Badania na obecność narkotyków
Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy twoje dziecko zażywa narkotyki, możesz zastosować ogólnodostępne testy do wykrywania substancji psychoaktywnych. Pamiętaj, że zanim zdecydujesz się na ten radykalny krok, powinieneś przeprowadzić poważną rozmowę i wyjaśnić powody swojej decyzji. Po wyczerpaniu wszystkich możliwych środków możesz sięgnąć po specjalne testy dostępne w każdej aptece.
1. Testy wykrywające obecność narkotyków
Materiałem, który służy do wykrywania obecności substancji psychoaktywnych, jest mocz. Nieco bardziej skomplikowane jest zbadanie włosów bądź śliny. Testy paskowe mają bardzo niewielki zakres błędu. Jednak w celu potwierdzenia danego wyniku należy wykonać specjalistyczne badanie laboratoryjne.
Inne metody stosowane do wykrywania obecności substancji psychoaktywnych to:
- metoda spektrometryczna,
- testy radioimmunologiczne,
- chromatografia cienkowarstwowa.
Czas potrzebny do wykrycia środków psychoaktywnych w moczu wynosi od 2 do 10 dni.
2. Kiedy wykonywane jest badanie?
Badanie stężenia substancji psychoaktywnych we krwi wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach, kiedy można zaobserwować objawy sugerujące przyjmowanie narkotyków. Niepokojące objawy zależą od rodzaju przyjętych narkotyków:
- marihuana i haszysz: słodki zapach z ust, rozszerzone źrenice, brak reakcji źrenic na światło, zaczerwienione oczy, wzmożony apetyt, nieopanowana wesołość, gadatliwość, spowolnienie ruchów i mówienia, problemy ze skupieniem uwagi na jednej rzeczy;
- amfetamina: nienaturalne duża aktywność, zbyt dużo energii, brak łaknienia, bezsenność, rozszerzone źrenice, brak reakcji źrenic na światło, wytrzeszczanie oczu, płaczliwość, problemy z koncentracją;
- opiaty (heroina, morfina, kodeina): zwężone źrenice, niereagujące na światło, beztroska, pobudzenie, słowotok, odprężenie, rozleniwienie, wymioty i mdłości;
- kokaina: rozszerzone źrenice, ciągły katar, nadpobudliwość, zadowolenie, zwiększony popęd seksualny i pobudzenie;
- halucynogeny (LSD, grzyby halucynogenne): rozszerzone źrenice, wysuszone usta, zaburzenia świadomości, postrzegania, nadwrażliwość zmysłów, zmęczenie, halucynacje, agresja.
Osoba, u której ma zostać przeprowadzony test na narkotyki, musi zostać o tym wcześniej poinformowana i wyrazić swoją zgodę. W procedurze oddawania moczu powinien brać udział ktoś z rodziny bądź osoba z personelu medycznego. Ma to na celu uniknięcie podmiany próbki.
Należy także zwrócić uwagę na dziecko, jeśli pojawią się objawy takie jak:
- drastyczne zmiany wyglądu,
- zmiana zachowania,
- unikanie towarzystwa,
- ataki agresji,
- apatia,
- wydawanie dużych ilości pieniędzy,
- nagłe wyjścia z domu,
- fifki, bibułki, tabletki z obrazkami w pokoju czy plecaku.
3. Gdzie można kupić test do domowego użytku?
Testy możemy zakupić w każdej aptece. Dostępne są testy na obecność narkotyków takich jak:
- amfetaminy,
- THC (zawarte w marihuanie i haszyszu),
- heroiny,
- kokainy,
- morfiny.
Test na obecność marihuany jest skuteczny nawet do 3 tygodni po zażyciu narkotyku. Test na obecność amfetaminy będzie skuteczny tylko do 72 godzin po zażyciu. Test na obecność heroiny w moczu wykrywa narkotyk do 48 godzin po zażyciu. Test na obecność kokainy jest w stanie ją wykryć maksymalnie po 48 godzinach.
4. Co może wpłynąć na zafałszowanie testu?
Wynik testu nie zawsze jest prawidłowy. Ma na niego wpływ:
- czas zażycia narkotyku,
- rodzaj narkotyku,
- podmiana próbki materiału biologicznego.
Jeżeli wyczerpałeś już wszystkie możliwe sposoby weryfikacji, możesz skorzystać z profesjonalnego, laboratoryjnego testu na obecność substancji psychoaktywnych w moczu. Pamiętaj, że przed wykonaniem takiego badania powinieneś przeprowadzić ze swoim dzieckiem poważną, zdecydowaną, ale spokojną rozmowę.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.