Trwa ładowanie...

Astma a alkohol

Astmę może zaostrzyć wypicie nawet jednej szklanki piwa, whisky lub lampki wina. Również opary alkoholowe mogą być ich przyczyną.

spis treści

1. Rodzaje alkoholu wpływajace na zaostrzenie astmy

  • Wino - zaobserwowano, że napady astmy najczęściej występują po wypiciu wina. Po czerwonym częściej niż po białym.
  • Szampan - kolejnym w kolejności alkoholem, który nie służy astmatykom. Jednak pogorszenie choroby po szampanie zaobserwowano u mniejszej liczby osób niż po winie.
  • Piwo – wywołuje napady astmy u około 10% chorych. To mniej niż w przypadku szampana czy wina.
  • Inne alkohole – porto, sherry, whisky, brandy, wódka – zaostrzają objawy astmy u niewielkiej liczby osób. Najmniej dolegliwości astmatycznych powoduje wódka.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

2. Napady astmy a alkohol

Chorzy na astmę przed wypiciem alkoholu mogą brać dawkę wziewnych beta-mimetyków. Osoby z nasilonymi objawami oraz osoby starsze cierpiące na astmę uważają, że szklaneczka brandy lub whisky zmniejsza dolegliwości chorobowe. Za wywoływanie napadów astmy odpowiedzialne są sulfity, fermentacja, zahamowanie wzrostu drobnoustrojów i utlenianie wina. Organizm astmatyków często nie toleruje sulfitów, dwutlenku siarki, histaminy i innych składników wina. Przyczyną nasilania astmy może być zaostrzanie choroby w niektórych okresach, jej niestabilny przebieg. Ale też uczulenie na pyłki (czerwone wino) i palenie papierosów.

3. Uczulenie na alkohol

Czynniki wywołujące napady astmy podczas spożywania napojów alkoholowych mogą być bardzo różne. W przypadku astmy wywoływanej przez alkohol reakcja może wystąpić już po piętnastu minutach. Napady mogą mieć bardzo burzliwy przebieg. Mogą być sprowokowane nawet minimalną ilością alkoholu. Co gorsza mogą doprowadzić do śmierci. Osoby chore na astmę biorące udział w produkcji alkoholu są narażone na zaostrzenie objawów choroby. Ten rodzaj astmy nazywa się astmą zawodową. Atak astmy wywołany przez alkohol można poskromić zażywając leki.

Alkohol jest istotnym czynnikiem mogącym wywołać reakcje uczuleniowe i astmatyczne. Jednak największy problem dotyczy osób, u których astma jest ewidentnie wywoływana napojami alkoholowymi. Najrzadziej reakcje uczuleniowe wywołuje czysty alkohol.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza