), nazywanego także mini udarem.

Taki atak występuje nagle, objawy utrzymują się krócej niż 24 godziny, po czym zwykle samoistnie ustępuje. W około 80 proc. przypadków napad trwa kilka-kilkanaście minut, ale niekiedy może przedłużyć się do kilku godzin. Epizod choroby polega na tymczasowej przerwie w dopływie tlenu do mózgu, w wyniku czego komórki nerwowe nie pracują prawidłowo.

Oprócz tego, że przemijający atak niedokrwienny jest niebezpieczny dla zdrowia, to może być także oznaką przyszłego udaru.

Jest to niepokojące, ponieważ udar mózgu dotyka rocznie ok. 75 tys. Polaków, z czego ok. 30 tys. umiera. Udar jest także główną przyczyną niesprawności wśród osób po 40. roku życia.

Aby sprawdzić, czy aspiryna podana po wystąpieniu przemijającego ataku niedokrwiennego zmniejsza ryzyko ciężkiego udaru, naukowcy przeanalizowali karty ok. 16 tys. pacjentów już uczestniczących w dwunastu badaniach, których celem była ocena skuteczności kwasu acetylosalicylowego.

Ryzyko ciężkiego udaru jest największe zaraz po wystąpieniu TIA i utrzymuje się przez kilka dni. Analizy badaczy wykazały, że aspiryna potrafi zmniejszyć prawdopodobieństwa kolejnej fali choroby o 70-80 proc. 

- Wyniki naszych analiz potwierdzają skuteczność pilnego leczenia po przemijającym ataku niedokrwiennym i udowadniają, że aspiryna jest jego najważniejszym elementem – mówi autor badań prof. Peter Rothweel, dodając:

- Natychmiastowe włączenie aspiryny do leczenia może znacznie zmniejszyć ryzyko ciężkiego udaru. Odkrycie to powinno skłonić lekarzy do natychmiastowego podawania aspiryny zaraz po napadzie TIA, zamiast czekać na ocenę specjalisty i wyniki badań.

Poprzednie badania nad kwasem acetylosalicylowym wykazały, że może być on pomocny w leczeniu nowotworów skóry, piersi oraz jelita grubego. Ponadto potwierdzony został fakt, że aspiryna chroni przed zawałem serca. Popularny lek na ból głowy warto mieć w swojej apteczce.

Kornelia Ramusiewicz, ponad rok temu

Leki

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Leki i suplementy
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Leki i suplementy
Leki i suplementy

Latopic na AZS

Latopic na AZS

Preparat Latopic łagodzi objawy atopowego zapalenia skóry oraz alergii pokarmowej.

Leki i suplementy

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

Leki generyczne: czym są i dlaczego kupimy je taniej?

, nabyć jego tańszy odpowiednik. Farmaceuci mają zresztą obowiązek nam o tym powiedzieć. Niższa cena zwykle jest kusząca, zwłaszcza jeżeli niezbędne leki (...) są stosunkowo kosztowne lub jest ich dużo. Czy warto się zdecydować na zamiennik? Czym...

Leki i suplementy

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Trzy popularne produkty lecznicze wycofane z aptek

Kolejne serie produktów leczniczych wycofane ze sprzedaży Wśród wycofanych przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny produktów medycznych znalazły się: popularne krople do oczu dla alergików, czopki dla dzieci ułatwiające wypróżnianie się oraz Ciechociński...

Leki i suplementy

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

Co warto wiedzieć o suplementach diety?

to nie leki Przede wszystkim należy pamiętać, że mimo iż wiele suplementów możemy kupić w aptece, formalnie nie są one lekami. Tak mogą być nazwane (...) kontroli, jak leki. Suplementy...

Leki i suplementy

Wpływ leków na płodność człowieka

Wpływ leków na płodność człowieka

Leki obniżające płodność Czy wiesz, że niektóre leki stosowane w terapii chorób przewlekłych mogą wywierać negatywny wpływ na płodność? U kobiet (...) farmaceutyki substancjami pozbawionymi tego typu działań niepożądanych....

Leki i suplementy

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

Zażywasz paracetamol? Musisz to wiedzieć

złożonych, zwłaszcza w tych przeznaczonych do leczenia objawów przeziębienia i grypy. Sięgając jednocześnie po różne leki z tej grupy, licząc

Leki i suplementy

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO)

Czy pacjenci mogą sobie poradzić? (WIDEO) Odtwórz wideo

Ból, jaki towarzyszy pacjentowi po operacji należy jak najszybciej zwalczyć. Nie jest to przyjemne uczucie, a uszkodzone tkanki lub narządy mogą także wpływać negatywnie na psychikę, co znacznie pogarsza komfort życia. Objawia się to zwykle złym samopoczuciem,...