Augmentin – skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Augmentin jest antybiotykiem o szerokim spektrum działania. Zawiera amoksycylinę i kwas klawulanowy. Preparat jest wskazany do stosowania u dorosłych i dzieci w leczeniu wielu zakażeń wywołanych przez bakterie wrażliwe na substancje czynne. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do terapii? Co warto wiedzieć o dawkowaniu i możliwych skutkach ubocznych?
1. Co to jest Augmentin?
Augmentin jest antybiotykiem, który zawiera amoksycylinę i kwas klawulanowy. Amoksycylina to półsyntetyczna penicylina o szerokim spektrum działania przeciwbakteryjnego. Ze względu na strukturę chemiczną jest zaliczana do antybiotyków beta-laktamowych.
Drugi działający składnik, kwas klawulanowy, hamuje aktywność enzymów bakteryjnych powodujących rozkład amoksycyliny. Sam nie wykazuje znaczącego klinicznie działania przeciwbakteryjnego.
2. Skład antybiotyku Augmentin
Lek jest wydawany na receptę. Można go kupić w różnych postaciach i dawkach. To na przykład:
- tabletki powlekane 875 mg+125 mg,
- tabletki powlekane 500 mg+125 mg,
- tabletki powlekane 250 mg+125 mg,
- proszek do sporządzania zawiesiny doustnej (400 mg+57 mg)/5 ml.
Jedna tabletka powlekana Augmentin zawiera:
- 250 mg lub 500 mg lub 875 mg amoksycyliny w postaci amoksycyliny trójwodnej,
- 125 mg kwasu klawulanowego w postaci klawulanianu potasu.
Pozostałe składniki to: magnezu stearynian, karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, tytanu dwutlenek (E171), hypromeloza, makrogol (4000, 6000), dimetykon (olej silikonowy).
Jeden ml zawiesiny doustnej Augmentin zawiera:
- 80 mg amoksycyliny w postaci amoksycyliny trójwodnej,
- 11,4 mg kwasu klawulanowego w postaci klawulanianu potasu.
Pozostałe składniki to: krospowidon, krzemu dwutlenek, karmeloza sodowa, guma ksantan, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, sodu benzoesan, aspartam (E951), aromat truskawkowy (zawierający maltodekstrynę).
3. Wskazania do stosowania Augmentinu
Augmentin stosuje się u dzieci i dzieci, u których występują zakażenia drobnoustrojami wrażliwymi na amoksycylinę. Wskazaniem są:
- ostre bakteryjne zapalenie zatok,
- zakażenia ucha środkowego,
- zapalenie pęcherza moczowego,
- zakażenia dróg moczowych,
- odmiedniczkowe zapalenie nerek,
- zakażenia skóry i tkanek miękkich, w tym zakażenia stomatologiczne,
- zakażenia dróg oddechowych,
- zakażenia kości i stawów. Większe dawki leku Augmentin włącza się także w terapii takich chorób jak:
- ostre zapalenie ucha środkowego,
- stan zaostrzenia przewlekłego zapalenia oskrzeli,
- zakażenia skóry i tkanek miękkich, zwłaszcza zapalenie tkanki łącznej,
- zakażenia kości i stawów, zwłaszcza zapalenie kości i szpiku,
- pozaszpitalne zapalenie płuc.
4. Dawkowanie antybiotyku Augmentin
Dawkowanie antybiotyku Augmentin zależy zarówno od wieku i masy ciała pacjenta, jak i nasilenia zakażenia. Czas leczenia zależy od rodzaju choroby, nie powinno się jednak zażywać leku dłużej niż 2 tygodnie.
Przyjmuje się, że w przypadku osób dorosłych i dzieci o wadze minimum 40 kg zalecana dawka Augmentin to 1 tabletka (500 mg + 125 mg) 3 razy dziennie lub 1 tabletka (875 mg + 125 mg) 2 razy dziennie.
Dawkowanie Augmentin u dzieci oblicza się na podstawie wagi. Zazwyczaj lek stosuje się:
- w dawce dobowej od (20 mg + 5 mg)/kg masy ciała do (60 mg + 15 mg)/kg masy ciała podawany w 3 dawkach podzielonych,
- w dawce dobowej od (25 mg + 3,6 mg)/kg masy ciał do (45 mg + 6,4 mg)/kg masy ciała podawany w 2 dawkach podzielonych.
U dzieci poniżej 6. roku życia lub o masie ciała, która nie przekracza 25 kg należy stosować wyłącznie zawiesinę doustną, choć lekarz może zadecydować o włączeniu tabletek.
5. Przeciwwskazania i skutki uboczne
Augmentin nie może być stosowany, gdy występuje nadwrażliwość na substancje czynne (amoksycylinę i kwas klawulanowy) lub pozostałe składniki preparatu bądź nadwrażliwość na inne penicyliny. Przeciwwskazaniem jest także:
- żółtaczka lub zaburzenia czynności wątroby będące skutkiem stosowana amoksycyliny lub kwasu klawulanowego,
- ciężka natychmiastowa reakcja nadwrażliwości (anafilaksja) na inny lek β-laktamowy,
- karmienie piersią, ponieważ substancja czynna przenika do pokarmu kobiecego. Wpływ na dziecko nie jest do końca poznany, jednak obserwuje się biegunki i zakażenie grzybicze błon śluzowych. Istnieje także ryzyko, że wystąpi uwrażliwienie na składniki leku.
W ciąży stosowanie Augmentin dopuszcza się wyłącznie wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Ponieważ amoksycylina przenika przez barierę łożyskową, u ciężarnych zaleca się rozważenie inny lek.
Augmentin, jak każdy lek, może wywoływać działania niepożądane. Może pojawić się biegunka, wymioty, nudności, kandydoza skóry i błon śluzowych. Rzadziej występuje wysypka, pokrzywka, świąd, niestrawność, zawroty i bóle głowy.
W przypadku pojawienia się reakcji skórnej na lek należy go niezwłocznie odstawić. Ten lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.