Badanie palpacyjne piersi

Rak piersi jest najczęściej diagnozowanym nowotworem złośliwym u kobiet. Badania przeprowadzone na terenie Polski dowodzą zatrważającej statystyki: 11 000 zachorowań i 5 000 zgonów rocznie. Skutecznym, a jednocześnie najprostszym orężem w walce z nowotworem sutka jest dające miarodajne rozpoznanie palpacyjne badanie piersi oraz samobadanie piersi. Szybka reakcja na pierwsze zmiany w piersiach znacząco zwiększa szanse wyleczenia.

Badanie palpacyjne piersi jest badaniem rutynowym, wykonywanym podczas każdej konsultacji ginekologicznej i przedmiotem obowiązkowej, comiesięcznej samokontroli każdej kobiety, która ukończyła 25. rok życia.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Badanie w gabinecie lekarskim powinno być przeprowadzone w warunkach pełnej intymności. Pacjentka powinna być rozebrana do pasa. Prawidłowo wykonane badanie składa się z dwóch części: oglądania i badania palpacyjnego, obejmującego badanie piersi i regionalnych węzłów chłonnych.

Badanie piersi u ginekologa

W pierwszej kolejności lekarz dzieli optycznie pierś na cztery kwadranty: przyśrodkowo-górny, przyśrodkowo-dolny, boczny-dolny i boczny-górny. Taka metoda pozwala na stosunkowo dokładne zlokalizowanie położenia zmiany. Dalej lekarz przechodzi do oceny zarysu i symetrii piersi. Następnie doszukuje się wszelkich:

 • wciągnięć skóry,
 • wciągnięć brodawki,
 • zaczerwienień,
 • pogrubień, świadczących o występowaniu nacieku,
 • owrzodzeń,
 • guzków na skórze sutka.

Każdy z wymienionych powyżej objawów powinien zwrócić uwagę badającego i być powodem natychmiastowej diagnostyki. Najczęściej wykrywane są łagodne zmiany w piersiach, ale zawsze muszą być one dokładnie zbadanie.

Badanie palpacyjne na stojąco i leżąco

Badanie palpacyjne przeprowadzane jest w dwóch pozycjach: stojącej i leżącej.

Na początku pacjentka proszona jest o położenie się na kozetce, z ręką po stronie badanej ułożonej za głową. W następnej kolejności lekarz płasko ułożoną ręką przesuwa się po całej piersi , lekko uciskając ją ku klatce piersiowej w poszukiwaniu ewentualnych zmian. Po kontroli całej piersi, tj. wszystkich czterech kwadrantów, niezbędne jest zbadanie górnej, zewnętrznej przestrzeni, tak zwanego ogona pachowego, czyli przestrzeni między dołem pachowym a piersią, gdzie ryzyko umiejscowienia zmiany jest największe, ze względu na fizjologiczny układ przepływu limfy. Taki sam schemat postępowania dotyczy drugiej piersi.

Następnie badanie przeprowadza się na siędząco, w zupełnym rozluźnieniu, z rękoma opuszczonymi wzdłuż tułowia. Taka pozycja umożliwia badanie węzłów chłonnych jako przewodu wyczuwalnego między palcami a żebrami. Każde zgrubienie, nienaturalnie miejscowe stwardnienie wymaga przeprowadzenia dodatkowych badań.

W dalszej kolejności bada się wgłębienie powyżej obojczyka.

Na koniec, jeśli pacjentka zgłasza wyciek z brodawki, lekarz może poprosić badaną o jej uciśnięcie lub zrobić to sam. Wszelka wydzielina poza okresem laktacji jest objawem patologicznym.

Samobadanie piersi

Tak jak wspomniane było wcześniej, badanie palpacyjne gruczołu piersiowego powinno być elementem każdej wizyty u ginekologa czy lekarza rodzinnego, a także comiesięcznego samobadania piersi.

Każda kobieta, która ukończyła 25. rok życia powinna raz w miesiącu, najlepiej około 10. dnia cyklu przeprowadzić samobadanie piersi według schematu podanego powyżej. Wszystkie wymienione odchylenia od normy powinny być sygnałem alarmowym i być powodem jak najszybszej wizyty kontrolnej u swojego lekarza.

W celu zwiększenia precyzji wskazane jest badanie piersi przy lustrze, z ustawieniem dodatkowego źródła światła, na przykład w postaci lampki po stronie badanej. Zawsze także warto poprosić partnera o pomoc.

Lekarz Anna Syrkiewicz, ponad rok temu

Bibliografia

 • Jassem J., Krzakowski M., Rak piersi. Praktyczny przewodnik dla lekarzy., Via Medica, Gdańsk 2009, ISBN 978-83-7555-161-7
 • Czekanowski R. Choroby gruczołu sutkowego - menopauza - hormonalna terapia zastępcza, Borgis, Warszawa 2003, ISBN 83-85284-37-0
 • Bręborowicz G. Ginekologia i położnictwo, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3082-X
 • Czech A., Tatoń J. Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3156-7

Badanie piersi

Komentarze (5)
~filemonica
~filemonica 10 miesięcy temu

no tak dla mnie to też dziwna metoda badania, dlatego uważam, że badanie USG jest zależne od umiejętności lekarza, a badanie głową to trochę dziwna metoda. Ja zraziłam się do takich badań, dlatego postanowiłam że sama będę się kontrolować, najpierw badałam się przy użyciu metody palpacyjnej, potem zdecydowałam się na zakup Brastera, urzędzenie do samoktroli piersi, w domu, skutecznie i bezboleśnie, uważam, że każda kobieta powinna zadbać o tę sferę zdrowia.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Badanie piersi - kliniczne, obrazowe, genetyczne, markery nowotworowe, cytologiczne
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Badanie piersi - kliniczne, obrazowe, genetyczne, markery nowotworowe, cytologiczne
USG piersi

USG piersi - zdjęcie

USG piersi - zdjęcie

Badanie USG sutka powinno być okresowo wykonywane przez wszystkie kobiety, w celu jak najwcześniejszego wykrycia ewentualnych zmian.

USG piersi

Kiedy wykonać USG piersi?

Kiedy wykonać USG piersi?

piersi raz w miesiącu, palpacyjne badanie piersi u ginekologa i profilaktycznie USG piersi wykonywane raz w roku. U młodych pacjentek, po 30. roku życia (...) , co pół...

Ból piersi

Badanie piersi

Badanie piersi

Dbaj o regularne badanie piersi, które pozwoli na wczesne wykrycie zmian. Od czasu do czasu warto zrobić tzw. samobadanie, dzięki któremu w razie potrzeby w porę udasz się do lekarza. USG piersi

Mammografia - jak działa mammograf, dla kogo jest przeznaczona mammografia, kiedy wykonywać badanie, przebieg badania, przygotowanie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Badanie mammograficzne - zdjęcie

Pierś przy mammografii jest skompresowana, by uzyskać lepszy obraz badania.

Rak piersi - charakterystyka, przyczyny, profilaktyka

Objawy raka piersi

co do złośliwości wyczuwanego w piersi guzka lub innych objawów sugerujących nowotwór, nie wystarczy badanie palpacyjne, czyli badanie dotykiem (...) - jako samobadanie lub badanie...

Ból piersi

10 sposobów na zdrowy biust

10 sposobów na zdrowy biust

również wiedzieć, że kontrola wagi ciała jest jednym ze sposobów prewencji raka piersi. Badania naukowe potwierdzają, że ryzyko zapadalności (...) biustu. Ponadto, u kobiet aktywnych fizycznie obserwuje się zmniejszone...

Diagnostyka raka piersi

Receptor HER2 (WIDEO)

Receptor HER2 (WIDEO) Odtwórz wideo

. Znajduje się na powierzchni każdej komórki. Dzięki temu receptorowi, komórki są w stanie prawidłowo się dzielić. W niektórych komórkach raka piersi (...) tego receptora jest zbyt dużo, więcej niż w typowej komórce nowotworowej. Taka...