Azitrox – skład leku, działanie, wskazania i skutki uboczne
Azitrox to antybiotyk, który zawiera azytromycynę. Stosuje się go w leczeniu infekcji bakteryjnych górnych i dolnych dróg oddechowych, ale i zakażeń skóry oraz tkanek miękkich. Jakie są wskazania do stosowania Azitroxu i zalecane dawki?
1. Co to jest Azitrox i do czego jest stosowany?
Azitrox to dostępny na receptę lek stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jest antybiotykiem makrolidowym, którego substancją czynną jest azytromycyna, półsyntetyczna pochodna erytromycyny.
Lek Azitrox ma postać tabletek powlekanych (500 mg) i proszku do sporządzenia zawiesiny doustnej (200 mg/5 ml). Posiada zamienniki.
Inne preparaty na rynku polskim zawierające azytromycynę to:
- Sumamed (kapsułki twarde), Sumamed (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej), Sumamed (tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej), Sumamed (tabletki powlekane), Sumamed forte (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej),
- AzitroLEK (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej), AzitroLEK (tabletki powlekane), AzitroLEK 250 (tabletki powlekane), AzitroLEK 500 (tabletki powlekane),
- Azycyna (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej), Azycyna (tabletki powlekane),
- Azibiot (tabletki powlekane),
- Azimycin (tabletki powlekane),
- Azithromycin Aurovitas (tabletki powlekane),
- Azithromycin Genoptim (tabletki powlekane),
- Azithromycin Krka (tabletki powlekane)
- Azyter (krople do oczu, roztwór),
- Bactrazol (tabletki powlekane),
- Macromax (tabletki powlekane),
- Nobaxin (tabletki powlekane).
2. Co zawiera i jak działa Azitrox 500 – tabletki powlekane?
Azytromycyna, substancja czynna leku Azitrox, jest zaliczana do substancji o działaniu bakteriostatycznym o szerokim spektrum działania (jedynie w pewnych warunkach działa także bakteriobójczo).
Mechanizm jej działania polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych przez zablokowanie rybosomów. To uniemożliwia wzrost i namnażanie się patogenów. Ponieważ azytromycyna cechuje się długim okresem półtrwania oraz dużym stężeniem w zakażonych tkankach, leczenie nią trwa od 1 do 5 dni.
3. Wskazania do stosowania Azitrox 500
Azitrox 500 znajduje zastosowanie w leczeniu zakażeń wywołanych przez patogeny wrażliwe na azytromycynę.
Wskazaniem do jego wdrożenia jest:
- ostre zapalenie ucha środkowego,
- zakażenie górnych dróg oddechowych, np. zapalenie zatok, zapalenie gardła lub migdałków,
- zakażenie dolnych dróg oddechowych, np. zapalenie oskrzeli, zaostrzenie przewlekłego zapalenia oskrzeli, lekkie i umiarkowanie ciężkie zapalenie płuc, śródmiąższowe zapalenie płuc,
- zakażenie skóry i tkanek miękkich, np. trądzik pospolity o umiarkowanym nasileniu u dorosłych, róża, liszajec, wtórne ropne zapalenie skóry, wczesne stadium boreliozy (rumień wędrujący),
- choroba przenoszona drogą płciową, np. niepowikłane zakażenia cewki moczowej i szyjki macicy wywołane przez Chlamydia trachomatis.
Stosowanie i dawkowanie Azitrox
Jeśli chodzi o dawkowanie leku Azitrox, jest ono ustalane indywidualnie w zależności wskazania i nasilenia zakażenia oraz wrażliwości drobnoustrojów, ale i stanu czy wagi pacjenta. Należy pamiętać, że lek Azitrox w postaci tabletek powlekanych stosuje się tylko u dzieci o masie ciała powyżej 45 kg.
U dzieci ważących mniej niż 45 kg należy stosować azytromycynę w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.
4. Azitrox – skutki uboczne i przeciwwskazania
Azitrox 500 jest lekiem, którego nie można stosować u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, erytromycynę lub inne antybiotyki makrolidowe lub ketolidowe.
Leku, jak wspomniano, nie można wykorzystywać u dzieci, które ważą mniej niż 45 kilogramów. Stosowanie preparatu w ciąży jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie karmienia piersią. Wiadomo jednak, że azytromycyna przenika do pokarmu kobiecego.
Ze stosowaniem leku Azitrox 500 wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:
- ból głowy,
- nudności, wymioty, biegunka, bóle brzucha,
- reakcje nadwrażliwości, takie jak wysypka, świąd, nadwrażliwość na światło, pokrzywka, wykwity skórne, suchość skóry, nadmierna potliwość, ale również obrzęk naczynioruchowy, ale również reakcje anafilaktyczne i wstrząs anafilaktyczny,
- zmniejszenie liczby limfocytów, zwiększenie liczby eozynofili, bazofili, monocytów, neutrofilów, zmniejszenie stężenia wodorowęglanów we krwi.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.