Trwa ładowanie...

Azytromycyna - dawkowanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Azytromycyna jest antybiotykiem pochodzącym z erytromycyny. Stosuje się go w leczeniu przeciwbakteryjnym. Występuje w dużej ilości antybiotyków dostępnych na rynku.

spis treści

1. Bezpieczne dawkowanie azytromycyny

Azytromycyna jest substancją czynną wielu antybiotyków dostępnych na rynku farmaceutycznym. Jest to antybiotyk nowszej generacji. Skraca czas leczenia do 1-5 dni.

Zobacz film: "Jak uniknąć problemów po antybiotykoterapii?"

Antybiotyk azytromycyna przyjmuje się co najmniej na 1 godzinę przed posiłkiem albo 2 godziny po posiłku. Azytromycyna występuje w postaci proszku do sporządzenia zawiesiny, którą należy spożyć w przeciągu 12 godzin od przygotowania. Azytromycyna jest dostępna także w postaci tabletek powlekanych

Cena antybiotyków zawierających azytromycynę to około 20 zł.

2. Wskazania do stosowania

Wskazania do stosowania azytromycyny to: zakażenia dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli, pozaszpitalne zapalenie płuc), zakażenie górnych dróg oddechowych (zapalenie migdałków, zapalenie gardła, zapalenie zatok), ostre zapalenie ucha środkowego.

5 silnych antybiotyków bez recepty
5 silnych antybiotyków bez recepty [6 zdjęć]

Czy wiesz, że częste zażywanie antybiotyków niszczy twój układ pokarmowy i obniża odporność na wirusy

zobacz galerię

Azytromycyna jest stosowana w leczeniu zakażenia skóry (zapalenie mieszków włosowych, róża oraz zapalenia cewki moczowej i szyjki macicy wywołanej przez chlamydie.

3. Przeciwwskazania do stosowania

Przeciwwskazania do stosowania leku Azytromycyna to uczulenie na składki leku oraz na inne antybiotyki makrolidowe. Inne przeciwwskazania do stosowania leku Azytromycyna to: chora wątroba, choroby nerek, arytmia serca.

Szczególną ostrożność w stosowaniu azytromycyny powinni zachować pacjenci, którzy przyjmują leki zobojętniające sok żołądkowy, cyklosporynę, leki uspokajajace. Leku nie powinni przyjmować pacjenci, którzy mają niski poziom potasu, magnezu oraz nie tolerują cukrów.

Zobacz także:

Azytromycyna może być podawana pacjentce w ciąży jeżeli lekarz uzna to za konieczność. Podczas kuracji azytromycyną nie zaleca się karmienia piersią.

4. Skutki uboczne i działania niepożądane azytromycyny

Skutki uboczne przy stosowaniu antybiotyku azytromycyna to: nudności, biegunka, bóle brzucha, zaburzenia czynności wątroby i wysypka. Działania niepożądane przy stosowaniu azytromycyny to także możliwość wtórnego zakażenia bakteriami opornymi na działanie leku.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza