Trwa ładowanie...

Aspiryna ochroni przed udarem mózgu

Aspiryna ochroni przed udarem mózgu
Aspiryna ochroni przed udarem mózgu (Udar mózgu / 123RF)

Popularny lek na ból głowy nie tylko pomoże poradzić sobie z tą uciążliwą dolegliwością, ale także ochroni przed udarem mózgu. Do takich wniosków doszli naukowcy, którzy przedstawili swoje analizy na łamach czasopisma "Lancet". Aspiryna hamuje w erytrocytach związek, który wpływa na ich zlepianie, co prowadzi do powstawania skrzepów. Czy kwas acetylosalicylowy to panaceum na wszystko?

1. 30 tys. Polaków umiera rocznie z powodu udaru

Aspiryna od lat stosowana jest w celu złagodzenia bólu głowy. Ale liczne badania naukowe potwierdzają, że ta mała, biała tabletka, niesie ze sobą wiele innych korzyści zdrowotnych, w tym przede wszystkim chroni przed nowotworami i chorobami układu krążenia.

Najnowsze badania opublikowane w czasopiśmie "Lancet" sugerują, że aspiryna potrafi zapobiec udarowi mózgu, a także przydatna jest w leczeniu przemijającego ataku niedokrwiennego (w skrócie z ang. TIA), nazywanego także mini udarem.

Taki atak występuje nagle, objawy utrzymują się krócej niż 24 godziny, po czym zwykle samoistnie ustępuje. W około 80 proc. przypadków napad trwa kilka-kilkanaście minut, ale niekiedy może przedłużyć się do kilku godzin. Epizod choroby polega na tymczasowej przerwie w dopływie tlenu do mózgu, w wyniku czego komórki nerwowe nie pracują prawidłowo.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Oprócz tego, że przemijający atak niedokrwienny jest niebezpieczny dla zdrowia, to może być także oznaką przyszłego udaru.

Jest to niepokojące, ponieważ udar mózgu dotyka rocznie ok. 75 tys. Polaków, z czego ok. 30 tys. umiera. Udar jest także główną przyczyną niesprawności wśród osób po 40. roku życia.

Aby sprawdzić, czy aspiryna podana po wystąpieniu przemijającego ataku niedokrwiennego zmniejsza ryzyko ciężkiego udaru, naukowcy przeanalizowali karty ok. 16 tys. pacjentów już uczestniczących w dwunastu badaniach, których celem była ocena skuteczności kwasu acetylosalicylowego.

Ryzyko ciężkiego udaru jest największe zaraz po wystąpieniu TIA i utrzymuje się przez kilka dni. Analizy badaczy wykazały, że aspiryna potrafi zmniejszyć prawdopodobieństwa kolejnej fali choroby o 70-80 proc. 

- Wyniki naszych analiz potwierdzają skuteczność pilnego leczenia po przemijającym ataku niedokrwiennym i udowadniają, że aspiryna jest jego najważniejszym elementem – mówi autor badań prof. Peter Rothweel, dodając:

- Natychmiastowe włączenie aspiryny do leczenia może znacznie zmniejszyć ryzyko ciężkiego udaru. Odkrycie to powinno skłonić lekarzy do natychmiastowego podawania aspiryny zaraz po napadzie TIA, zamiast czekać na ocenę specjalisty i wyniki badań.

Poprzednie badania nad kwasem acetylosalicylowym wykazały, że może być on pomocny w leczeniu nowotworów skóry, piersi oraz jelita grubego. Ponadto potwierdzony został fakt, że aspiryna chroni przed zawałem serca. Popularny lek na ból głowy warto mieć w swojej apteczce.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze