Badanie drożności jajowodów
Badanie drożności jajowodów to procedura medyczna mająca na celu ocenić drożność jajowodów łączących jajniki z macicą. Warto nadmienić, że niedrożne jajowody nie bolą i nie dają charakterystycznych objawów.
1. Jakie są różne metody diagnostyki drożności jajowodów i ich skuteczność?
Histerosalpingografia jajników, inaczej badanie HSG lub HyCoSy (hysterosalpingo-contrast sonography) polega na uwidocznieniu jamy macicy i jajowodów za pomocą środka kontrastowego podawanego przy użyciu specjalnej strzykawki. Następnie wykonywane są zdjęcia rentgenowskie, na których można ocenić rozmieszczenie kontrastu.
Prawidłowo powinien on stopniowo wypełnić wnętrze macicy i światło jajowodów, a następnie rozlać się do otrzewnej. Taki obraz świadczy o drożności jajowodów. W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości diagnostykę poszerza się o dodatkowe badania. Po zabiegu pacjentka może narzekać na nieznaczne bóle brzucha, w ciągu kilku dni powinny one ustąpić.
Dzięki zdjęciom rentgenowskim specjalista może zauważyć, czy środek kontrastowy przemieszcza się w sposób swobodny czy może w którymś miejscu dochodzi do jego zablokowania.
Nowoczesna metoda ultrasonograficzna, znana jako sonohisterosalpingografia (sono-HSG), pozwala na precyzyjną diagnostykę bez narażania pacjentki na promieniowanie rentgenowskie. W trakcie tej procedury specjalista monitoruje przepływ kontrastu za pomocą ultrasonografii. Na takie badanie drożności jajowodów pacjentka powinna udać się między 8, a 12 dniem cyklu menstruacyjnego.
2. Jakie są wskazania do przeprowadzenia badania drożności jajowodów?
Ocenę drożności jajowodów przy użyciu histerosalpingografii lub sonohisterosalpingografii (sono-HSG) wykonuje się u kobiet głównie w przypadku trudności z zajściem w ciążę. Jest to jedno z ważniejszych badań przeprowadzanych w diagnostyce niepłodności.
Kiedy wykonywane jest badanie drożności jajowodów? Histerosalpingografię lub sonohisterosalpingografię przeprowadza się w I fazie cyklu, po zakończeniu menstruacji i przed wystąpieniem owulacji. U pacjentek stosujących pigułki antykoncepcyjne zabieg można wykonać w dowolnym dniu po ustąpieniu tzw. krwawienia z odstawienia.
3. Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet?
Niepłodność u kobiet może mieć różnorodne przyczyny. Problem z zajściem w ciążę może wynikać z:
- endometriozy,
- torbieli jajnika,
- mięśniaków macicy,
- niedrożności jajowodów,
- przebytych infekcji,
- wenerycznych chorób przenoszonych drogą płciową,
- nadciśnienia tętniczego.
Zbyt duży poziom kortyzolu, nazywanego hormonem stresu również może zaburzać płodność u pacjentek. Kolejną przyczyną niepłodności u kobiet jest zespół policystycznych jajników.
4. Czy badanie drożności jajowodów jest bolesne i jak długo trwa?
Bolesność w trakcie badania jest sprawą indywidualną, dla niektórych kobiet jest ono wysoce nieprzyjemne, dlatego konieczne może być podanie leków o działaniu przeciwbólowym. Zdarza się, że niektóre pacjentki są na tyle wrażliwe na ból, że niezbędne jest podanie znieczulenia ogólnego.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.