Trwa ładowanie...

Azitrox – skład leku, działanie, wskazania i skutki uboczne

Avatar placeholder
20.10.2023 14:48
Azitrox zastosowanie w leczeniu zakażeń wywołanych przez patogeny wrażliwe na azytromycynę
Azitrox zastosowanie w leczeniu zakażeń wywołanych przez patogeny wrażliwe na azytromycynę (Adobe Stock)

Azitrox to antybiotyk, który zawiera azytromycynę. Stosuje się go w leczeniu infekcji bakteryjnych górnych i dolnych dróg oddechowych, ale i zakażeń skóry oraz tkanek miękkich. Jakie są wskazania do stosowania Azitroxu i zalecane dawki?

spis treści

1. Co to jest Azitrox i do czego jest stosowany?

Azitrox to dostępny na receptę lek stosowany w leczeniu zakażeń bakteryjnych. Jest antybiotykiem makrolidowym, którego substancją czynną jest azytromycyna, półsyntetyczna pochodna erytromycyny.

Lek Azitrox ma postać tabletek powlekanych (500 mg) i proszku do sporządzenia zawiesiny doustnej (200 mg/5 ml). Posiada zamienniki.

Zobacz film: "Czosnek - naturalny antybiotyk. Zobacz, jak go stosować, by był skuteczny"

Inne preparaty na rynku polskim zawierające azytromycynę to:

  • Sumamed (kapsułki twarde), Sumamed (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej), Sumamed (tabletki do sporządzania zawiesiny doustnej), Sumamed (tabletki powlekane), Sumamed forte (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej),
  • AzitroLEK (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej), AzitroLEK (tabletki powlekane), AzitroLEK 250 (tabletki powlekane), AzitroLEK 500 (tabletki powlekane),
  • Azycyna (granulat do sporządzania zawiesiny doustnej), Azycyna (tabletki powlekane),
  • Azibiot (tabletki powlekane),
  • Azimycin (tabletki powlekane),
  • Azithromycin Aurovitas (tabletki powlekane),
  • Azithromycin Genoptim (tabletki powlekane),
  • Azithromycin Krka (tabletki powlekane)
  • Azyter (krople do oczu, roztwór),
  • Bactrazol (tabletki powlekane),
  • Macromax (tabletki powlekane),
  • Nobaxin (tabletki powlekane).

2. Co zawiera i jak działa Azitrox 500 – tabletki powlekane?

Azytromycyna, substancja czynna leku Azitrox, jest zaliczana do substancji o działaniu bakteriostatycznym o szerokim spektrum działania (jedynie w pewnych warunkach działa także bakteriobójczo).

Mechanizm jej działania polega na hamowaniu syntezy białek bakteryjnych przez zablokowanie rybosomów. To uniemożliwia wzrost i namnażanie się patogenów. Ponieważ azytromycyna cechuje się długim okresem półtrwania oraz dużym stężeniem w zakażonych tkankach, leczenie nią trwa od 1 do 5 dni.

3. Wskazania do stosowania Azitrox 500

Azitrox 500 znajduje zastosowanie w leczeniu zakażeń wywołanych przez patogeny wrażliwe na azytromycynę.

Wskazaniem do jego wdrożenia jest:

Stosowanie i dawkowanie Azitrox

Jeśli chodzi o dawkowanie leku Azitrox, jest ono ustalane indywidualnie w zależności wskazania i nasilenia zakażenia oraz wrażliwości drobnoustrojów, ale i stanu czy wagi pacjenta. Należy pamiętać, że lek Azitrox w postaci tabletek powlekanych stosuje się tylko u dzieci o masie ciała powyżej 45 kg.

U dzieci ważących mniej niż 45 kg należy stosować azytromycynę w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej.

4. Azitrox – skutki uboczne i przeciwwskazania

Azitrox 500 jest lekiem, którego nie można stosować u wszystkich pacjentów, nawet jeśli istnieją wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu, erytromycynę lub inne antybiotyki makrolidowe lub ketolidowe.

Leku, jak wspomniano, nie można wykorzystywać u dzieci, które ważą mniej niż 45 kilogramów. Stosowanie preparatu w ciąży jest możliwe wyłącznie w sytuacji, gdy lekarz uzna to za absolutnie konieczne. Nie ma danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania preparatu w okresie karmienia piersią. Wiadomo jednak, że azytromycyna przenika do pokarmu kobiecego.

Ze stosowaniem leku Azitrox 500 wiąże się ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwuje się takie skutki uboczne jak:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze