Autyzm wczesnodziecięcy - objawy, rodzaje
Autyzm wczesnodziecięcy pojawia się u dzieci do trzydziestego miesiąca życia. To w tym wieku pojawiają się pierwsze objawy autyzmu. Wcześnie zdiagnozowana choroba pozwala na wprowadzenie skutecznej terapii. Niestety, najczęściej rozpoznanie autyzmu następuje dopiero między czwartym a szóstym rokiem życia, kiedy to dziecko trafia do przedszkola lub szkoły. Terapia autystyczna w tym wieku nie będzie już tak skuteczna. Autyzm wczesnodziecięcy jest często występującym zaburzeniem w rozwoju dziecka.
1. Objawy autyzmu wczesnodziecięcego
Autyzm to choroba powodująca zaburzenia w rozwoju, która ujawnia się w ciągu trzech pierwszych lat życia. Autyzm wczesnodziecięcy jest częstym schorzeniem. Niestety, zdarza się, że lekarze nie rozpoznają pierwszych objawów choroby. Poza tym rodzice, którzy są codziennymi obserwatorami swoich dzieci, również nie umieją rozpoznać nieprawidłowości rozwojowych u swoich pociech. Wynika to ze zbyt małej wiedzy o tym, czym jest autyzm wczesnodziecięcy. Rozpoznany autyzm u niemowlaka może być skutecznie leczony.
Autyzm u dzieci nie wywołuje jasnych i od razu rozpoznawalnych dolegliwości.
Dzieci autystyczne są trochę osamotnione i wyobcowane ze społeczeństwa. Nie chcą i nie umieją nawiązywać kontaktu z innymi, unikają przytulania i kontaktu wzrokowego. Objawy autyzmuto brak zachowań antycypacyjnych i brak gotowości do prowadzenia dialogu tonicznego. Zachowania antycypacyjne to inaczej zachowanie uprzedzające. W praktyce oznacza to tyle, że dzieci autystyczne nie wyciągają rąk w kierunku osoby, która chce wziąć je na ręce. Brak dialogu tonicznego charakteryzuje się niedopasowaniem ciała dziecka do ciała osoby, która je nosi na rękach.
Autyzm wczesnodziecięcy wywołuje też inne objawy. Dzieci autystyczne mogą nie mówić lub też powtarzać końcówki zdań wypowiedzianych przez inne osoby. Objawy autyzmu to nieumiejętność naśladowania, brak wspólnej koncentracji, nieprawidłowości w zachowaniach ruchowych, w percepcji, problemy ze snem, nieumiejętność koncentracji na jednej rzeczy. Autyzm powoduje, że dzieci nie mają poczucia humoru, często wybuchają gniewem i agresją.
2. Rodzaje autyzmu wczesnodziecięcego
Istnieją różne rodzaje autyzmu. Autyzm wczesnodziecięcy ma trzy postacie. Pierwszy typ powoduje, że objawy autyzmu ujawniają się bardzo wcześnie (po piątym miesiącu życia). Autyzm u dzieci drugiego rodzaju jest odpowiedzialny za regres w rozwoju dziecka w ciągu trzech pierwszych lat życia (np. zaburzenia mowy). Ostatni rodzaj zaburzeń ma podstępny charakter i jest trudny do zdiagnozowania.
Jeśli zauważysz jakieś dziwne zachowania niemowlaka, np. brak reakcji na głos mamy czy jej obecność, unikanie kontaktu wzrokowego, niechęć do przebywania z innymi, także z bliskimi, powinnaś bacznie obserwować dziecko i zgłosić swoje uwagi lekarzowi. Dziecko autystyczne może być czasami autoagresywne, unikać bliskości, czułości i wykazywać tendencję do samotnictwa. Ma ono swój własny świat, do którego trudno dotrzeć. Autyzm wczesnodziecięcy to poważna choroba, dlatego jej wczesne rozpoznanie jest niezmierne ważne w celu podjęcia leczenia.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.