Trwa ładowanie...

Badanie dopplerowskie układu rozrodczego

Avatar placeholder
05.09.2013 14:51
Badanie dopplerowskie układu rozrodczego
Badanie dopplerowskie układu rozrodczego

Badanie dopplerowskie służy do wczesnego wykrywania schorzeń żylnych i tętniczych, które w konsekwencji mogą prowadzić do udaru mózgu, zawału serca oraz zatoru płucnego. Badanie wykorzystuje tzw. efekt Dopplera, który polega na przemieszczaniu się fal ultrasonograficznych od płynącej krwi ku specjalnej głowicy. Lekarz, wykonując badanie widzi, gdzie krew płynie wolniej, a gdzie szybciej, gdzie może się cofać z powodu niedomykania się zastawek żylnych. Badanie wykorzystuje się do wykrycia guzków nowotworowych, bo większość z nich jest silnie unaczyniona.

spis treści

1. Wskazania do USG dopplerowskiego w ginekologii

USG Dopplera jest wykorzystywane w badaniu układu rozrodczego. Badanie dopplerowskie układu rozrodczego jest wykonywane na zlecenie lekarza w celu:

Badanie Dopplera pozwala także określić:

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

2. Przebieg badania USG Dopplera w ginekologii

W badaniu dopplerowskim u kobiet ciężarnych i w chorobach kobiecych stosuje się sondy przezbrzuszne (transabdominalne) i przezpochwowe (transvaginalne), w zależności od wskazań. Wynik badania przekazywany jest w postaci opisu, niekiedy także z dołączonymi wydrukami obrazów ultrasonograficznych. Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut (średnio 20 minut). W gabinecie kładzie się na leżance i odsłania badaną część ciała. Lekarz nakłada na skórę specjalny żel, który ułatwia przenikanie fal ultradźwiękowych i przesuwanie głowicy. Następnie przykłada głowicę aparatu USG i porusza nią, obserwując obraz na ekranie monitora. Po wstępnych czynnościach zaczyna się badanie przepływu krwi. Wynik dostaje się od razu. Podczas badania słychać szum krwi przepływającej przez naczynie. Dla lekarza zakłócenia w tym szumie są dodatkową informacją.

Przed badaniem należy pokazać lekarzowi wyniki wcześniejszych badań USG i ewentualnie wyniki wcześniej wykonywanych badań dodatkowych (np. badanie ginekologiczne czy położnicze, badania laboratoryjne).

3. Badanie dopplerowskie układu rozrodczego w ciąży

Rodzaje badań przeprowadzanych u ciężarnych:

  • Doppler kolorowy – przepływ krwi jest obrazowany w postaci barwnej, krew płynąca w kierunku głowicy USG ma barwę czerwoną, krew płynąca w przeciwnym kierunku w obrazie USG ma barwę niebieską;
  • Doppler mocny – umożliwia rejestrowanie znacznie mniejszych prędkości przepływu krwi niż w technice kolorowej, bez znaczenia kierunku krwi, pozwala także na obserwowanie krwi w guzach złośliwych, u których jest wzmonożony proces angigenezy;
  • Doppler pulsujący – technika fali pulsującej, umożliwiająca ocenę przepływu krwi w danym naczyniu, prędkość przepływu przedstawiona jest graficznie, w położnictwie prędkość krwi w tętnicy pępowinowej czy tętnicy środkowej mózgu płodu umożliwia przewidywanie niektórych powikłań zagrażających prawidłowemu rozwojowi płodu.

Badanie dopplerowskie jest stosowane również u mężczyzn w celu identyfikowania komórek rakowych stercza.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze