Trwa ładowanie...

Badanie słuchu - słuch u niemowląt, czynniki ryzyka uszkodzenia słuchu, rodzaje

Avatar placeholder
10.03.2023 10:23
Badanie słuchu - słuch u niemowląt, czynniki ryzyka uszkodzenia słuchu, rodzaje
Badanie słuchu - słuch u niemowląt, czynniki ryzyka uszkodzenia słuchu, rodzaje

Badanie słuchu pozwala określić rodzaj niedosłuchu i stopień uszkodzenia słuchu. Badanie jest wykonywane w wyciszonym pomieszczeniu. Zarówno badany, jak i badający powinien być skoncentrowany na badaniu. Jeżeli przejrzewasz niedosłuch u siebie lub u twojego dziecka, masz szumy w uszach albo permanentnie boli cię głowa, udaj się do lekarza. Słuch to najważniejszy ze zmysłów, więc warto o niego dbać, aby zapobiec ewentualnym chorobom.

spis treści

1. Badanie słuchu u niemowląt

Jeżeli dziecko rodzi się z wadami słuchu, lekarz zastosuje odpowiednie leczenie w miarę możliwości postawienia szybkiej diagnozy. Jeżeli u dziecka zostanie wykryta wrodzona wada słuchu przed 6. miesiącem życia, leczenie jest wtedy skuteczne. W tym celu przeprowadza się przesiewowe badanie słuchu u noworodków.

Przesiewowe badania słuchu prowadzi się w Polsce od dwóch lat. W tym czasie udało się przebadać 730 000 noworodków. Program powszechnych przesiewowych badań słuchu u noworodków różni się jednak od innych obowiązkowych badań wykonywanych w pierwszych dniach życia.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"
Dlaczego prawe ucho jest lepsze?
Dlaczego prawe ucho jest lepsze?

Zaskakujące wyniki badań dał eksperyment wykonany przez naukowców z University of Valencia. Jak się

zobacz galerię

2. Badanie słuchu - przesiewowe

Badanie słuchu jest bezbolesne. Dziecko jest badane w drugiej dobie życia, gdyż przewód słuchowy może być zatkany mazią płodowa, więc wynik nie byłby miarodajny. Każda mama dostaje broszurkę, w której jest napisane: dlaczego robi się badanie, jak ono wygląda, jaki wynik będzie budził wątpliwości. Jeśli wynik jest nieprawidłowy, badanie powtarza się następnego dnia. Kiedy dziecko śpi, wykonuje się badanie słuchu.

Stosuje się dwie metody badania słuchu:

  • rejestracja otoemisji akustycznej,
  • rejestracja słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu.

Wybór metody badania słuchu zależy od aparatury, którą posiada szpital. Jeżeli wynik badania jest wątpliwy lub nieprawidłowy, matki dzieci proszone są o zgłoszenie się do poradni za kilka dni, w celu przeprowadzenia kolejnego badania słuchu. Jeżeli wynik będzie prawidłowy, dziecko otrzyma tzw. Niebieski Certyfikat.

3. Badanie słuchu - wady słuchu u dzieci

Niezwykle ważne jest, aby dziecko, u którego stwierdzono trwałe uszkodzenie słuchu, dostało aparat słuchowy i zostało objęte rehabilitacją przed ukończeniem szóstego miesiąca życia. Aparaty słuchowe powinny być dobrej jakości, a ich koszt wynosi około 10 tysięcy złotych. Bank aparatów słuchowych znajduje się w Centrum Zdrowia Dziecka. Powszechny program badań dotyczy noworodków. Czasami rodzice na badania słuchu przeprowadzają starsze dzieci. Czasem okazuje się, że brat czy siostra noworodka ma również ten sam problem. Niedosłuch może pojawić się w ciągu kilku pierwszych lat życia.

4. Badanie słuchu - czynniki ryzyka uszkodzenia słuchu u niemowląt

5. Badanie słuchu - audiometryczne

Rodzajem badania słuchu u dzieci jest badanie audiometryczne. Jest to badanie subiektywne, pozwalające ocenić jakość i ilość słuchu. Za pomocą audiogramu - wykresu przedstawiającego próg słyszenia pacjenta dla danych częstotliwości dźwięku, przeprowadza się specjalne badanie w dźwiękoszczelnej kabinie, a do ucha pacjenta za pomocą słuchawki podawany jest dźwięk. Zadaniem badanego jest wciśniecie przycisku, gdy dźwięk ten zaczyna słyszeć. Badający ocenia głośność tego dźwięku. Wykres powstaje po przeprowadzeniu badania. Badania słuchu można podzielić na badania subiektywne i obiektywne.

6. Badanie słuchu - subiektywne

W najprostszych badaniach słuchu ocenia się słuch mową potoczną i szeptem:

  • ocena symetrii słyszenia - próba Webera,
  • audiometria totalna - często utożsamiana w mowie potocznej z badaniem słuchu,
  • audiometria wysokoczęstotliwościowa,
  • audiometria mowy - w postaci testów zdaniowych, audiometrii słownej lub testów słuchu,
  • test wyrównywania głośności.

7. Badanie słuchu - obiektywne

Jeżeli masz problemy ze słuchem, nie zastanawiaj się czy to przez przeziębienie "zatkało" ci uszy. Idź do lekarza, który przeprowadzi odpowiednie badanie słuchu i zrobi test oceniający zdolność słyszenia.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Opis zabiegu
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze