Trwa ładowanie...

Badanie OCT - optyczna tomografia dna oka. Wskazania i przebieg

Współczesna okulistyka ma cały wachlarz możliwości diagnostycznych. Wśród nich niezwykle cenna jest optyczna koherentna tomografia dna oka (badanie OCT, ang. Optical Coherence Tomography). Na czym polega badanie OCT i jakie choroby pozwala zdiagnozować? Czy badanie OCT jest bezpieczne dla pacjenta?

spis treści

1. Badanie OCT - wskazania

Badanie OCT jest coraz powszechniej stosowane w okulistyce. Pozwala na wykrycie zmian chorobowych w obrębie plamki, czyli części dna oka. Zastąpiło w tym względzie badanie bardziej inwazyjne, bo wymagające podania kontrastu – angiografię fluoresceinową.

Zobacz film: "Leczenie zaćmy - jak znaleźć najlepszą soczewkę?"

Badanie OCT jest wykorzystywanie w diagnostyce oraz kwalifikacji do zabiegu, pozwala też ocenić efekty leczenia.

Pozwala wykryć choroby takie jak:

 • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD),
 • makulopatia cukrzycowa,
 • obrzęk plamki innego pochodzenia,
 • nowotwory,
 • otwór w plamce,
 • zwłóknienie przedplamkowe,
 • centralna retinopatia surowicza.
Fakty i mity o zespole suchego oka
Fakty i mity o zespole suchego oka [6 zdjęć]

Coraz więcej osób słyszy od okulisty, że cierpi na zespół suchego oka. Jest to grupa schorzeń, która

zobacz galerię

2. Na czym polega badanie OCT?

Badanie OCT jest bezinwazyjne, ale przy tym bardzo dokładne. Pozwala na dokładne pokazanie poszczególnych części oka, które sonduje wiązka światła. Samo urządzenie przypomina dużych rozmiarów aparat fotograficzny.

Badanie OCT nie jest bolesne ani mało komfortowe. Jest też bezpieczne, bo wiązce światła w tym przypadku bliżej do promieniowania podczerwonego niż jonizującego. Badanie OCT czasem nazywa się też biopsją oka, bo metoda ta umożliwia bezkontaktowe wniknięcie w głąb tkanki.

W najnowszych gabinetach okulistycznych istnieje możliwość wykonania trójwymiarowego obrazowania (3D OCT). Najlepsze aparaty są niezwykle dokładne i pozwalają na wykrycie zmian wielkości 1 μm.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Badanie OCT – przebieg

Badanie OCT wymaga podanie kropli rozszerzających źrenicę, co powoduje światłowstręt i pogorszenie widzenia. Po kilkunastu minutach od podania kropli pacjent siada przed aparatem z głową na specjalnej podpórce. Osoba badająca ogląda na ekranie przekroje poszczególnych tkanek.

Badanie OCT w razie konieczności może zostać powtórzone. Trwa od kilku do kilkunastu minut. Nie ma przeciwwskazań do jego wykonania, jego przeprowadzenie jest możliwe nawet kobiet w ciąży. Po badaniu OCT jednak, ze względu na konieczność podania kropli, nie poleca się prowadzić samochodu. Można też wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne, które złagodzą światłowstręt.

Badanie OCT wykonuje najczyściej okulista, a nie technik. Wynik pacjent otrzymuje natychmiast. Jest to niezwykle ważne, gdyż może szybko zdiagnozować chorobę, a im szybciej leczona, tym większe powodzenie terapii.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Badanie OCT jest bezinwazyjne, ale przy tym bardzo dokładne
Badanie OCT jest bezinwazyjne, ale przy tym bardzo dokładne (123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza