Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Ewa Kozłowska

Badania sanepidowskie – Salmonella, zakażenie, objawy

Avatar placeholder
30.03.2021 22:48
Badania sanepidowskie – Salmonella, zakażenie, objawy
Badania sanepidowskie – Salmonella, zakażenie, objawy

Badania sanepidowskie mają przede wszystkim na celu wykrycie, czy nie jesteśmy nosicielami Salmonelli. Jak może dojść do zakażenia Salmonellą? Jakie są objawy tej choroby? Jak wykonuje się badania sanepidowskie?

spis treści

1. Badania sanepidowskie – wykonanie badania

Badanie sanepidowskie polega na pobraniu i dostarczeniu do laboratorium trzech próbek kału. Pobranie kału należy wykonać z trzech kolejnych wypróżnień. Każdą z próbek pobiera się do jałowego plastikowego i jednorazowego pojemnika z łopatką. Pojemnik taki ma postać probówki i dostępny jest w aptece. Każdą z próbek należy przechowywać w lodówce. Kiedy trzeciego dnia pobierzemy trzecią próbkę, należy wszystkie przekazać do laboratorium. Należy pamiętać, że każdy z pojemników ma być szczelnie zamknięty. Probówki muszą zostać przetransportowane do laboratorium w stanie nieuszkodzonym. Należy również pamiętać, że każda próbka ma zostać opisana nazwiskiem, imieniem, datą, a także rodzajem zleconego badania. W tym przypadku powinno to być badanie sanepidowskie. Koszt badania sanepidowskiego to około 100 zł.

Jednym z objawów Salmonelli jest ból brzucha
Jednym z objawów Salmonelli jest ból brzucha

2. Badania sanepidowskie – Salmonella

Zobacz film: "Bakalie - dietetyczne słodycze"

Wyróżniamy dwa rodzaje gatunków pałeczek Salmonelli. Tylko jedna z pałeczek Salmonelli jest groźna dla człowieka. Może ona wywołać dur brzuszny, zapalenie jelit, zapalenie żołądka lub rzekomy dur brzuszny. Chorobę wywołuje bakteria Salmonella. Najczęściej choruje się na nią latem, gdy trudniej zapewnić świeżość potrawom na imprezach zbiorowych. Salmonella przypomina zatrucie pokarmowe, ale nie należy jej bagatelizować.

3. Badania sanepidowskie – objawy zakażenia

Zanim wykonamy badania sanepidowskie, Salmonella może objawiać się silnymi wymiotami, biegunką, a nawet doprowadzić do odwodnienia. Salmonelli towarzyszy również wysoka gorączka, ból brzucha i ból głowy. Pierwsze objawy można zaobserwować już 8 godzin po zjedzeniu pokarmu z wirusem. Salmonella może być niebezpieczna dla dzieci, osób starszych lub dla osób z osłabioną odpornością. Dla takich osób zapalenie żołądka lub błon śluzowych jelit może mieć poważne konsekwencje. Może bowiem doprowadzić do ogólnoustrojowego stanu zapalnego, a w skrajnych przypadkach również do śmierci.

Przeczytaj takżę:

4. Badania sanepidowskie – przyczyny zakażenia

Do zachorowania na Salmonellę może dojść na kilka sposobów. Możemy złapać wirusa choroby jedząc surowe jajka – lody, majonez, sos, kremy do ciast, jak również spożywając surowe mięso, na przykład tatar. Zarazić się również można od nosiciela Salmonelli. Wirus, pomimo tego, że nie wywołuje u pacjenta żadnych objawów, wciąż pozostaje w organizmie przez kilka kolejnych miesięcy. Może się uaktywnić lub zarażać innych.

Dlatego tak ważne jest wykonanie badań sanepidowskich jeżeli mamy zamiar pracować w lokalu gastronomicznym, w sklepie z żywnością itp.

Jak skutecznie uniknąć zatrucia pokarmowego?
Jak skutecznie uniknąć zatrucia pokarmowego? [5 zdjęć]

Coraz częściej słyszymy o niebezpiecznych zatruciach pokarmowych wywołanych przez szczepy bakterii Escherichia

zobacz galerię

5. Badania sanepidowskie – jak uniknąć zarażenia Salmonellą?

Chcąc uniknąć lub zmniejszyć ryzyko zachorowania na Salmonellę, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Należy zawsze myć ręce po skorzystaniu z toalety. Warto również zrezygnować z jedzenia surowego mięsa i jaj. Nie należy zamrażać mięsa wcześniej rozmrożonego. Przygotowując pieczone potrawy, warto wybierać wyższy stopień dopieczenia. Wysoka temperatura zabija drobnoustroje.

Planując pracę w restauracji, barze lub sklepie z żywnością należy obowiązkowo wykonać badania sanepidowskie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że nie mamy w sobie wirusa Salmonelli.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze