Astma sercowa
Astma sercowa, nazywana inaczej dychawicą sercową lub napadową dusznością nocną to rodzaj nieprawidłowości funkcjonowania układu krwionośnego objawiających się w formie napadów duszności, które mogą się pojawiać w czasie snu (w pozycji leżącej) i po wysiłku fizycznym. Objawy astmy sercowej występują w wyniku silnych stresów psychoemocjonalnych oraz błędów żywieniowych. Przyczyną dychawicy sercowej są wady zastawkowe lewego ujścia żylnego oraz niewydolność lewej komory serca.
1. Przyczyny i objawy astmy sercowej
Dychawica sercowa jest konsekwencją takich dolegliwości, jak: przewlekłe zapalenie mięśnia sercowego, niedomykalność zastawek tętnicy głównej. Takie schorzenia prowadzą do niewydolności lewej komory serca oraz przekrwienia płuc. Zwiększa się przepływ krwi od płuc do serca, a pojemność życiowa płuc się zmniejsza o 25-30%. Mięśnie płuc potrzebują w takiej sytuacji większego wysiłku.
Atak duszności ustępuje najczęściej po zmianie pozycji z poziomej na pionową (po ponad 30 minutach). Inaczej jest w przypadku duszności, które są objawem przewlekłej niewydolności serca. Przebiegają ze zmniejszeniem częstości oddechów, które zmieniają się po innemu ułożeniu ciała. Duszności w astmie sercowej pojawiają się w postaci wdechów i wydechów. Aby przetrwać napad bólu, osoby z taką dolegliwością powinny zachować spokój psychiczny. Jest to podstawowy warunek polepszenia samopoczucia.
Objawy astmy sercowej to m.in.: uczucie omdlenia i braku powietrza, nagłe poty, świszczący kaszel oraz „ciężar” pod mostkiem. W wyniku takich symptomów, chory budzi się w nocy i siada na łóżko, ponieważ brakuje mu powietrza. Po chwili atak duszności mija, a chory zasypia.
2. Rodzaje astmy sercowej
Można wyróżnić cztery rodzaje zaburzeń oddechowych:
- dychawica sercowa wraz ze zmianą skurczową biernie przekrwionych oskrzeli;
- dychawica sercowa atopowa u osób z bakteryjnym zapaleniem oskrzeli;
- astma metaboliczna, pojawiająca się w wyniku kwasicy po niektórych chorobach;
- dychawica sercowa wynikająca ze silnych stresów.
W niektórych przypadkach dychawica sercowa przekształca się w ostry obrzęk płuc, który wymaga natychmiastowego, intensywnego leczenia.
Leczenie astmy sercowej polega na przyjmowaniu środków nasercowych oraz dostarczaniu tlenu. W dychawicy sercowej obok leków syntetycznych, stosuje się zioła jako leki pomocnicze, takie jak: srebrnik, krwawnik, nawłoć pospolita, żarnowiec miotlasty, korzenie kozłka lekarskiego. Aby zapobiec dychawicy sercowej, należy ograniczyć podaż soli w diecie, zrezygnować z palenia tytoniu i picia alkoholu.
Postępowanie w czasie napadu duszności w astmie sercowej polega przede wszystkim na zapewnieniu choremu wygodnej pozycji siedzącej, dostępu do świeżego powietrza, a także dostarczeniu czystego tlenu. Jeżeli duszność, potliwość i ciężki oddech przybiera na sile i nie ustępuje należy bezzwłocznie udać się z chorym do lekarza.
Nie każdy atak bólu w okolicach klatki piersiowej sygnalizuje atak serca. Niestety, niektóre bóle w tym miejscu, jak w przypadku dychawicy sercowej, mogą być początkiem poważniejszych chorób. Nie można ich lekceważyć.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.