Trwa ładowanie...

Badania do prawa jazdy – przebieg, ważność, cena i przygotowanie

Avatar placeholder
06.04.2021 15:50
Badania do prawa jazdy musi wykonać każda osoba, która chce poruszać się samochodem.
Badania do prawa jazdy musi wykonać każda osoba, która chce poruszać się samochodem. (123rf)

Badania do prawa jazdy są obowiązkowe. Musi je wykonać każda osoba, która chce posiadać uprawnienia do prowadzenia pojazdów silnikowych na drogach publicznych. Przeprowadza je lekarz orzecznik, uprawiony do wystawiania odpowiednich zaświadczeń. Jak wyglądają badania na prawo jazdy? Ile są ważne? Jak się do nich przygotować?

spis treści

1. Jak wyglądają badania do prawa jazdy?

Badania do prawa jazdy są obowiązkowe dla każdego przyszłego kierowcy, który chce ukończyć kurs prawa jazdy i zdać egzamin państwowy. Przeprowadza je lekarz orzecznik, który posiada stosowne uprawnienia.

Jak wygląda badanie na prawo jazdy? Jego zakres zależy od kategorii. Zwykle trwa kilkanaście minut, choć zdarza się, że lekarz zleca dodatkowe badania bądź konsultacje specjalistyczne.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Badanie rozpoczyna wywiad, w którym lekarz ocenia stan psychiczny przyszłego kierowcy oraz ogólny stan zdrowia. Jakie badania na prawo jazdy przeprowadza lekarz? Osłuchuje serce, sprawdza również zmysł równowagi i narządy ruchu, bada układ oddechowy, układ nerwowy i sercowo – naczyniowy.

Pobiera również krew z palca, by sprawdzić poziom cukru (co pozwala wykryć ewentualną cukrzycę). Sprawdza także, czy nie istnieje jakiekolwiek przeciwwskazanie do kierowania pojazdami.

Badany jest też wzrok i słuch. Jeżeli kursant nosi okulary lub soczewki, musi je zabrać ze sobą, a i poinformować o tym lekarza. Warto pamiętać, że wady wzroku nie stanowią przeciwwskazań do uzyskania prawa jazdy. W sytuacji, gdy kursant ma wadę słuchu, musi zgłosić fakt noszenia aparatu słuchowego.

Zakończenie badania lekarskiego do prawa jazdy kończy się wydaniem orzeczenia. Mogą się w nim znaleźć różne adnotacje. Najczęściej dotyczą wzroku (oznaczenie 01), przy czym kod 01.01 oznacza jazdę tylko w okularach, a kod 01.02 korzystanie wyłącznie z soczewek kontaktowych.

Gdzie zrobić badania na prawo jazdy? Lekarze, którzy posiadajacy uprawienia do wystawiania odpowiednich orzeczeń pracują zarówno w ośrodkach, w którym kształcą się kandydaci na kierowcę lub w ośrodkach medycyny pracy.

Zobacz także:

2. Ile kosztują badania do prawa jazdy?

Zdarza się, że koszt badania na prawo jazdy jest wliczony w cenę kursu. Bywa, że ośrodki kształcące kierowców oferują różne zniżki i rabaty. W innym przypadku badanie lekarskie na prawo jazdy to jednorazowy wydatek rzędu 200 zł. Na kwotę tę składa się podstawowe badanie lekarskie oraz badanie wzroku.

3. Ile ważne są badania lekarskie na prawo jazdy?

Orzeczenia wydawane przez lekarza nie mają terminu ważności, chyba że lekarz zadecydował inaczej bądź gdy zaszły okoliczności nasuwające wątpliwości co do stanu zdrowia kierowcy. Generalnie długość ważności jest zależna od: kategorii prawa jazdy, wieku, wyniku pierwszego badania, chorób przewlekłych czy ogólnego stanu zdrowia.

Okresowe badania na prawo jazdy, co 5 lat, muszą wykonywać:

  • kierowcy zawodowi,
  • kierowcy, których uprawnienia do kierowania pojazdem zostały unieważnione z powodu prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu, wypadku czy wskutek złego stanu psychicznego. Wówczas konieczne jest nie tylko badanie lekarskie, ale i konsultacja psychologiczna.

Wskazaniem do częstszych wizyt u lekarza orzecznika jest również stan zdrowia: noszenie okularów lub choroby, które w krótkim czasie mogą prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia.

Trzeba jednak pamiętać, że każde prawo jazdy jest terminowe. Zwykle, w przypadku kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E, T, C1, C1+E, C+E, D1 oraz D prawo jazdy wydawane jest na okres 15 lat. Ten może być jednak krótszy, jeżeli lekarz ma wątpliwości co do stanu zdrowia kierowcy.

4. Jak się przygotować do badania na prawo jazdy?

Do badania do prawa jazdy nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać. Wybierając się na wizytę, należy być wypoczętym, wyspanym oraz na czczo, gdyż badany poziom cukru we krwi. Należy też pamiętać o tym, by wzrok nie był przemęczony.

Na badanie na prawo jazdy trzeba zabrać ze sobą:

  • dokument tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL (może to być dowód osobisty, paszport, karta pobytu),
  • okulary lub soczewki. W przypadku wady wzroku badanie odbędzie się w szkłach korekcyjnych,
  • aparat słuchowy w przypadku osób z wadami słuchu,
  • stare prawo jazdy, jeśli badanie jest wykonywane w celu przedłużenia terminu ważności,
  • dokumentację medyczną: wyniki badań laboratoryjnych krwi, EKG, EEG, RTG, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności,
  • zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia w przypadku osób chorujących przewlekle (wydane przez lekarza prowadzącego).

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze