Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Magdalena Pikul

Badanie niepłodności

Avatar placeholder
12.12.2016 22:56
Badanie niepłodności
Badanie niepłodności

O niepłodności możemy mówić dopiero w momencie, kiedy po roku regularnych stosunków seksualnych (minimum 3-4 razy w tygodniu) bez stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji, kobieta nadal nie zaszła w ciążę. W takiej sytuacji jest to wskazanie do rozpoczęcia diagnostyki w kierunku przyczyn niepłodności. Takie badania są wykonywane u obojga partnerów, gdyż niepłodność może dotyczyć zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Obejmują one u mężczyzny badanie nasienia (analiza objętości spermy, ilość plemników i ich ruchliwość, prawidłowości ich budowy), natomiast u kobiety ocenia się budowę narządów rodnych (poprzez badanie ginekologiczne, badanie USG, w razie konieczności uzupełnione o histerosalpingografię, czyli ocenę drożności jajowodów), ponadto przeprowadza się monitorowanie owulacji, badania hormonalne (gdyż niejednokrotnie przyczyną kobiecej bezpłodności są właśnie różnego rodzaju zaburzenia hormonalne, np. zaburzenia fazy lutealnej) czy test postkoitalny (tzw. ocena wrogości śluzu). Tak szczegółowe badania w większości przypadków pozwalają na ustalenie przyczyny problemów z zajściem w ciążę, a tym samym na podjęcie właściwego leczenia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze