Azulan – stosowanie, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Azulan to preparat zawierający etanolowy wyciąg z kwiatu rumianku. Działa leczniczo: przeciwzapalnie i rozkurczająco na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Jest stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie w leczeniu stanów zapalnych jamy ustnej, przewodu pokarmowego oraz skóry. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do jego używania?
1. Co to jest Azulan?
Azulan to roślinny produkt leczniczy stosowany w stanach zapalnych jamy ustnej, przewodu pokarmowego oraz skóry. Preparat ma postać płynu, który po odpowiednim rozcieńczeniu jest przeznaczony zarówno do stosowania zewnętrznego jak i wewnętrznego.
Jeden mililitr preparatu Azulan zawiera wyciąg płynny z Matricaria recutita L. (Chamomilla recutita (L.) (Rauschert), flos (kwiat rumianku) (1:2) oraz ekstrahent - Eetanol 70% (v/v). Nie ma w nim żadnych substancji pomocniczych.
Rumianek pospolity (łac. Matricaria recutita) to pospolite jednoroczne zioło o charakterystycznym wyglądzie i zapachu. Występuje dziko na polach, łąkach oraz przydrożach. Jego łodyga osiąga zwykle od 15 do 60 cm, a średnica koszyczków kwiatowych od 1,5 do 2,5 cm. Płatki rumianku, które otaczają żółte serce kwiatu, są białe.
2. Azulan – działanie i wskazania
Azulan stosuje się go zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie, co ma związek z jego właściwościami. Substancje zawarte w wyciągu z rumianku wykazują działanie:
- przeciwzapalne, związane z hamowaniem uwalniania mediatorów stanu zapalnego,
- rozkurczowe na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego,
- przeciwbakteryjne.
Zewnętrznie Azulan wykorzystuje się w stanach zapalnych skóry i błon śluzowych, między innymi do płukania jamy ustnej i gardła (wskazaniem są stany zapalne jamy ustnej, dziąseł czy gardła).
Wewnętrznie Azulan stosuje się w stanach skurczowych przewodu pokarmowego. Wykorzystuje się go jako środek rozkurczający, wiatropędny i przeciwzapalny. Wskazaniem są stany zapalne przewodu pokarmowego.
3. Stosowanie Azulanu
Azulan należy stosować według zaleceń lekarza lub farmaceuty lub tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta. Zewnętrznie, czyli na skórę lub śluzówkę jamy ustnej i gardła, Azulan stosuje się po rozcieńczeniu. By uzyskać pożądany roztwór wodny do płukania i okładów, należy 10 ml preparatu wymieszać z przegotowaną i ostudzoną wodą (nie należy przekraczać 125 ml płynu). Płyn należy odmierzać za pomocą miarki dołączonej do opakowania.
Wewnętrznie, czyli doustnie, należy przyjmować 3–4 razy na dobę 5 ml preparatu rozprowadzonego w niewielkiej ilości płynu, najlepiej przegotowanej i ostudzonej wody.
4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności
Niestety, nawet jeżeli istnieją wskazania do stosowania preparatu, nie zawsze można go stosować.
Azulanu nie należy stosować:
- u dzieci i młodzieży do lat 12 (ze względu na zawartość etanolu),
- gdy stwierdzono nadwrażliwość (uczulenie) na substancję czynną leku, to jest kwiat rumianku,
- gdy stwierdzono nadwrażliwość (uczulenie) na lub inne rośliny z rodziny astrowatych/złożonych (Asteraceae/ Compositae),
- w ciąży i w okresie karmienia piersią (z uwagi na zawartość etanolu w preparacie oraz brak badań klinicznych przeprowadzanych pod katem bezpieczeństwa produktu u kobiet w okresie ciąży i karmienia piersią).
Stosując Azulan należy zachować środki ostrożności. O czym pamiętać? Jeżeli:
- po tygodniu stosowania preparatu nie nastąpiła poprawa lub doszło do pogorszenia stanu zdrowia, należy zwrócić się do lekarza,
- przed rozpoczęciem stosowania preparatu należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich stosowanych lekach (w niedalekiej przeszłości i przyszłości oraz obecnie),
- przed rozpoczęciem stosowania preparatu należy poinformować lekarza lub farmaceutę o chorobach oraz innych okolicznościach zdrowotnych, ponieważ niektóre mogą stanowić przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu. Ze względu na zawartość etanolu trzeba zachować ostrożność na przykład w przypadku osób uzależnionych od alkoholu, zmagających się z chorobami wątroby lub chorych na padaczkę,
- pacjentka przypuszcza, że może być w ciąży lub planuje mieć dziecko, przed zastosowaniem leku powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty.
Trzeba także pamiętać, że Azulan - ze względu na zawartość etanolu (pojedyncza dawka preparatu zawiera 2,9 g etanolu) - może zaburzać sprawność psychoruchową, a także upośledzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń oraz maszyn.
Nie zaleca się tego rodzaju aktywności przez co najmniej 30 minut po zastosowaniu preparatu. Azulan, jak każdy lek, może powodować działania niepożądane. Mogą pojawić się skutki uboczne ze strony:
- skóry i tkanki podskórnej: wysypka, pokrzywka, świąd skóry, rumień, obrzęk, zwiększona, a także wrażliwość na promieniowanie słoneczne,
- układu immunologicznego: szok anafilaktyczny, astma.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.